Trwa ładowanie...

Czy to grypa? Choroby o podobnych objawach

Avatar placeholder
15.05.2019 12:40
Czy to grypa? Choroby o podobnych objawach
Czy to grypa? Choroby o podobnych objawach (123rf)

Grypa to choroba zakaźna, która co roku dotyka bardzo wiele osób. Jej przebieg może być długotrwały i ciężki. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze to, co bierzemy za grypę, jest nią w rzeczywistości. Objawy podobne do grypy mają również inne, o wiele groźniejsze schorzenia, między innymi: mononukleoza, HIV, borelioza, płuco farmera, wirusowe zapalenie wątroby, reumatologiczne zapalenie stawów czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Za typowe symptomy grypy uważa się między innymi: łamanie w kościach, wysoką temperaturę ciała, dreszcze, ból głowy, ból stawów, osłabienie, kaszel oraz ogólne rozbicie. W sytuacji, gdy dolegliwości nie ustępują mimo stosowania leków na grypę i przeziębienie, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje możliwość, że cierpimy na inne schorzenie. Jest to istotne, ponieważ podobne objawy mogą występować przy innych chorobach.

spis treści

1. Odkleszczowe zapalenie mózgu

Odkleszczowe zapalenie mózgu jest ciężką chorobą centralnego układu nerwowego. Pierwsze objawy tego schorzenia są zauważalne po około tygodniu lub dwóch od ukąszenia. W pierwszej fazie choroba ta bardzo przypomina grypę i samoistnie mija. Jednak po kilku dniach, gdy wejdzie w następną fazę rozwoju, symptomy się nasilają. Pojawiają się wtedy bardzo silne bóle głowy, wymioty, nudności oraz charakterystyczna sztywność karku. Leczenie tej choroby odbywa się w warunkach szpitalnych i ma charakter objawowy. Do tej pory nie opracowano jeszcze leków aktywnych wobec wirusa ją wywołującego. Na szczęście, istnieje skuteczna szczepionka zapewniająca ochronę.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Odkleszczowe zapalenie mózgu** jest ciężką chorobą centralnego układu nerwowego
Odkleszczowe zapalenie mózgu** jest ciężką chorobą centralnego układu nerwowego (123RF)

2. Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekły stan zapalny, który atakuje głównie stawy, ale dotyka również innych narządów. Pierwsze objawy tej choroby są zazwyczaj bagatelizowane, ponieważ przypominają grypę lub klasyczne przeziębienie. Niestety, w przypadku RZS objawy nie mijają po kilku dniach, lecz się nasilają, pojawia się ból, obrzęk i sztywność w okolicach stawów. Charakterystycznym symptomem tej choroby są guzki reumatoidalne. Niestety, nie ma lekarstwa na to schorzenie. Leki są w stanie jedynie spowolnić proces chorobowy.

3. Mononukleoza

Mononukleoza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Epsteina i Barro. W pierwszej fazie symptomy tej choroby przypominają grypę. Z biegiem czasu jednak nasilają się, ból gardła staje się coraz silniejszy, a przełykanie sprawia coraz większy problem. Pojawiają się również charakterystyczne dla tego schorzenia wybroczyny na podniebieniu, a także znaczne powiększenie węzłów chłonnych. Chory powinien znajdować się pod opieką lekarską i przyjmować odpowiednie leki przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne.

4. Borelioza

Borelioza to choroba odkleszczowa, której pierwsze symptomy przypominają grypę. Jednak towarzyszy jej również charakterystyczny rumień w miejscu ukąszenia. Borelioza wymaga leczenia, w przeciwnym razie może zaatakować układ nerwowy oraz stawy. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii.

5. Wirus zespołu nabytego braku odporności – HIV

Po dwóch tygodniach od zakażenia wirusem HIV zazwyczaj pojawiają się: gorączka, bóle stawów i głowy. Są to objawy bardzo podobne do tych występujących podczas grypy lub przeziębienia. Bardzo łatwo je zbagatelizować, ponieważ po kilu dniach samoistnie mijają, a wirus wchodzi w etap zakażenia bezobjawowego. Do tej pory nie wynaleziono leku eliminującego tego wirusa. Istnieją natomiast leki, które pozwalają zapanować nad przebiegiem choroby.

6. Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby jest jedną z najgroźniejszych chorób ostatnich lat. Do zakażenia może dojść poprzez drogę pokarmową, płciową lub poprzez krew. W trakcie wylęgania się choroby, które może trwać kilka dni lub kilka miesięcy, pojawiają się objawy grypopodobne. Charakterystycznym objawem występującym u części chorych jest zażółcenie skóry oraz białek oczu. Leczenie WZW polega na przyjmowaniu silnych leków przeciwwirusowych oraz interferonu.

Musisz to wiedzieć

7. Zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Pod tym określeniem kryją się takie choroby jak: płuco farmera czy płuco użytkownika sauny. Dolegliwości te występują u osób narażonych na częsty kontakt z pyłami o charakterze organicznym, takimi jak grzyby, bakterie lub białka pochodzenia zwierzęcego. Symptomami tej choroby są kaszel, wysoka temperatura ciała połączona z dreszczami, bóle głowy, uczucie duszności. Objawy najczęściej ustępują po około dwóch dniach. Leczenie opiera się na walce z alergenem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze