Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Dlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi?

Avatar placeholder
19.11.2023 21:08
Dlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi?
Dlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi? (123rf)

Cukrzyca wymaga stałej kontroli, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, aby nie dopuścić do poważnych powikłań. Jakie są objawy spadku poziomu cukru we krwi? Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania i przyjmowania odpowiedniej dawki insuliny?

Chorzy na cukrzycę powinni być objęci stałą kontrolą. Dotyczy to także osób, u których wyższe jest zachorowanie na tę chorobę – na przykład osoby, u których w rodzinie były przypadki wystąpienia cukrzycy. Istotna jest także odpowiednia dieta, a także zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku otyłości lub nadwagi. Wszystko to bowiem może być jedną z przyczyn cukrzycy.

1. Hipoglikemia

Hipoglikemia to schorzenie, w którym wyraźnie spada poziom cukru we krwi. Najczęściej spadek ten obserwuje się u cukrzyków, którzy przyjmują leki na obniżenie glukozy we krwi. Zbyt duża dawka insuliny może wywołać hipoglikemię.

Jednym z objawów hiperglikemii są zawroty i ból głowy
Jednym z objawów hiperglikemii są zawroty i ból głowy
Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Zdarza się również, że cukier spada po pominięciu posiłku lub spożyciu jedzenia o zbyt niskiej wartości energetycznej. Hipoglikemia może być również efektem nadużywania alkoholu lub nadmiernego wysiłku fizycznego.

2. Jakie są objawy hiperglikemii?

Najczęstszymi objawami hiperglikemii są:

To też warto wiedzieć

Hiperglikemia może doprowadzić również do śpiączki cukrzycowej, zatem nie należy bagatelizować pierwszych jej objawów.

3. Podniesienie poziomu cukru we krwi

Pierwszym działaniem, który należy zrobić, to podniesienie poziomu cukru we krwi. Czas ma tu bardzo duże znaczenie. Najszybciej podniesie poziom glukozy we krwi coś słodkiego. Należy jednak pamiętać, aby dany produkt nie zawierał słodzików, ale cukier prosty. Warto mieć taki produkt zawsze pod ręką, w razie gdyby cukier w naszym organizmie niebezpiecznie się obniżył.

W razie konieczności efekt szybkiego zapotrzebowania na cukier prosty zapewni zjedzenie łyżki miodu, cukru lub napoju słodzonego. Korzystne działanie mają również preparaty z apteki zawierające glukozę. Szybciej się one rozpuszczają od zwykłych batoników dostępnych w sklepach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze