Trwa ładowanie...

Dlaczego cytologia pobrana szczoteczką jest lepsza od tej pobranej wacikiem? Wyjaśniamy

 Ewa Rycerz
08.06.2021 13:01
Badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy
Badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy ((123RF) Badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy)

To problem, którego być nie powinno. Są oficjalne zalecenia, są wskazania medyczne, a zdarza się, że ginekolodzy robią cytologię wacikiem. Przedstawiciele organizacji pacjenckich się denerwują, a same kobiety – nie są niczego świadome. Dlaczego należy wykonywać cytologię specjalną szczoteczką?

spis treści

1. Wytyczne jedno, lekarze drugie

Znawcy tematu porównują to do przestarzałego oprogramowania komputerowego. Mówi się, że cytologia wykonana szpatułką z wacikiem może stwarzać ryzyko dla zdrowia, jest niewiarygodna. Na wacik nie nabiera się wystarczająco dużo materiału, który później nierzadko na nim zostaje. A powinien być przeniesiony na mikroskopowe szkiełko i przebadany.

Na problem wielokrotnie zwracała uwagę Nicole Sochacki-Wójcicka, ginekolog i autorka bloga "mamaginekolog.pl". W rozmowie z nami zaznaczyła, że problem faktycznie istnieje i wiele kobiet nadal przyznaje, że miały cytologię robioną szpatułką.

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"
Szczoteczka do cytologii (123rf)
Szczoteczka do cytologii (123rf)

- Na swoim blogu prowadziłam ankietę, w której pytałam czytelniczki, czym pobierano im materiał do badań cytologicznych. Okazało się, że u ok. 50 proc. ankietowanych wykonywano badanie wacikiem – zwraca uwagę lekarka.

Potwierdzają to same pacjentki. - Robiłam badanie rok temu, w małym powiatowym szpitalu. Na szczęście wynik był pozytywny. Jednak o tym, że materiał powinien być pobierany specjalną szczoteczką, dowiedziałam się dopiero później. A jestem pewna, że ja miałam pobierany szpatułką – mówi Ewa.

2. W czym jest lepsza?

Dlaczego to tak ważne, by cytologia była wykonywana szczoteczką? Dostępne są nawet dwa ich rodzaje: miotełka, która służy do pobierania materiału z zewnątrz dróg rodnych oraz szczoteczka przypominająca szczotkę do butelek, którą pobiera się materiał z kanału dróg rodnych.

Przeczytaj także:

Pobieranie materiału do cytologii szczoteczką od 2006 roku zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. - Szczoteczka jest tak skonstruowana, że daje możliwość pobrania materiału z miejsca, w którym najczęściej zagnieżdża się nowotwór - podkreśla dr Bogdan Ostrowski, ginekolog i członek Zarządu PTGiP w Rzeszowie. - Przez to badania oparte są o bardziej wiarygodny materiał.

- Waciki są po prostu nieskuteczne i niedokładne, materiał się na nie nie nabiera – dodaje Piotr Wajda, ginekolog z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. I dodaje, że samą cytologię pobraną szczoteczką można wykonać również na dwa sposoby.

- W tej zwykłej materiał nakłada się na szkiełko i analizuje. Przy czym może się zdarzyć, że komórki mogą się nakładać na siebie, zbijać, układać warstwowo. W takim przypadku, dokładność badania ocenia się na 60-70 proc. Z kolei cytologia płynna LBC dokładnością zbliża się do 99 proc. Polega na włożeniu szczoteczki z materiałem do specjalnego pojemniczka z płynem i odwirowaniu materiału. Następnie maszyna rozściela komórki na szkiełku jednowarstwowo, a lekarz to analizuje – wyjaśnia Wajda.

Na pytanie, dlaczego niektórzy ginekolodzy nadal wykonują cytologię wacikiem, odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze