Trwa ładowanie...

Czym grożą problemy ze snem?

Może się wydawać, że tymczasowe problemy ze snem nie stanowią żadnego dyskomfortu i zagrożenia dla naszego organizmu. Jednak, kiedy bezsenność pojawia się systematycznie i coraz częściej mamy problemy z zasypianiem lub wybudzamy się w nocy, warto zwrócić na ten objaw większą uwagę. Może się okazać, że bezsenność to przyczyna poważniejszych zaburzeń.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Czym jest sen?

Może się wydawać, że sen to strata czasu, a pracując, nie warto zwracać na niego uwagę. Jednak sen, tak jak powietrze, jedzenie i woda jest nam niezbędny do życia. Sen odgrywa jedną podstawową rolę. Podczas niego regenerujemy siły, aby móc w ogóle funkcjonować. Rezygnowanie ze snu na rzecz pracy – bo mamy ważny projekt do skończenia – może doprowadzić do tego, że nie będzie ona efektywna, a my będziemy zbyt zmęczeni, aby dostrzec drobne błędy.

Sen jest nam niezbędny do życia
Sen jest nam niezbędny do życia (123RF)

2. Jak organizm regeneruje się podczas snu?

Podczas snu nasz organizm:

• odbudowuje komórki;

• dostarcza większą ilość krwi do mięśni;

• zwiększa produkcję hormonów;

• zwiększa ilość białek.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć...

zobacz galerię

Warto również zaznaczyć, że podczas snu utrwalamy to, czego nauczyliśmy się w ciągu całego dnia.

3. Jakie rodzaje bezsenności wyróżniamy?

Bezsenność można podzielić na dwa rodzaje: zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Bezsenność zewnątrzpochodna ma swoją przyczynę w źródłach zewnętrznych. Możemy zaliczyć do nich spanie przy głośnej ulicy, niewygodne łóżko, rozpraszające światła latarni padające wprost przez okno sypialni itp. Niekiedy problem z bezsennością zewnątrzpochodną możemy rozwiązać, wybierając inny pokój na sypialnię, przestawiając łóżko w inne miejsce lub po prostu zmieniając zasłony na grubsze i nieprzepuszczające światła.

Musisz to wiedzieć

Bezsenność wewnątrzpochodna ma już swoje źródło wewnątrz naszego organizmu. Zaburzenia snu są wówczas przyczyną poważniejszych schorzeń. Należą do nich zaburzenia psychiczno-emocjonalne, takie jak nerwice, depresja, ale również takie choroby jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwory, bezdech senny lub przewlekłe bóle.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.