Trwa ładowanie...

Domowe metody na opryszczkę

Domowe metody na opryszczkę
Domowe metody na opryszczkę (123rf)

Gdy na ustach pojawią się nieestetyczne pęcherzyki, najczęściej sięgamy po maść na opryszczkę (np. z cynkiem), która pozwoli szybko pozbyć się tzw. zimna.

spis treści

1. Co to jest opryszczka?

Opryszczka to choroba infekcyjna, wywoływana przez wirus należący do grupy wirusów Herpes. Do grupy tej należy również wirus ospy i półpaśca. Chorobę wywołuje wirus opryszczki zwykłej o nazwie Herpes Simplex Virus; występuje on w dwóch wariantach, które odpowiadają za dwa podstawowe typy opryszczki zwykłej.

Typ pierwszy tego wirusa, HSV1 powoduje zakażenia umiejscowione w obrębie głowy, najczęściej w postaci opryszczki wargowej. W przypadku tej odmiany wirusa może dojść także do wyprysku opryszczkowego, do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, a nawet opon mózgowych i mózgu. Czasem zmiany mogą się umiejscowić również w rogówce oka.

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"

Drugi typ wirusa opryszczki, HSV2 atakuje głównie narządy płciowe. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet ciężarnych, ponieważ aktywne zakażenie w tym przypadku może spowodować zakażenie okołoporodowe noworodka. Ponadto, zakażenie każdą odmianą tego wirusa może spowodować poważne uszkodzenie płodu.

2. Leczenie opryszczki

W leczeniu opryszczki pomoże plaster ochronny z wyciągiem z wrotyczu, maść antywirusowa oraz pasta z cynkiem. Specyfiki te dostępne są w niektórych drogeriach lub w aptekach. Istnieje jednak wiele domowych sposobów leczenia opryszczki.

Na opryszczkę można zastosować plastry z wyciągiem z wrotyczu
Na opryszczkę można zastosować plastry z wyciągiem z wrotyczu (123RF)

Jednym z nich są okłady z melisy lub smarowanie zmiany na wargach olejkiem melisowym. Zioło to, dzięki zawartości kwasów fenolowych oraz taniny, zwalcza wirusa Herpes simplex odpowiedzialnego za pojawienie się opryszczki wargowej. Melisa działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Na zmienione chorobowo okolice warg można również przyłożyć wacik nasączony naparem z mięty, szałwii lub rumianku.

Ze swoich właściwości bakterio- i wirusobójczych słynie również miód. Wystarczy jego niewielką ilością posmarować pęcherzyk na ustach, by zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

Gojenie się ran z kolei przyspiesza aloes oraz olejek z drzewa herbacianego. Ten ostatni preparat wykazuje ponadto działanie odkażające. Już kilka kropel wsmarowanych w zmienione chorobowo miejsce zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Domowym sposobem na opryszczkę jest również przyłożenie do pęcherzyka przekrojonego na pół ząbka czosnku lub kawałka cebuli. Okłady z tych roślin należy jednak trzymać w okolicy ust przez krótki czas (maksymalnie kilka minut).

Pomoże również tanina, która obecna jest w herbacie. Ma ona działanie przeciwwirusowe oraz ściągające. By wykorzystać ją w celu wyleczenia opryszczki, wystarczy przyłożyć do ust ciepłą torebkę ze świeżo sparzonej herbaty.

Musisz to wiedzieć

Ulgę przynieść może również domowa maść na opryszczkę przygotowana z zamoczonej w niewielkiej ilości wody tabletki polopiryny.

Jeśli opryszczka dopiero co się pojawiła i jest niewielka, można sięgnąć po domowe sposoby na, które pomogą usunąć chorobę.

Jednak czasem pęcherzyków jest dużo i nie można ich leczyć samodzielnie. Konieczne może okazać się podanie leków antywirusowych dostępnych na receptę.

3. Opryszczka u dzieci - leczenie domowe

W przypadku wystąpienia tej dolegliwości u dziecka warto:

  • 1-2 razy dziennie podawać dziecku sok z cytryny (najlepiej rozcieńczyć go i posłodzić miodem);
  • jeśli dziecko ma wiecej niż 12 miesięcy, kilka razy dziennie można mu podać łyżeczkę miodu; w ten sposób dziecko zlizując miód jednocześnie nawilży pęcherzyki;
  • stosować pastę do zębów z zawartością mirry, na miejsca, w których uaktywnił się wirus;
  • 3-4 razy dziennie podawać maluchowi herbatkę ze skrzypu polnego (działa leczniczo na stany zapalne);
  • 3-4 razy dziennie nawilżać pęcherzyki olejkiem eteryczym z melisy.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze