Trwa ładowanie...

Czym są antybiotyki makrolidowe?

Avatar placeholder
16.05.2019 13:29
Czym są antybiotyki makrolidowe?
Czym są antybiotyki makrolidowe? (123rf)

Każdy marzy o tym, aby po połknięciu lekarstwa od razu być zdrowym. Takie tabletki są już w zasięgu ręki. Są nimi antybiotyki makrolidowe. Stosuje się je podczas leczenia zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, migdałków, a także innych zakażeń bakteryjnych. Warto znać nazwy antybiotyków, aby wiedzieć, czym można skutecznie się leczyć. Warto też poznać zalety antybiotyków makrolidowych, a także sposób ich stosowania.

spis treści

1. Lekarstwo nowej generacji

Można z powodzeniem powiedzieć, że antybiotyki makrolidowe są lekarstwami nowej generacji. Wyróżnia je bardzo szerokie spektrum działania i łatwość w przyjmowaniu. Już trzy dawki lekarstwa są wystarczające. Na dodatek antybiotyki te mają stosunkowo mało działań niepożądanych. Znane są już od czterdziestu lat i określane mianem makrolidów. Ich skuteczność znacznie wzrosła po wprowadzeniu zmian w ich strukturze chemicznej. Dzięki tym zmianom lekarstwo lepiej działa na chore tkanki.

Antybiotyki makrolidowe są lekarstwami nowej generacji
Antybiotyki makrolidowe są lekarstwami nowej generacji (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Warto wiedzieć, że erytromycyna wraz ze swoimi pochodnymi zaliczana jest właśnie do antybiotyków makrolidowych. Nazwy antybiotyków makrolidowych są różne w zależności od producenta i substancji aktywnej. Ogromnym powodzeniem cieszy się antybiotyk zwany klarytromycyną oraz jego zamienniki, które zawierają dokładnie tę samą substancję czynną.

2. Na co stosować makrolidy?

Antybiotyki makrolidowe najczęściej znajdują zastosowanie przy leczeniu takich schorzeń jak:

• zapalenie dróg oddechowych;

• zapalenie zatok przynosowych;

zapalenie oskrzeli;

zapalenie płuc;

zapalenie gardła i migdałków.

Stosuje się je do leczenia tych schorzeń, jeśli wywołały je gronkowce lub paciorkowce. Można też stosować je w przypadku zakażeń atypowych, których powodem są nietypowe bakterie dla układu oddechowego, takie jak chlamydia czy mykoplazma. Uważa się, że makrolidy są najmniej toksycznymi i najbezpieczniejszymi antybiotykami dostępnymi na rynku.

3. Zalety makrolidów

Antybiotyki makrolidowe mogą pochwalić się ogromnym wachlarzem zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

• Wygodę stosowania leku. Przyjmowany jest raz na dobę przez trzy dni.

• Po trzech dniach kuracji w organizmie chorego nagromadza się taka ilość substancji aktywnej, która oddziałuje na organizm przez kolejne cztery dni.

• Substancja aktywna gromadzi się w chorych tkankach i atakuje zarówno bakterie tam bytujące, jak i te, które chcą się dostać do chorych tkanek.

• W momencie, kiedy stężenie antybiotyku spada do minimalnego poziomu, nadal utrzymywane jest jego działanie bakteriostatyczne. Dzięki temu hamowany jest rozwój i rozmnażanie kolejnych bakterii.

• Krótki okres trwania terapii oraz specjalna budowa substancji aktywnej makrolidów chronią przed rozwinięciem się antybiotykooporności.

Musisz to wiedzieć

4. Jak brać antybiotyki makrolidowe?

Makrolidy przyjmuje się raz dziennie przez trzy dni. Lekarstwa należy zażywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Jeśli zapomnimy o jednej dawce, nie należy zażywać lekarstwa podwójnie. Wystarczy wtedy prowadzić kurację przez cztery dni. Antybiotyki makrolidowe są niezastąpionym lekarstwem dla wszystkich osób uczulonych na penicylinę i jej pochodne.

Antybiotyki makrolidowe nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży. Natomiast osoby, które zmagają się z chorobami nerek i wątroby, muszą poinformować o tym lekarza. Zadecyduje on, czy podanie antybiotyku nie wpłynie na pogorszenie zdrowia. Najważniejsze w antybiotykach makrolidowych nie są ich nazwy, tylko rodzaj substancji aktywnej.

5. Skutki uboczne stosowania antybiotyków makrolidowych

Pomimo że lekarstwo jest bezpieczne, w niektórych przypadkach mogą pojawić się niegroźne objawy uboczne takie jak: biegunka, nudności, wysypka, wymioty. W niektórych przypadkach może się pojawić żółtaczka polekowa. Na szczęście, objawy ustępują w kilka dni po zakończeniu kuracji.

Antybiotyki makrolidowe, jak pozostałe antybiotyki, niszczą naturalną florę bakteryjną organizmu. Tak działają antybiotyki i może się to przyczynić do rozwoju grzybicy. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować odpowiednie probiotyki, które odpowiadają za odbudowanie flory bakteryjnej w organizmie. W probiotyki bogate są przetwory mleczne z obecnymi kulturami kwasu mlekowego. Można też stosować probiotyki w kapsułkach, które są bardzo skuteczne.

Kobiety stosujące kurację antybiotykami makrolidowymi powinny zażywać tabletki doustne lub globulki dopochwowe, które zawierają probiotyki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze