Trwa ładowanie...

Czym jest jaglica?

 Agnieszka Gotówka
15.05.2019 14:34
Czym jest jaglica?
Czym jest jaglica? (123rf)

Tę podstępną chorobę zakaźną wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. Jaglica jest najczęściej diagnozowana u osób mieszkających i przebywających w Afryce lub Azji. Jaglicę, zakaźną chorobę oczu, określa się również mianem egipskiego zapalenia spojówek lub przewlekłego pęcherzykowego zapalenia rogówki.

Do zarażenia bakterią wywołującą jaglicę może dojść w chwili kontaktu z wydzieliną z nosa lub z oczu osoby zainfekowanej lub poprzez kontakt z przedmiotami chorego. Drobnoustrój odpowiedzialny za tę chorobę przenoszony jest również przez owady. O zakażenie zatem niezwykle łatwo, a chorobie sprzyja dodatkowo brak odpowiedniej higieny i dostępu do bieżącej wody.

Czynniki ryzyka wystąpienia jaglicy:

• złe warunki sanitarne,

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• brak dostępu do bieżącej wody,

• płeć żeńska (kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni),

• młody wiek (jaglica jest często diagnozowana u dzieci w wieku od 3 do 6 lat).

spis treści

1. Objawy jaglicy

Substancja zakaźna, która powoduje stan zapalny i bliznowacenia, ukryta jest w grudkach o żółtym zabarwieniu, które pojawiają się na spojówce. Rosną one, a po pewnym czasie pękają. Uniemożliwiają prawidłowy wzrost rzęs i przyczyniają się do zmian w rogówce. Jaglica prowadzi do uszkodzenia wzroku.

Jaglica to grudki na oku, które pękają
Jaglica to grudki na oku, które pękają (123RF)

Chorobie towarzyszą:

• świąd,

ból oka,

podrażnienie oczu i powiek,

• zaburzenia i nieostrość widzenia,

• żółte grudki, które po pewnym czasie pękają i z których wydobywa się ropna wydzielina,

wrażliwość na światło (fotofobia).

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Gdy choroba nawraca, duże zagrożenie stanowią blizny (w badaniu okulistycznym widać je w postaci białych linii). Powodować one mogą zniekształcenie rogówki, jak również jej owrzodzenie. W wyniku tego rodzaju powikłań może dojść do rozwoju określonej wady wzroku, a także do częściowej lub nawet całkowitej utraty zdolności widzenia.

2. Leczenie jaglicy

Na początku choroba nie daje żadnych objawów. Jeśli chory skarży się na świąd lub jego oko czy powieka są zaczerwienione, wówczas – zwłaszcza na terenach endemicznych – powinno pobrać się próbkę wydzieliny z oka do badania laboratoryjnego. Zabieg ten wykonuje lekarz. Badanie ma na celu wykrycie obecności bakterii Chlamydia trachomatis.

Musisz to wiedzieć

Gdy wynik będzie pozytywny, podejmuje się odpowiednie leczenie. Specjalista zleca najczęściej stosowanie azytromycyny w postaci maści. Antybiotyk rozprowadza się na oku i w jamie ustnej. Dodatkowo podaje się maści z tetracyklinami (co najmniej przez 6 tygodni).

Gdy choroba jest zaawansowana, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 8 milionów ludzi na świecie straciło wzrok w przebiegu jaglicy. Choroba często jest diagnozowana u dzieci, u których szczególnie łatwo o zakażenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze