Trwa ładowanie...

Dlaczego nie należy podawać miodu niemowlętom?

Dlaczego nie należy podawać miodu niemowlętom?
Dlaczego nie należy podawać miodu niemowlętom? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Aby pokonać ból gardła i pozbyć się kaszlu u dzieci, lekarze i farmaceuci często polecają miód w czystej postaci zwłaszcza, że dzieci do 6. roku życia nie powinny przyjmować syropów przeciwkaszlowych. Ale miodu nie powinno podawać się niemowlętom ze względu na potencjalne ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.

1. Silny alergen

Miód, mimo leczniczych właściwości, jest silnym alergenem, może powodować wysypkę, biegunkę, wymioty, katar bądź łzawienie. Szczególnie na takie objawy narażone są niemowlęta, które mają bardzo wrażliwy żołądek.

W niektórych przypadkach po zjedzeniu miodu może dojść u nich do wstrząsu anafilaktycznego – to gwałtowna reakcja organizmu na alergen, powodująca obrzęk nosa, gardła i oczu, kłopoty z oddychaniem, a nawet utratę przytomności i zapaść.

Uczulenie na miód jest dziedziczne – jeżeli oboje rodzice mają na niego alergię, istnieje 80 proc. zagrożenie, że i dziecko będzie cierpiało na tę przypadłość. W przypadku gdy uczulony jest jeden rodzic, ryzyko wynosi 20-40 proc.

2. Czym jest zatrucie jadem kiełbasianym?

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Ale reakcje związane z uczuleniem na miód to nie jedyne, na co narażamy niemowlę. Najgroźniejsze jest dla nich zatrucie jadem kiełbasianym. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia ”zatrucie jadem kiełbasianym to poważna choroba, która niesie ze sobą ryzyko śmierci”.

Występuje głównie u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Wszystkiemu winne są bakterie Clostridium botulinum, które mogą znajdować się w miodzie. To one produkują jad kiełbasiany, który nazywany jest botuliną. To bardzo silna neurotoksyna, która grozi zatruciem, a nawet śmiercią.

Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną
Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną [11 zdjęć]

W przypadku uczulenia na jedzenie, organizm reaguje na białko zawarte w tym pokarmie. Reakcja alergiczna

zobacz galerię

O ile organizm dorosłego i starszego dziecka potrafi poradzić sobie z minimalnymi ilościami takich toksyn, o tyle system odpornościowy półrocznego malucha nie potrafi zapobiec rozwojowi tak groźnych związków w jelitach. Do pierwszych objawów zakażenia jadem kiełbasianym należą: zaparcia, utrata apetytu, osłabienie i zmieniony płacz.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków zakażenia jadem kiełbasianym u noworodków. Szczególnie narażone są na to dzieci, które nie są już karmione piersią. Zaleca się, aby maluchom do 2.-3. roku życia w ogóle nie podawać miodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze