Trwa ładowanie...

Domowe metody na zatoki

Avatar placeholder
29.05.2019 09:51
Domowe metody na zatoki
Domowe metody na zatoki (123rf)

Domowe metody na zapalenie zatok mogą wspomóc leczenie farmakologiczne i ulżyć w uciążliwym bólu głowy. Jeżeli więc odczuwasz ucisk i rozpieranie w okolicach nosa, oczu i czoła podczas poruszania głową, pochylania się i wysiłku, możesz sprawdzić, co przyniesie ulgę.

spis treści

1. Kiedy można stosować domowe metody przy zapaleniu zatok?

Leczenie zapalenia zatok domowymi sposobami jest odpowiednie dla osób, u których występują charakterystyczne uciskające i rozpychające się bóle u nasady nosa. Mogą one promieniować i wzmagać się podczas schylania, wysiłku i gwałtownych ruchów głowy. Zaletą domowych sposobów na zatoki jest tymczasowa ulga. W żadnym wypadku metody te nie są lekarstwem i nie zlikwidują przyczyny dolegliwości. Można je stosować uzupełniająco po zdiagnozowaniu przez lekarza chorób zatok.

Zatoki można wspomóc domowym leczeniem
Zatoki można wspomóc domowym leczeniem (123RF)

2. Domowe metody na zatoki – na co pomogą?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Domowe metody na zatoki możemy wypróbować, aby złagodzić:

• objawy kataru,

• ból głowy,

• ucisk w okolicach nosa, skroni i czoła.

3. Kompresy z soli na zatoki

Jedną z metod, którą możemy zastosować na zapalenie zatok, są kompresy z soli. Domowa metoda, którą można wypróbować, to przygotowanie ciepłego kompresu z leczniczej soli jodowo-bromowej – dostępna w aptece. W tym celu garść gruboziarnistej soli podgrzewamy na patelni, po podgrzaniu zawijamy sól w płócienną ściereczkę i przykładamy do czoła. Z tak powstałego woreczka będą się uwalniały związki jodu i bromu, mając dobroczynny wpływ na oczyszczenie nosa.

Po domowej terapii rozgrzewającej z kompresu solnego należy przez kilka godzin nie wychodzić na zewnątrz – szczególnie zimą. Zanim przyłożymy kompres, należy sprawdzić jego temperaturę na wewnętrznej części przedramienia. Kompres nie może parzyć i być za gorący.

4. Okłady z grochu na zatoki

Kolejnym domowym sposobem na zatoki są okłady z grochu. W tym przypadku wsypujemy kilka łyżek grochu na przykład do bawełnianej skarpety. Następnie całość wkładamy na kilka minut do nagrzanego do 60C piekarnika. Do grochu można dodać również trochę soli jodowo-bromowej.

5. Inhalacje na zatoki

Inhalacje to nie tylko dobry sposób na kaszel, katar i ból gardła, ale również korzystna domowa metoda na chore zatoki. Inhalacje mogą pomóc udrożnić nos i rozpuścić zalegającą w zatokach wydzielinę. Jednocześnie pomogą złagodzić ból i ułatwią oddychanie. W inhalacjach możemy wykorzystać zioła, olejki eteryczne lub sól.

Do inhalacji możemy wykorzystać elektroniczne inhalatory lub miskę z wrzącą wodą oraz ręcznik. Gdy wybór padnie na miskę, wlewamy około 2 l gorącej wody i wsypujemy na przykład około 5 łyżek soli kuchennej lub soli morskiej. Następnie pochylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy udrażniającą nos parę. Należy pamiętać, aby podczas takiej inhalacji mieć zamknięte oczy, wdychać powietrze nosem i nie zbliżać twarzy za blisko wody. Można bowiem łatwo się oparzyć.

Musisz to wiedzieć

Przy dokuczliwym katarze możemy wykorzystać zioła, które rozkurczą błonę śluzową nosa. Do ziół takich należą: tymianek, mięta, szałwia, rumianek. Osoby z cerą naczynkową nie powinny korzystać z gorących inhalacji.

6. Maść rozgrzewająca na zatoki

Maść rozgrzewająca działa podobnie jak inhalacja i ciepły okład. Jednocześnie udrażnia nos i ma działanie przeciwbólowe. W przypadku zapalenia zatok sprawdzi się maść sosnowa, jałowcowa, kamforowa lub eukaliptusowa. Wystarczy nanieść niewielką jej ilość w okolicach czoła i skroni, a następnie wetrzeć i owinąć głowę ręcznikiem, opaską lub szalikiem.

7. Przyprawy, cebula i czosnek na zatoki

Łagodzące działanie w przypadku zapalenia zatok ma również wdychanie oparów z cebuli lub rozgniecionego czosnku. Podobny efekt przyniesie wąchanie chrzanu. Nie należy stosować tej metody, gdy opary zbyt mocno drażnią oczy. Zamiast tego można wypić herbatę z cynamonem lub imbirem, które działają rozgrzewająco i udrażniają drogi oddechowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze