Dokuczanie – poważny problem!

Poszturchiwanie, popychanie, drobne zaczepki… Chyba każde z nas pamięta takie zachowania ze szkoły. Dokuczanie i jego skutki łatwo zlekceważyć. Tymczasem dzięki kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, znamy aktualną skalę tego zjawiska. Są powody do niepokoju!

Dziś rozpoczyna się druga edycja kampanii, której ambasadorem jest piłkarz Grzegorz Krychowiak. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem dokuczania w polskich szkołach oraz pomóc dzieciom, których on dotyczy. Oprócz światowej sławy sportowca pomogą im w tym m.in. psycholog Małgorzata Ohme a także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który objął kampanię honorowym patronatem.

Jak wygląda skala dokuczania w polskich szkołach? Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych dowiadujemy się, że różnych form dokuczania doświadcza prawie co drugi uczeń szkoły podstawowej! Niekoleżeńskie zachowania przybierają najczęściej formę obgadywania, izolowania i nastawiania innych przeciwko swojemu koledze lub koleżance. 42 proc. uczniów doświadczyło ośmieszania i wyszydzania.

Zdecydowałem się na udział w kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, bo chcę pomóc w walce z dokuczaniem. Wiem, że dla wielu dzieci to poważny problem, a nie wszystkie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dzięki tej akcji wszystkie dzieciaki przekonają się, że przyjaźń i szacunek do innych to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem. „Bądź kumplem” znaczy nie dokuczaj, ale też nie pozwól dokuczać innym. Graj fair – mówi Grzegorz Krychowiak.

Badania dostarczają wielu ciekawych wniosków. Jeden z nich obala powszechne przekonanie, że najgorzej zachowują się uczniowie gimnazjum. Okazuje się, że im wyższy etap edukacji, tym przypadki dokuczania są rzadsze. Najbardziej „niesforne” są dzieci ze szkół podstawowych – to wśród nich zachodzi najwięcej przypadków niekoleżeńskich zachowań! To ważne między innymi dlatego, że według ekspertów IBE, najmłodsze dzieci najgorzej ze wszystkich radzą sobie z dokuczaniem. Wśród starszych uczniów znacznie częstsze były deklaracje, że złośliwości innych nie mają nich większego wpływu.

Zobacz więcej wyników badań na stronie kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

BadzKumplem.CartoonNetwork.pl

Jak w takim razie poradzić sobie z problemem? Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problem z dokuczaniem, możesz poradzić się ekspertów z Fundacji Dzieci Niczyje. Fundacja zachęca do kontaktu z konsultantami bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, a dorosłych z ich otoczenia – do dzwonienia pod numer 800 100 100, czyli do Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. W trakcie trwania kampanii każdy będzie mógł tam anonimowo uzyskać fachową pomoc – telefonicznie lub online.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Joga w okresie ciąży

Joga w okresie ciąży

Joga na czas ciąży i porodu Joga pomoże Ci uspokoić umysł i zrelaksować ciało.

Patronaty

Dzień Dziecka w Multikinie

Dzień Dziecka w Multikinie

Patronat Parenting.pl Czy Dzień Dziecka może trwać dłużej? W Multikinie na pewno! Aż 4 dni doskonałej zabawy i wiele atrakcji.

Patronaty

Targi Rodzinne FamilyTime

Targi Rodzinne FamilyTime

Targi Rodzinne w Krakowie Zapraszamy na Targi Rodzinne FamilyTime już 30 listopada w Krakowie w Centrum Targowym Chemobudowa.

Patronaty

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland Social media Day Poland: Kids! to pierwsza konferencja na temat dzieci i ich obecności i bezpieczeństwa w sieci.