Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Detektory tętna płodu

Avatar placeholder
27.10.2023 20:47
Detektory tętna płodu
Detektory tętna płodu

Detektory tętna płodu, inaczej tzw. dopplery tętna płodu, są urządzeniami wykorzystywanymi w praktyce ginekologicznej i położniczej w celu „podsłuchania” pracy serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. W czasie rutynowych wizyt kontrolnych podczas ciąży ginekolog dokonuje pomiaru bicia serca dziecka, wykorzystując właśnie detektor tętna płodu. Sprawdzenie akcji serca płodu pozwala na ocenę prawidłowego wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka. Na rynku dostępne są również wysokiej klasy domowe detektory tętna płodu. Kiedy warto po nie sięgać?

spis treści

1. Używanie detektora tętna płodu

Nowoczesne detektory tętna płodu umożliwiają posłuchanie akcji serca dziecka już w dziesiątym tygodniu ciąży. Zaawansowane modele oferują opcję wyświetlania wyniku pomiaru bezpośrednio na wyświetlaczu. Konstrukcja detektora tętna płodu pozwala na mierzenie zarówno tętna chwilowego, jak i uśrednionego w określonym przedziale czasowym. W detektorach tętna płodu do użytku domowego sonda pomiarowa zintegrowana jest z urządzeniem. Domowe dopplery nierzadko w miejsce głośnika posiadają wyjście słuchawkowe, którego można użyć do rejestracji tętna dziecka. Sprzęt taki nie jest drogi, dlatego wiele przyszłych mam postanawia nabyć detektor tętna płodu, który umożliwia wsłuchanie się w bicie serca maluszka wraz z rodziną czy przyjaciółmi.

2. Zasada działania detektora tętna płodu

Detektor tętna płodu działa w oparciu o efekt Dopplera. W ten sposób, gdy źródło dźwięku zmienia swoje położenie – przybliża się lub oddala od osoby słuchającej – modyfikacji ulega wysokość dźwięku. Urządzenie to wykorzystuje sondę (przetwornik), która zawiera kryształy piezoelektryka ulegające mechanicznej deformacji pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego. Sonda detektora tętna wysyła krótkie sygnały ultradźwiękowe w seriach, a w międzyczasie odbiera odbite fale dźwiękowe. Sprzęt jest w stanie oznaczyć kierunek oraz odległość położenia obiektu, na który skierowane są fale, a także zamienić odbierany sygnał w dźwięk. W ten sposób z wielu tysięcy impulsów powstaje dźwięk tętna płodu. Należy więc pamiętać, że słyszane efekty dźwiękowe są jedynie odzwierciedleniem bicia serca dziecka.

3. Bezpieczeństwo stosowania detektora tętna płodu

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Fale ultradźwiękowe w diagnostyce medycznej są używane od lat 60. XX wieku. Na świecie codziennie za pomocą detektorów tętna płodu badanych jest około pięć milionów ciężarnych kobiet. Jeśli natężenie fali ultradźwiękowych znajduje się w granicach ustalonych przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie (AIUM), niemożliwe jest szkodliwe oddziaływanie detektora tętna płodu na organizm matki lub płodu. Szczegółowe parametry dotyczące bezpiecznego użytkowania domowych detektorów tętna uściślone są w normach UE. Najlepiej stosować modele opatrzone certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych, zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC.

4. Wady podsłuchiwania tętna płodu detektorem

Podsłuchiwanie pracy serca dziecka w łonie matki poprzez detektor tętna jest dla maluszka bezpieczne, ale... No właśnie – tutaj należy rozważyć pewne sytuacje, w których zasadność użycia domowego detektora tętna płodu jest poddana w wątpliwość. Jakie są to sytuacje?

  • Podsłuchiwanie pracy serca płodu w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma większego sensu – wystarczą pomiary tętna płodu wykonywane podczas wizyt kontrolnych u ginekologa.
  • Wysłuchanie tętna dziecka w warunkach domowych, zwłaszcza w początkowych tygodniach ciąży, czasami jest trudne lub wręcz niemożliwe.
  • Samodzielne słuchanie pracy serca dziecka przez matkę nie jest zalecane z powodu zmian aktywności płodu, które mogą być przez kobietę źle interpretowane i brane za niepokojące objawy (czasami dziecko śpi i jego serce pracuje wolniej, innym razem jest pobudzone i serce płodu bije szybko – wtedy panika przyszłej mamy gotowa).
  • Od około 20. tygodnia ciąży kobieta oczekująca pierwszego dziecka zaczyna odczuwać ruchy płodu. Od tego momentu zaczyna się naturalne podsłuchiwanie codziennego życia maluszka. Po aktywności dziecka mama wie, jak ono się czuje i co robi (kiedy śpi, kiedy kopie, kiedy ma czkawkę, gdzie znajduje się główka, pupa, nóżki itp.).

Należy pamiętać o zdrowym rozsądku w ciąży. Choć niejedna przyszła mama dałaby sobie zamontować w brzuchu kamerkę, by móc przez cały czas widzieć i słyszeć swoje dziecko, to jednak cały urok trwania ciąży to oczekiwanie na wielki finał – przyjście dziecka na świat, przytulenie go do siebie i wzięcie w ramiona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze