Trwa ładowanie...

Diagnozowanie bezsenności

 Agnieszka Gotówka
17.05.2019 12:37
Diagnozowanie bezsenności
Diagnozowanie bezsenności (123rf)

Poradnie zaburzeń snu mają coraz więcej pacjentów. Ludzie rozumieją, że problemy tego typu na dłuższą metę w znacznym stopniu obciążają organizm i sprawiają, że staje się on bardziej podatny na infekcje.

Gdy problemy ze snem są znaczne, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista pomoże ocenić, czy jest to kłopot natury emocjonalno-psychicznej, czy może wiąże się on z innymi dolegliwościami. Kłopoty tego typu mogą pojawić się w przebiegu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Bezsenność towarzyszy również zaburzeniom pracy przewodu pokarmowego, chorobom układu krążenia, układu oddechowego, chorobom metabolicznym oraz zaburzeniom psychicznym.

Problemy z nocnym wypoczynkiem mogą tez nasilać niektóre leki, np. stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej, obniżające poziom cholesterolu, sterydy, beta-blokery, a także leki moczopędne.

1. Jak diagnozuje się bezsenność?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Kłopoty ze snem są specjalnością lekarzy przyjmujących pacjentów w poradni zaburzeń snu. Za pomocą kilku badań i długiego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem są oni w stanie prawidłowo zdiagnozować chorego i ustalić z nim sposoby terapii.

Za pomocą długiego wywiadu i badań, lekarz jest stwierdzić bezsenność
Za pomocą długiego wywiadu i badań, lekarz jest stwierdzić bezsenność (123RF)

Wśród badań diagnostycznych znajduje się badanie EEG wykonywane w czasie nocnego odpoczynku (stąd konieczność pozostania w szpitalu na dwie lub trzy doby). Równocześnie wykonywane może być badanie EOG (ruchy oczne), EKG (serce) oraz EMG (napięcie mięśni). Na podstawie uzyskanych wyników lekarze ocenią, czy rzeczywiście dochodzi do zaburzeń snu.

Specjaliści mogą również zechcieć sprawdzić, czy sen był efektywny i dał odprężenie. W tym celu prosi się pacjenta o wykonanie kilku testów, które sprawdzą jego możliwości koncentracji i zapamiętywania.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

2. Środki na bezsenność

Specyfiki z apteki nie są polecane każdemu. Mogą one wywołać kilka efektów ubocznych (zwłaszcza leki starszej generacji, tj. barbiturany). Ich wadą jest to, że powodują silne uzależnienie, a gdy chce się z nich zrezygnować, występuje syndrom odstawienia (napady drgawkowe, omamy, lęki).

W aptekach i drogeriach jest wiele preparatów, które mają pomóc w walce z bezsennością. Znaczna część z nich zawiera zioła, tj. chmiel, walerianę czy też ekstrakt z kozłka lekarskiego. Przed zażyciem tego rodzaju środka należy dokładnie przeczytać ulotkę, niektóre specyfiki nie mogą być bowiem stosowane przez chorych z zaburzeniami czynności wątroby lub z ostrą niewydolnością nerek.

Musisz to wiedzieć

Sposoby na sen są różne. Jedne z nich działają, inne nie przynoszą spodziewanych efektów. Należy jednak szukać pomocy, jeśli bezsenność trwa na tyle długo, że jej skutki są odczuwane w ciągu dnia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze