Trwa ładowanie...

Diagnostyka i leczenie zapalenia zatok

Avatar placeholder
17.05.2019 12:22
Diagnostyka i leczenie zapalenia zatok
Diagnostyka i leczenie zapalenia zatok (123rf)

Typowymi objawami zapalenia zatok są: katar, zatkany nos i uciążliwy ból głowy. Jak można zdiagnozować to schorzenie? Jak obecnie wygląda leczenie tej choroby?

Zapalenie zatok to wbrew pozorom bardzo poważne schorzenie. Do tego jakże popularne i częste. Może wywołać je każda infekcja wirusowa, infekcja bakteryjna, ale również katar alergiczny, skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałka gardłowego oraz polipy w nosie. Dolegliwości te zaburzają bowiem naturalny mechanizm oczyszczania nosa i prawidłową wentylację zatok przynosowych.

spis treści

1. Diagnostyka – jak rozpoznać zapalenie zatok?

Obserwując u siebie popularne dla zapalenia zatok dolegliwości – nasilający się ból głowy, zatkany nos, ból skroni i ból czoła – należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Podczas pierwszego badania lekarz powinien obejrzeć jamę nosa, aby ocenić stan błony śluzowej. Badanie wykonuje się za pomocą fiberoskopu. Jest to cienki i giętki wziernik, dzięki któremu można obejrzeć ujście zatok lub tylną część przegrody nosowej. Jeżeli lekarz zdiagnozuje przewlekłe zapalenie zatok, może zlecić tomografię komputerową, która wykaże zmiany związane z chorobą zatok oraz to, czy zmiany nie objęły już podstawy czaszki, oczodołów i mózgu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Ból zatok to nasilający się ból głowy
Ból zatok to nasilający się ból głowy (123RF)

2. Leczenie zapalenia zatok

Przy infekcji bakteryjnej, w której doszło do zapalenia zatok, zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii. Antybiotyk zmniejszy obrzęk tkanek i ułatwi odpływ wydzieliny. Udrożni także zatkany nos. Uzupełniająco lekarz może zapisać krople do nosa, które dodatkowo obkurczą błonę śluzową nosa i ujście zatok.

Dodatkowo stosuje się także leki przeciwzapalne i takie, które rozrzedzą gęstą wydzielinę. Wszystkie powyższe metody należą do leczenia zachowawczego. W przypadku, gdy nie przynoszą one efektów, ból wciąż się nasila, mamy uczucie zatkanego nosa i spływającą wydzielinę, której nie można usunąć. Niezbędna może okazać się operacja.

Musisz to wiedzieć

Leczenie operacyjne wykonuje się endoskopowo. Zabieg polega na wprowadzeniu narzędzia chirurgicznego do jamy nosowej. Dzięki tej metodzie lekarz może udrożnić ujście zatok i pozbyć się wydzieliny oraz zmian chorobowych. Istnieje także możliwość ustawienia i wyprostowania przegrody nosa. Inną metodą oczyszczania zatok jest Hydrodebrider. Jest to urządzenie do endoskopowego płukania zatok. Dzięki tej metodzie czyszczenie zatok z wydzieliny jest bardzo precyzyjne, gdyż usuwa zmiany ze wszystkich zakamarków zatok. Do płukania wykorzystuje się sól fizjologiczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze