Trwa ładowanie...

Diagnostyka refluksu – manometria przełyku

Avatar placeholder
17.05.2019 12:23
Diagnostyka refluksu – manometria przełyku
Diagnostyka refluksu – manometria przełyku (123rf)

Choroba refluksowa wymaga dokładnej diagnostyki lekarskiej. Na własną rękę można jedynie przypuszczać, podejrzewać, ale przede wszystkim dokładnie poprowadzić obserwację objawów swojego organizmu. Dzięki zapisaniu pojawiających się symptomów w różnych sytuacjach życiowych przy wizycie lekarskiej specjalista otrzymuje szereg niezbędnych do diagnozy informacji. Jednakże dla pogłębienia diagnostyki lekarz może zlecić badanie gastrologiczne, np. manometrię przełyku.

spis treści

1. Co to jest manometria przełyku?

Utrzymujący się ból brzucha, silnie nieprzyjemne palenie przełyku, odczuwanie częstego cofania się pokarmu z żołądka do przełyku, podrażnienie gardła, ciągły kaszel i ogólnie słabe samopoczucie pacjenta to niewielka lista objawów, które mogą świadczyć, że jest to refluks. Jednakże oprócz przeprowadzonego dokładnego wywiadu lekarskiego trzeba poddać pacjenta badaniom gastrologicznym. Jednym z nich jest manometria przełyku.

Manometria przełyku to badanie gastrologiczne
Manometria przełyku to badanie gastrologiczne (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Badanie to polega przede wszystkim na diagnostyce przełyku poprzez wprowadzenie przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika. Umożliwia on pomiar napięcia, jakie występuje na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku i okolicy mięśniówki przełyku. Dzięki stopniowemu wycofywaniu cewnika dokonuje się pomiaru napięcia w obrębie zwieraczy, a w okolicy przełyku w trakcie połykania odpowiednio małych porcji wody. Badanie należy wykonać, będąc na czczo całkowicie, a czas trwania to około 30 minut. Wyniki pacjent otrzymuje do konsultacji z lekarzem do 7 dni.

2. Cel manometrii przełyku

Jako badanie diagnozujące w gastroenterologii uzupełnia bardzo szczegółowo przyczynę refluksu. Z uwagi na fakt, że leczenie refluksu wymaga doprecyzowania powodów ich występowania, ukazania, co jest przyczyną kłopotów z połykaniem, czy też bóli zamostkowych, poddaje się pacjenta badaniu manometrii przełyku. Choroby przełyku mogą mieć różne podłoże, a jego patologia wymaga od lekarza dokładnej diagnozy przed podjęciem leczenia. Bywa niekiedy i tak, że manometria przełyku nie tylko wskazuje jakość działania przełyku, jest także pomocna w badaniu pH-metrycznym, ale przede wszystkim uzyskany wynik z manometrii decyduje o wyborze techniki zabiegu operacyjnego.

5 herbatek dla dzieci na lepsze trawienie
5 herbatek dla dzieci na lepsze trawienie [6 zdjęć]

Małe dzieci miewają problemy ze strony układu pokarmowego, który nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

zobacz galerię

3. Kto może zostać poddany manometrii przełyku?

Nie każda osoba, która choruje na chorobę refluksową, będzie poddana manometrii przełyku. Do tego badania najczęściej podchodzą osoby, które z różnych przyczyn mają trudności z połykaniem, czyli osoby z pierwotnymi lub wtórnymi zaburzeniami motoryki trzonu, achalazją lub też innymi spastycznymi chorobami przełyku. Same bóle podczas połykania również mogą predestynować do skierowania pacjenta na manometrię przełyku. Lekarze przy niedookreślonej chorobie, jaką bywa refluks, ale także w przypadku nietypowych objawów choroby refluksowej przełyku oraz niepowodzeniu w leczeniu choroby refluskowej kierują chorego na badanie manometrii przełyku.

Dodatkowo również ten rodzaj badania sprawdza się podczas oceny zaburzenia trawienia, łaknienia, kłopotów z połykaniem, przed planowanymi zabiegami, w poszerzeniu diagnostyki bóli zamostkowych oraz by sprawdzić położenie sondy pH-metrycznej, jak również w chorobach ogólnoustrojowych, które obejmują przewód pokarmowy.

Musisz to wiedzieć

Trzeba jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego badania i do tego są przeciwwskazania. W odniesieniu manometrii przełyku nie otrzymają skierowania osoby, u których podejrzewa się zmiany nowotworowe, mają nieustabilizowaną chorobę wieńcową lub ciągle krwawią w odcinku górnym przewodu pokarmowego. Dodatkowo również do manometrii przełyku nie kieruje się osób, które mają niedrożność jamy nosowej i przełyku oraz gdy lekarz z różnych przyczyn nie nawiązuje współpracy z pacjentem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze