Trwa ładowanie...

Czynniki ryzyka nerwicy – osobowość

Avatar placeholder
16.05.2019 14:02
Czynniki ryzyka nerwicy – osobowość
Czynniki ryzyka nerwicy – osobowość (123rf)

Oddziaływanie otoczenia na człowieka ma ogromne znaczenie dla kształtowania się osobowości. Przytłaczające usposobienie ma duży wpływ na powstanie nerwic.

spis treści

1. Jak rozwijają się cechy osobowości?

Dziecko i nastolatek doświadczają życia poprzez obserwowanie otaczającej rzeczywistości. To właśnie stąd czerpane są wzorce zachowań. Rozwój umysłowy i fizyczny kreują osobowość człowieka. Niektóre przyswojone wzorce mogą wywołać skrzywienia lękowe.

Można wyróżnić różne typy osobowści, m.in. osobowość paranoiczną
Można wyróżnić różne typy osobowści, m.in. osobowość paranoiczną
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najbliższe środowisko stanowi główne tło do utrwalania pewnych schematów i typów postępowania. Jeśli dziecko dojrzewa w patologicznej rodzinie, wówczas może pojawić się stres, poczucie niższej wartości. Wszelkie konflikty stanowią główną przyczynę chorób nerwicowych.

W przypadku zaburzeń lękowych możemy również mówić o czynniku genetycznym stanowiącym przede wszystkim predyspozycję. Jednym słowem możemy dziedziczyć skłonność do patologicznych zachowań i cech osobowości.

2. Zaburzenia

Zaburzenia osobowości powstają na tle emocjonalnym. Niewłaściwy rozwój osobowości potęguje utrwalanie się zachowań lękowych. Każdy z nas żyje na tle określonego społeczeństwa. Nie zawsze wzorce przyswojone w dzieciństwie umożliwiają nam pojęcie zasad rządzących życiem społecznym. Dotyczy to nieprawidłowych form reagowania, głównie w sytuacjach stresowych.

3. Typy osobowości

Możemy wyróżnić kilka typów osobowości, które stanowią idealne tło dla nerwic: * osobowość unikająca – osoby posiadające ten typ osobowości charakteryzują się nieumiejętnością radzenia sobie z codziennymi problemami i obowiązkami. Może pojawiać się fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół lęku uogólnionego itp.;

Zobacz także:

  • osobowość zależna – często występuje agorafobia, napady paniki i lęk przed brakiem jakiejkolwiek pomocy. Osoba cierpi przez stały niepokój, zmęczenie i zaburzenia snu;
  • osobowość kompulsywna – cechą priorytetową tej osobowości jest perfekcjonizm, pracoholizm, ciągła potrzeba osiągania wyznaczonych celów. Zaburzenia lękowe mają postać natręctw, obsesji i fobii. Osoby z tą osobowością nie lubią mówić o własnych problemach i potrzebach;
  • osobowość paranoiczna – ten typ osobowości przejawia nadmierną czujność i ciągły niepokój. Ostrożności towarzyszy jednocześnie permanentna gotowość do walki. Główną postacią lęku jest lęk uogólniony.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze