Dieta a płodność

Dieta a płodność – ten związek jest nierozerwalny. Okazuje się, że to, co jemy, ma niebagatelne znaczenie dla płodności. Może jej sprzyjać lub szkodzić. Jeśli planujecie powiększenie rodziny, warto zwrócić uwagę na to, co macie na talerzu. Niedobory niektórych składników odżywczych mogą utrudniać poczęcie i rodzić kłopoty w staraniach o dziecko. Zwłaszcza panowie nie przywiązują wagi do sposobu odżywiania się. Jedzą często byle co i byle jak. Stołowanie się w barach szybkiej obsługi, częste spożywanie fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej nie sprzyja płodności. Prowadzi do nadwagi, a nawet otyłości, a stąd prosta droga do problemów z poczęciem potomstwa.

Polecane wideo:

Odżywianie się a płodność

Badania medyczne potwierdzają związek pomiędzy sposobem odżywiania się a płodnością. Prawidłowo zbilansowana dietazapewnia odpowiednią masę ciała, czyli pozwala uniknąć zarówno nadwagi, jak i niedowagi. Oba stany niekorzystnie wpływają na płodność. Jadłospis przyszłych rodziców powinien być urozmaicony i bogaty w wartościowe produkty spożywcze, zawierające dużą ilość składników odżywczych. Zróżnicowana, zdrowa dieta zapewnia dobry stan zdrowia i właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. Niektóre składniki odżywcze mają szczególne znaczenie dla płodności.

Jakie składniki odżywcze sprzyjają płodności?

Składnik odżywczy Wpływ na mężczyzn Wpływ na kobiety Źródło pokarmowe
Witamina E Niedobór witaminy E zmniejsza wydzielanie hormonu LH (lutropina), przyczyniając się do zwyrodnienia plemników. Niedobór witaminy E może prowadzić do zaburzeń w przebiegu ciąży, poronień i obumierania wewnątrzmacicznego płodu. Oleje roślinne, zwłaszcza olej słonecznikowy, wzbogacane margaryny, zarodki pszenicy, orzechy laskowe, żółtka jaj, warzywa liściaste, natka pietruszki.
Tłusty nabiał Niedobór pełnotłustego nabiału zaburza równowagę hormonalną, odpowiadającą za produkcję testosteronu, potencję i wytwarzanie męskich gonad. Niedobór białka rodzi ryzyko niepłodności owulacyjnej, zmniejsza poziom estrogenów i progesteronu we krwi, skutkując nadmiarem męskich hormonów płciowych. Mleko, jogurty, maślanka, kefiry, twaróg tłusty lub półtłusty, żółty ser, serki homogenizowane.
Nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, rozpadając się, doprowadzają do powstania eikozanoidów, które pełnią rolę miejscowych hormonów. Hormony te biorą udział w regulacji ciśnienia tętniczego, funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, nerek oraz narządów rozrodczych. NNKT, rozpadając się, doprowadzają do powstania eikozanoidów, które pełnią rolę miejscowych hormonów. Hormony te biorą udział w regulacji ciśnienia tętniczego, funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, nerek oraz narządów rozrodczych. Ryby morskie, oleje roślinne, avocado.
Cynk Usprawnia pracę narządów płciowych, sprzyja prawidłowej potencji, chroni przed problemami ze wzwodem. Niedobór cynku zmniejsza poziom testosteronu i objętość nasienia. Zwiększa libido i zdolność do przeżywania orgazmu. Niedobór cynku grozi zaburzeniami miesiączkowania, rozregulowaniem się cyklów menstruacyjnych i prowadzi do zmęczenia oraz stanów depresyjnych Nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne, produkty zbożowe z pełnego przemiału, np. pieczywo razowe lub graham, kasze.
Żelazo Niedobór żelaza grozi spadkiem popędu płciowego, osłabieniem i dysfunkcjami narządów płciowych. Zapobiega niedokrwistości, osłabieniu i zmniejszeniu odporności na choroby. Wspomaga dojrzewanie komórki jajowej i zarodka. Wątróbka, serce, czerwone mięso, ryby, buraki, korzeń pietruszki, suszone morele i orzechy, rośliny strączkowe.
Kwas foliowy Niedobór kwasu foliowego obniża objętość nasienia i ruchliwość plemników. Wpływa na prawidłowy przebieg ciąży, wspomaga rozwój układu nerwowego zarodka i funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Wątróbka, serce, czerwone mięso, ryby, buraki, korzeń pietruszki, suszone morele i orzechy, rośliny strączkowe.

Czego unikać w diecie dla płodności?

Nawet najlepsza dieta na płodnośćnie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli jednocześnie będziesz spożywać jedzenie zmniejszające szanse na spłodzenie potomka. Czego unikać? Niekorzystne dla płodności są:

  • Tłuszcze trans – prowadzą do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Są szczególnie niebezpieczne dla płodności kobiet, ponieważ zaburzają syntezę żeńskich hormonów płciowych. Gdzie występują? M.in. we frytkach, tłustym mięsie, w ciastkach i produktach cukierniczych. U mężczyzn mogą skutkować problemami z erekcją.
  • Węglowodany proste – szybko podnoszą poziom cukru we krwi, który też szybko spada. Powodują duże wahania poziomu insuliny we krwi, co może skutkować zaburzeniami hormonalnymi. Gdzie występują cukry proste? W słodyczach, słodkich napojach, białym pieczywie. Aby zachować płodność należy wzbogać jadłospis o cukry złożone, występujące np. w ciemnym pieczywie, warzywach, kaszach.
  • Kofeina – obkurcza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi, co u mężczyzn grozi problemami z potencją, a u kobiet niedotlenieniem tkanek macicy i utrudnieniem implantacji zarodka. Ogranicz zatem spożycie kawy lub pij kawę bezkofeinową.
  • Alkohol – w racjonalnych dawkach (lampka wina, butelka piwa) nie ma szkodliwego wpływu na potencję. Jeśli jednak masz nieregularne miesiączki i problemy z zajściem w ciążę, całkowicie zrezygnuj z alkoholu. U mężczyzny nadmiar alkoholu grozi spadkiem testosteronu i obniżeniem ruchliwości plemników. Badania sugerują również, że alkohol może uszkadzać główkę plemnika, upośledzając jego zdolność do przedostawania się w głąb komórki jajowej.

Jak widać, odżywianie się ma duży wpływ na płodność. Jeśli pragniesz mieć dziecko, zwróć większą uwagę na to, co jesz. Czasem już nieznaczne zmiany nawyków żywieniowych mogą zwiększyć szanse w staraniach o dziecko. Prawidłowa dieta, podjęcie leczenia niepłodności i pozytywne myślenie potrafią zdziałać cuda.

Joanna Krocz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post wczoraj

5
Artykuły Styl życia a niepłodność
Styl życia a niepłodność

Stres a płodność

Stres a płodność

starań, a tu nic... Jeśli u kobiety nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w badaniach, ma ona prawidłowe cykle i występuje owulacja (...) ludzkiego życia. Często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować....

Styl życia a niepłodność

Palenie tytoniu

Palenie tytoniu

. Okazuje się jednak, że tempo i styl życia prowadzony w obecnych czasach mają niebagatelny wpływ na mężczyzn i to również z ich powodu para może mieć (...) , trzeba nie tylko przeprowadzić odpowiednie badania lekarskie...

Dieta przed ciążą

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Zmiana diety w ciąży i przed nią Przed ciążą należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno być jedną z nich. Odpowiednia dieta wpływa (...) , przetworzonej żywności i białego cukru, który może mieć negatywny wpływ...

Planowanie ciąży

Jak szybko zajść w ciążę

Jak szybko zajść w ciążę

, który powoduje wzrost temperatury ciała. Dieta wspomagająca płodność. Warto wzbogacić dietę w kwasy tłuszczowe (np. oliwa z oliwek), białko roślinne (...) Health, 20-kilogramowa nadwaga może zwiększyć szanse niepłodności...

Metody ułatwiające poczęcie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

jest eliminacja jakichkolwiek używek, takich jak papierosy, alkohol oraz leki. Mogą one zmniejszać płodność, a w czasie ciąży niekorzystnie działać na płód (...) Jak zachować płodność? Wiele kobiet w...

Decyzja o ciąży

Płodność u kobiet

jest kontrola stresu. Techniki relaksacyjne, masaże czy joga powinny poprawić stan nerwów, a także korzystnie wpłynąć na płodność i przyspieszyć czas (...) oczekiwania na potomka. Na kobiecą płodność...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Prawdopodobieństwo ciąży

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę

razy w tygodniu) bez zabezpieczeń, a mimo to ich starania o dziecko są wciąż bezskuteczne. To właśnie wtedy najczęściej udają się na konsultację (...) lekarską. To zasada, która największy sens ma w przypadku osób poniżej 35. roku...

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.