Trwa ładowanie...

Czym różni się zaćma od jaskry?

Avatar placeholder
16.05.2019 13:26
Czym różni się zaćma od jaskry?
Czym różni się zaćma od jaskry? (123rf)

Wadliwe widzenie, któremu używanie soczewek nie pomaga, często niepokoi i może wskazywać, że człowiek choruje na jaskrę lub zaćmę. Mimo iż są to choroby narządu wzroku, to jednak mają różne podłoże i atakują inną część oka. Trzeba umiejętnie je zdiagnozować, by móc wybrać odpowiedni sposób leczenia oraz pamiętać, że zarówno jaskra, jak i zaćma mogą prowadzić do ślepoty. Na czym polegają różnice między nimi?

spis treści

1. Znaczące różnice między zaćmą a jaskrą

To dwie choroby oczu, których różnice, przy odpowiedniej wiedzy, są znaczące i możliwe do dokładnego zdiagnozowania. Katarakta, czyli zaćma, objawia się zmętnieniem soczewki oka. Można wyróżnić rodzaje ze względu na przyczynę powstania, czas pojawienia się i skutek przebytych chorób i urazów. Co istotne, w każdym rodzaju oprócz pogorszenia się ostrości widzenia dochodzą różnorodne charakterystyczne dla danego rodzaju objawy. Warto także wiedzieć, że zaćma bywa powikłaniem właśnie jaskry. Dużym procentem leczenia okazuje się poddanie zabiegowi operacyjnemu. Choć bywają i takie rodzaje, które mogą prowadzić do całkowitej ślepoty.

Zaćma często jest powikłaniem jaskry
Zaćma często jest powikłaniem jaskry (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Na zaćmę mogą zachorować niemowlęta (jak w przypadku zaćmy wrodzonej), osoby po chorobach takich jak np. cukrzyca lub po urazach gałki ocznej, ale także narażonych na promieniowania oraz osoby stare. Jak widać, zaćma to choroba ujawniająca się w różnym wieku i z różnym nasileniem. U jednych może objawiać się szybkim pogłębiającym się zamazywaniem obrazu, wadliwym oszacowaniem odległości. U dzieci często pojawia się zez lub oczopląs. Bywa i tak, że zaćma rozwija się latami i wówczas stopniowo chory doświadcza różnorodnych sytuacji, które wskazują na pogarszający się wzrok.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Jaskra to nic innego, jak zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe ujawniające się często dopiero po 40. roku życia. Istnieje też jednak rodzaj jaskry wrodzonej powstającej na skutek wad anatomicznych oka. Do jej pojawienia się przyczynić się mogą zarówno urazy gałki ocznej, jak i choroby układu krwionośnego czy też migrenowe bóle głowy. Co ważne, zwiększenie się ciśnienia wewnątrzgałkowego może następować powolnie i stopniowo (jaskra podostra) lub bardzo gwałtownie (jaskra ostra). Bywa, iż osoby z jaskrą skarżą się na silny ból głowy czy też samych oczu, a także na wymioty i nudności. Inną typową przyczyną jest problem z ostrością wzroku i widzenie kolorowych kręgów wokół źródeł światła.

Musisz to wiedzieć

2. Jak dobrać leczenie jaskry i zaćmy?

W obydwu chorobach oczu stosowanie korekt w postaci doboru soczewek nie przyniosło poprawy w ostrości widzenia. Dlatego też zarówno w jaskrze, jak i zaćmie stosuje się leczenie chirurgiczne oparte na poddaniu się specjalistycznemu zabiegowi operacyjnego. W przypadku jaskry istnieje jeszcze możliwość poddania się leczeniu farmakologicznemu, czego nie zaleca się w przypadku zaćmy. W obu jednak przypadkach trzeba pamiętać, że źle leczona, niezdiagnozowana choroba może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze