Dieta na lepszą pamięć

To, jakich witamin i minerałów dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, ma wpływ na nasze zdolności umysłowe. W diecie na lepszą pamięć powinny znaleźć się produkty bogate w węglowodany złożone, takie jak ziarna zbóż, razowe pieczywo i fasola. Dla rozwoju umysłowego człowieka cenne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B. Dostarczymy je organizmowi, jedząc ryby i oleje.

spis treści

1. Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Sprawność intelektualna człowieka zależy od stosowanej diety. Pokarmy, które spożywamy, oddziałują na intelektualne funkcje mózgu, to znaczy pobudzają produkcję enzymów, hormonów i neuroprzekaźników, które odpowiadają za procesy myślenia i zdobywanie nowych informacji.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Od prawidłowo zbilansowanej diety zależy sprawność intelektualna
Od prawidłowo zbilansowanej diety zależy sprawność intelektualna (123RF)

Aby poprawić pamięć, powinniśmy włączyć do codziennego jadłospisu takie produkty jak śliwki, winogrona, dynia, siemię lniane i preparaty z żeń-szeniem. Śliwki są bogate w potas, który usprawnia krążenie, a także w witaminy B1 i B3, które mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. Winogrona usprawniają proces dotleniania mózgu i zwiększają chłonność umysłu. Cennymi składnikami dyni są kwas asparginowy, pantotenowy i nikotynowy, które powodują, że człowiek łatwiej zapamiętuje nowe informacje i koncentruje uwagę. Nasiona lnu są źródłem cynku, lecytyny i kwasów tłuszczowych omega-3.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie...

zobacz galerię

2. Węglowodany złożone na pamięć

Do prawidłowej pracy mózgu niezbędny jest tlen i glukoza (wykorzystuje on niemal 50 proc. glukozy krążącej we krwi człowieka), której źródłem są węglowodany. Należy jednak wzbogacić dietę o węglowodany złożone, a nie o cukier, który nie wymaga trawienia, a przenika do krwi i stanowi bombę kaloryczną. Dostarczenie organizmowi węglowodanów złożonych wymaga trawienia, przez co cukier dostaje się do krwi człowieka stopniowo. Ponadto zawierają one błonnik, witaminy i minerały. Węglowodany złożone znajdują się w ziarnach zbóż, razowym pieczywie, kaszy, fasoli, soczewicy i ziemniakach.

3. Witaminy i minerały na pamięć

Dla rozwoju umysłowego człowieka cenne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B. Dostarczymy je organizmowi, jedząc ryby i oleje. Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Cholina, czyli witamina B4, występuje w soi i pieczywie z pełnego przemiału. Z kolei witamina B3, czyli niacyna, znajduje się w wątróbce, mięsie drobiowym (indyka), tuńczyku, a także fasoli i grochu, ziarnach słonecznika i orzeszkach ziemnych. Do produkcji enzymów, które współpracują z witaminą B1 i B6, niezbędny jest magnez. Pierwiastek ten chroni przed ciężkimi metalami, które mają niekorzystny wpływ na mózg. Na pamięć i koncentrację należy przyjmować magnez w tabletkach, ponieważ jest trudno przyswajalny.

Musisz to wiedzieć

Żelazo jest nośnikiem tlenu, jego niedobór powoduje problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Aby temu zapobiec, należy spożywać posiłki bogate w rośliny strączkowe, liściaste warzywa, rodzynki i orzechy. W pestkach dyni występuje cynk, którego większe ilości stwierdza się u osób o wysokim poziomie IQ. Z kolei potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródłem są warzywa takie jak ziemniaki i pomidory, jak również owoce: banany, melony, pomarańcze, winogrona i brzoskwinie. Aby uniknąć problemów z pamięcią, należy jeść ryby bogate w fosfor. Pierwiastek ten poprawia samopoczucie i dodaje sił witalnych. Z kolei lecytyna poprawia pamięć, a jej niedobór prowadzi do demencji starczej. Lecytyna występuje w soi, kiełkach pszenicy i orzeszkach ziemnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.