Trwa ładowanie...

Czym charakteryzuje się neuropatia nerwu wzrokowego?

Czym charakteryzuje się neuropatia nerwu wzrokowego?
Czym charakteryzuje się neuropatia nerwu wzrokowego? (123rf)

W przebiegu neuropatii nerwu wzrokowego dochodzi do uszkodzenia nerwu, który przewodzi impulsy odebrane przez siatkówkę do ośrodków wzrokowych w mózgu. Przyczyną neuropatii jest jaskra, a także nałogi i zła dieta (uboga w witaminy z grupy B i kwas foliowy). Aby zapobiec utracie wzroku, należy systematycznie poddawać się jego badaniom.

spis treści

1. Co to jest neuropatia nerwu wzrokowego?

Mianem neuropatii nerwu wzrokowego charakteryzuje się grupę chorób oczu, w następstwie których dochodzi do uszkodzenia nerwu przewodzącego impulsy z siatkówki oka do ośrodków wzrokowych w mózgu. Nerw, który zostanie uszkodzony, nie odzyskuje pełnej sprawności nawet wówczas, gdy czynnik odpowiedzialny za jego uszkodzenie zostanie wyeliminowany.

Uszkodzenie nerwu wzrokowego jest chorobą ciężko uleczalną
Uszkodzenie nerwu wzrokowego jest chorobą ciężko uleczalną (123RF)

2. Przyczyny neuropatii nerwu wzrokowego

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jedną z najczęściej występujących przyczyn neuropatii nerwu wzrokowego jest jaskra. Jest to choroba oczu, w przebiegu której diagnozuje się obumieranie komórek nerwu wzrokowego. Ze względu na to, że jaskra może przez dłuższy czas nie zdradzać żadnych objawów, osoby dotknięte tym schorzeniem często nie zauważają jej skutków. W początkowej fazie obumierania włókien utrata widzenia dotyczy jedynie peryferyjnych sfer pola widzenia i sukcesywnie obejmuje również centralne widzenie. Za rozwój jaskry odpowiedzialny jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ta postać neuropatii nerwu wzrokowego nosi nazwę neuropatii jaskrowej.

Z kolei działanie takich czynników jak używki (alkohol, papierosy i narkotyki), a także niedobór witamin z grupy B (B1 i B12) i kwasu foliowego prowadzi do rozwoju neuropatii toksycznej, dla której typowa jest progresja, a także obustronny spadek ostrości wzroku i zaburzenia widzenia barw. W przebiegu neuropatii toksycznej dochodzi do uszkodzenia włókien plamkowych i wzrokowych, co skutkuje zaburzeniami widzenia centralnego.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

W ramach neuropatii toksycznej wyróżnia się neuropatię ostrą i neuropatię przewlekłą, a także zatrucie alkoholem metylowym, które objawia się nagłym spadkiem ostrości widzenia. U zatrutych osób obserwuje się szerokie źrenice, które niemal w ogóle nie reagują na bodźce świetlne. Przyczyną ostrej neuropatii wzrokowej u osób po 60. roku życia jest niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego. Do jej wystąpienia predysponuje nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i kolagenozy.

3. Profilaktyka neuropatii nerwu wzrokowego

Ryzyko zachorowania na neuropatię jaskrową jest wyższe u osób, których bliscy krewni chorowali na to schorzenie (wynosi ono 40 proc.). Należy jednak pamiętać, że wczesne rozpoznanie tego schorzenia i podjęcie leczenia daje szansę na zapobiegnięcie utracie wzroku. Aby przeciwdziałać neuropatii jaskrowej, należy systematycznie odwiedzać gabinet okulistyczny w celu przeprowadzenia badań wzroku. Badanie okulistyczne obejmuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocenę pola widzenia oraz ocenę tarczy nerwu wzrokowego.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie neuropatii nerwu wzrokowego

W leczeniu neuropatii toksycznej istotną rolę odgrywa zmiana nawyków i stylu życia. Chory musi zerwać z nałogiem alkoholowym, tytoniowym i narkotykowym. Powinien wprowadzić zdrową dietę, która jest bogata w witaminy z grupy B i kwas foliowy. Z kolei u osób zatrutych alkoholem metylowym stosuje się odtrucie z wykorzystaniem etanolu. Ponadto prowadzone są działania przeciwobrzękowe i zwalczające kwasicę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze