Trwa ładowanie...

Dziecięce choroby, które mogą dotyczyć także dorosłych

Avatar placeholder
01.01.2019 08:51
Dziecięce choroby, które mogą dotyczyć także dorosłych
Dziecięce choroby, które mogą dotyczyć także dorosłych (Źródło: 123RF)

Wiele chorób uważanych jest za typowo dziecięce. Często nawet nie podejrzewamy, że mogą dotyczyć również osób dorosłych. Okazuje się jednak, że z wielu z nich wcale nie tak łatwo wyrosnąć, a prawidłowa diagnoza stawiana jest dopiero w dorosłości. Oto kilka przykładów przypadłości mylnie łączonych jedynie z wiekiem dziecięcym.

1. ADHD

– Każdemu mogą zdarzyć się chwile większego roztargnienia. Jednak jeśli notorycznie czegoś zapominasz, spóźniasz się, narzekasz na brak zorganizowania i przytłaczają cię codzienne obowiązki, możliwe że masz zaburzenia hiperkinetyczne zwane ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi). Jeśli to prawda, prawdopodobnie masz tę przypadłość od urodzenia – twierdzi David Fleming, doktor medycyny i przewodniczący wydziału medycyny wewnętrznej na Uniwersytecie w Missouri-Kolumbia w USA.

– Niekiedy dzieci z niezdiagnozowanym ADHD potrafią przekuć swoją przypadłość w osiąganie lepszych wyników niż oczekiwane, podczas gdy inne borykają się z problemem również w życiu dorosłym – dodaje Fleming. Prawidłowe rozpoznanie schorzenia w wieku dorosłym jest trudne, ponieważ lekarze zwykle wiążą ADHD tylko z dziećmi. Dorosłym w takim przypadku często przypisuje się zaburzenia nastroju - m.in.  depresję.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ADHD, to: niepokój, trudności ze stosowaniem się do instrukcji, kłopoty z ukończeniem zadań i zapamiętywaniem szczegółów, częste odpływanie myślami, niezdolność do skupienia się.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ADHD, poszukaj porady u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Kluczem do sukcesu jest opanowanie technik samozarządzania, co wymaga zwykle pracy pod okiem terapeuty zajmującego się ADHD. Pomocna może okazać się również terapia lekami, wzmożony wysiłek fizyczny i zdrowa dieta.

2. Alergie

Jeśli jeszcze nie masz żadnej alergii, możesz uważać się za szczęściarza. Uczulenia to jedne z najpowszechniejszych chronicznych przypadłości. Mogą być wywołane przez niemal wszystko: od sierści zwierząt, przez rośliny, kurz, aż po lekarstwa. Jeśli pierwsze objawy alergiczne pojawiają się w późniejszym okresie życia, zwykle spowodowane są czynnikami środowiskowymi, np. pyłkami roślin.

Przyczyna alergii bywa trudna do rozpoznania. Jednak często uczulenia pojawiają się przy zmianie miejsca zamieszkania.

– Po przeprowadzce w nowe miejsce, gdzie występują inne czynniki uczulające, ryzyko rozwoju dolegliwości jest większe – wyjaśnia doktor medycyny Colleen Conry z wydziału medycznego Uniwersytetu Kolorado w Denver.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz alergię, to: objawy przypominające przeziębienie, które nie przechodzą po kilku dniach, swędzenie w gardle, nosie i oczach. Jak leczyć przypadłość? Wskazana jest wizyta u alergologa w celu ustalenia czynników uczulających, a następnie wystrzeganie się rozpoznanych alergenów. Terapia lekowa może pomóc złagodzić objawy dolegliwości.

3. Astma

Astma to choroba, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci
Astma to choroba, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci (123RF)

Choroba ta może rozwinąć się w dowolnym wieku. Może pojawić się w trakcie wykonywania ćwiczeń lub jako reakcja alergiczna na czynnik zewnętrzny. Powszechne alergeny wywołujące skurcz oskrzeli to: pleśń, pyłki, zanieczyszczenie powietrza i dym.  
Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz astmę, to: sapanie, duszności, bóle lub ucisk w klatce piersiowej, przewlekły kaszel.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli to tylko możliwe, unikaj czynników, które wywołują objawy astmatyczne. Możesz także zwrócić się do lekarza po receptę na leki, które pozwolą złagodzić objawy, ułatwią oddychanie i przeciwdziałają atakom choroby.

4. Ospa wietrzna

Ospą wietrzną mogą zarazić się osoby w każdym wieku, jeśli wcześniej nie miały z nią styczności i nie były na nią szczepione. Choroba ta u ludzi dorosłych i starszych może prowadzić do poważniejszych problemów, jak bakteryjne zapalenie płuc, a nawet sepsa.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ospę wietrzną, to: swędząca wysypka, która zmienia się w pęcherzyki, wysoka gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, ból głowy.

Jeżeli do tej pory nie wystąpiła u ciebie ospa wietrzna, poproś lekarza o skierowanie na szczepienie. Na objawy schorzenia można stosować maść cynkową lub maść antyhistaminową. Swędzenie złagodzą kąpiele z nadmanganianem potasu z dodatkiem sody oczyszczonej lub po prostu kąpiele w chłodnej wodzie. Leczenie zawsze musi być porowadzone pod kontrolą lekarza.

5. Owsica

Owsica jest chorobą, która dotyka przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niestety, dorośli również mogą się nią zarazić. Objawy są jednakowe zarówno u starszych, jak i młodszych. Najczęściej są to: świąd w okolicy odbytu, zgrzytanie zębami, niepokój, problemy ze snem, bezsenność.

Samica owsika znosi jaja w okolicy odbytu nosiciela i wywołuje świąd, który z kolei sprawia, że drapiemy się. Przez to inwazyjne jaja owsika dostają się pod paznokcie nosiciela. Dziecko bierze rączki do buzi, a jaja dostają się do jego organizmu. Jednocześnie spadając na pościel, dywany, koce, ręczniki. Jaja owsika są bardzo lekkie, leżejsze od powietrza, więc łatwo przenoszą się w inne miejsce.

W leczeniu owsicy najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, przede wszystkim należy często myć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Należy pamiętać o codziennej zmianie bielizny, pościeli, a także ręczników.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze