Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę?

Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę?
Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę? (123rf)

Na zgagę kobieta w ciąży powinna stosować naturalne i domowe sposoby, a jeśli okażą się nieskuteczne, wprowadzić leczenie farmakologiczne. Może stosować leki neutralizujące działanie kwasów żołądkowych i preparaty ziołowe. Szkodliwe dla płodu są leki na zgagę, które hamują wydzielanie kwasu i inhibitory pompy protonowej.

spis treści

1. Przyczyny zgagi w ciąży

Czynnikiem wywołującym zgagę w ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Odnotowuje się wówczas podwyższone stężenie progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie płodu. Jednocześnie hormon ten powoduje osłabienie i rozluźnienie zwieracza przełyku, czego skutkiem jest przedostanie się soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Wówczas kobieta w ciąży odczuwa zgagę, czyli wrażenie pieczenia i palenia pod mostkiem, które promieniuje w stronę szyi, wywołując pieczenie w przełyku. Dolegliwości towarzyszące zgadze to odbijanie i kwaśny posmak w ustach.

Zgaga w ciąży zależy od hormonów
Zgaga w ciąży zależy od hormonów (123RF)
Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Zgaga jest również następstwem powiększającego się płodu. Pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży, ale dolegliwości przybierają na sile w drugim i trzecim trymestrze, gdy powiększająca się macica uciska ścianki jelit i żołądka.

2. Profilaktyka zgagi

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi w ciąży, należy jeść mniejsze porcje posiłków w regularnych odstępach czasu – co 3-4 godziny. Kobieta ciężarna powinna odpoczywać (po zjedzeniu i w czasie snu) w pozycji półleżącej. Tułów powinien być nachylony w stosunku do kończyn dolnych pod kątem, ponieważ pozycja leżąca sprzyja pojawieniu się zgagi.

Naturalny sposób na zgagę to jedzenie migdałów. Kobieta w ciąży powinna po nie sięgać po każdym posiłku. Migdały, podobnie jak leki zobojętniające kwasy żołądkowe, zawierają wapń i magnez, dzięki czemu wzmacniają nabłonek, który pokrywa ścianki zarówno przełyku, jak i żołądka.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

Sprawdzona metoda na zgagę to eliminacja z jadłospisu prowokujących tę przypadłość czynników, a więc kawy, mocnej herbaty, a także słodkich i gazowanych napojów. Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z kwaśnych owoców i warzyw, potraw tłustych oraz tych, które zawierają sód, na przykład zup w proszku.

3. Leki na zgagę w ciąży

Kobieta cierpiąca na zgagę w ciąży powinna stosować terapię farmakologiczną, która będzie bezpieczna dla dziecka. Dobry lek na zgagę to taki preparat, który zawiera substancje o właściwościach neutralizujących działanie kwasów żołądkowych. Takie działanie wykazują leki z węglanem wapnia i magnezu. Niektóre preparaty na zgagę zawierają dodatkowo alginiany działające osłonowo i regenerujące podrażniony nabłonek. Leki na zgagę w ciąży występują w formie tabletek do ssania lub zawiesiny.

Kobieta ciężarna może stosować również preparaty ziołowe na zgagę, które regulują trawienie i zmniejszają częstotliwość występowania typowych dla niej dolegliwości. Stosowanie ziół na zgagę powoduje złagodzenie podrażnień w przełyku. Kobieta w ciąży może zatem stosować domowe sposoby leczenia zgagi, takie jak kisiel z siemienia lnianego (chroni ściany przełyku) i herbata z kopru włoskiego (działa kojąco na układ trawienny). Aby pozbyć się uczucia palenia w przełyku, warto dodawać do potraw imbir, który łagodzi podrażnienia wywołane kwasem żołądkowym.

Musisz to wiedzieć

Kobiety w ciąży nie powinny stosować inhibitorów pompy protonowej i leków, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Substancje zawarte w tych preparatach przenikają przez łożysko do organizmu dziecka. Nie zaleca się ich również kobietom karmiącym piersią, ponieważ ich składniki przedostają się do mleka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze