Trwa ładowanie...

Depresja reaktywna – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 14:00
Depresja reaktywna – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja reaktywna – przyczyny, objawy, leczenie (123rf)

Depresja reaktywna to jeden z rodzajów depresji. Polega on na nagłym traumatycznym przeżyciu. Depresja reaktywna jest zaburzeniem afektywnym. Jakie są jej najczęstsze przyczyny. Jak objawia się depresja reaktywna? Jak można leczyć ten rodzaj depresji?

spis treści

1. Depresja reaktywna – przyczyny

Przyczynami depresji reaktywnej może być: śmierć najbliższej osoby, wypadek, ciężka choroba, porzucenie, rozwód ale też gwałt. Depresja reaktywna może się również ujawnić przy utracie pracy czy też w przypadku problemów finansowych. Osoba chora nie może sama poradzić sobie z daną sytuacją, a depresja jest reakcją na sytuację, w której się znalazła.

Depresja reaktywna może pojawić się po traumatycznym przeżyciu
Depresja reaktywna może pojawić się po traumatycznym przeżyciu

2. Depresja reaktywna - objawy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Objawami depresji reaktywnej są: Osłabienie. Brak motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. Przywoływanie wspomnień związanych z trudną sytuacją. Poczucie winy. Smutek. Przygnębienie. * Brak sensu życia. Może się zdarzyć, że chory na depresję reaktywną będzie miał myśli samobójcze, a także wrogie nastawienie do ludzi, którzy chcą pomóc lub pytają się o przyczyny zachowania. Osobie cierpiącej na depresję reaktywną bardzo trudno jest wrócić do codzienności. Wciąż na nowo przeżywa odczucia związane z traumą. Obwinia się za zaistniałą sytuację.

3. Depresja reaktywna – leczenie

To musisz wiedzieć:

Depresja reaktywna, która pojawia się na wieści o ciężkiej chorobie, utracie pracy, problemach finansowych lub innej sytuacji, może wyleczyć się sama. Dzieje się tak gdy choroba zostaje wyleczone, gdy osoba cierpiąca na depresję znajdzie nową pracę, gdy rozwiąże problemy finansowe. Jednym zdaniem, jeżeli zapanujemy nad przyczyną powstałej depresji – wyleczenie jest możliwe bardzo szybko. Inaczej rzecz się tyczy sytuacji, których nie da się naprawić – śmierć bliskiej osoby, gwałt lub inna bardzo ciężka sytuacja. Wówczas niezbędna może się okazać psychoterapia. Leki przeciwdepresyjne wprowadza się natomiast tylko w razie konieczności. Odpowiednia terapia mogą wyleczyć chorego z depresji. Depresję reaktywną, w przeciwieństwie do innych typów depresji, można wyleczyć i nie obawiać się jej nawrotów. Ma bowiem ona związek z konkretnym wydarzeniem, sytuacją życiową. Jeżeli nad nią zapanujemy, poradzimy sobie z nią i ją pokonamy, depresja nie powróci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze