Trwa ładowanie...

Depresja u kobiet - przyczyny

Avatar placeholder
17.05.2019 11:37
Depresja u kobiet - przyczyny
Depresja u kobiet - przyczyny (123rf)

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na depresję. Wczesne rozpoznanie tej choroby zwiększa szanse leczenia i poradzenia sobie z nią. Jeżeli więc przez dłuższy czas masz obniżony nastrój, nic cię nie cieszy, obwiniasz się za wszystko, warto sprawdzić, czy to nie depresja. Jakie są przyczyny tej choroby u kobiet? Panie najczęściej chcą mieć wszystko pod kontrolą. Biorą na swoje barki opiekę nad dziećmi, pracę zawodową, prowadzenie domu i planowanie rodzinnych wyjazdów. Niekiedy same sobie wmawiają, że dadzą radę, że nie potrzebują niczyjej pomocy. Problem pojawia się, gdy trafiają na przeszkodę, której nie mogą pokonać. Podchodzą do sprawy zbyt emocjonalnie i w efekcie ich chęć do walki gwałtownie spada.

spis treści

1. Objawy depresji

Depresja to zaburzenie nastroju, które wymaga wsparcia innych osób. Najczęściej najlepszym wyjściem jest pomoc psychoterapeuty lub psychologa. Pierwsze objawy mogą być niepozorne, ot gorszy nastrój po drobnym niepowodzeniu. Zaraz za nim pojawia się jednak kolejny problem i kolejny… Zmęczenie, smutek i poczucie winy zaczynają nas przerastać. Nie umiemy wyjść z tego błędnego koła i tkwimy w poczuciu bezradności. Niekiedy boimy się nazwać problem po imieniu. Właśnie tym jest depresja.

Na depresję częściej chorują kobiety
Na depresję częściej chorują kobiety

2. Przyczyny depresji u kobiet

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wiele jest czynników, które przyczyniają się do zaburzeń nastroju, a w efekcie do depresji u kobiet. Wśród nich wyróżniamy takie czynniki biologiczne jak: napięcie przedmiesiączkowe – charakteryzuje się zmęczeniem, obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem i gwałtownymi reakcjami emocjonalnymi; ciąża – zmiany hormonalne mogą przyczynić się do depresji. W innych przypadkach przyczyną tej choroby może być niechciana ciąża lub wręcz przeciwnie – bezpłodność; depresja poporodowa – trwa około kilku tygodni, ale u niektórych kobiet może trwać dłużej i przemienić się w depresję; menopauza – czas ten również jest jedną z przyczyn depresji u kobiet w podeszłym wieku.

3. Czynniki społeczne i kulturowe

  • odpowiedzialność – rola kobiety jako matki, żony i pracownika może wywołać w pewnym momencie silny stres. Świadomość odpowiedzialności za wszystko i wszystkich może prowadzić do depresji, szczególnie u kobiet samotnie wychowujących dziecko lub dzieci. Brak wsparcia ze strony innych może być bardzo destrukcyjny dla sfery emocjonalnej i psychicznej.
  • gwałt – według badań stanowi jeden z większych odsetków przyczyn zachorowania kobiet na depresję.
  • rozwód lub brak głębszych relacji z partnerem;
  • problemy finansowe.

To musisz wiedzieć:

4. Czynniki psychologiczne

Za depresję odpowiadają także czynniki psychologiczne, takie jak: napięcie emocjonalne – wbrew pozorom rozpamiętywanie i mówienie o swoich problemach, często również towarzyszący temu płacz i zastanawianie się nad przyczyną własnych problemów prowadzi do nasilenia depresji i jej objawów. stres – kobiety, które odczuwają silny stres w swoim życiu, częściej cierpią z powodu depresji nerwicowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze