Trwa ładowanie...

Czy łaskotki są bezpieczne dla dziecka?

 Anna Krzpiet
09.03.2017 12:39
Czy łaskotki są bezpieczne dla dziecka?
Czy łaskotki są bezpieczne dla dziecka? (123rf)

Wiele z nas łakotki kojarzy głównie z dzieciństwem. Dla nas to forma zabawy i kontaktu z bliską osobą, jednak dla naukowców wciąż to zjawisko zostaje nie do końca wyjaśnione. Juz od wielu lat, głównie psycholodzy i neurobiolodzy starają się wyjaśnić, czym są łaskotki i jak na nas wpływają. Na czym zatrzymały się badania?

1. Czym są łaskotki?

Łaskotki to nic innego, jak nagłe podrażnienie zakończeń nerwowych. Dodatkowo odczucie to zostaje w odpowiedni sposób interpretowane przez ludzki mózg i nadaje sygnał do centralnego układu nerwowego. Według neurobiologa Roberta Provineza z Uniwersytetu z Maryland, łaskotki są wyjątkowo intymną czynnością, która sprzyja budowaniu więzi między ludźmi, a także wywołuje wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Jednak nawet w łaskotkach najważniejsze jest zachowaniu umiaru. Niestety bardzo często dorośli łaskocząc dzieci nie wiedzą, kiedy zostaje przekroczona granica. Bywa, że ciężko jest ocenić, w którym momencie łaskotanie nie jest już przyjemne dla dziecka. Łaskotanie powoduje te same reakcje fizjologiczne, co śmiech, gęsia skorka, czyli napady skurczów mięśniowych.

Według psychoterapeutki Tracy Lamperti w wielu przypadkach może to wyglądać na uczucie przyjemności, jednak podświadomie ciało w tym czasie może cierpieć. Biolog ewolucyjny Richard Alexander wyjaśnia, że śmiech bardzo szybko może przekształcić się w płacz, w tym przypadku zewnętrznie pozytywnie wyglądające zjawisko łaskotania, może sprawiać wewnętrzny dyskomfort.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Badacz opisuje również, że z historycznego punktu widzenia, wiele kultur wykorzystywało łaskotanie, jako tortury. Na przykład, w czasie panowania dynastii Han, łaskotanie było jednym z rodzajów znęcania się, które nie pozostawiało żadnych śladów, zaś sprawiało cierpienie. Już w 1939 roku w naukowcy ze Szwecji udowodnili, że nerwy pobudzane w czasie łaskotania są również odpowiedzialne za przewodzenie impulsów bólowych.

Jaki wpływ na dziecko mają łaskotki?
Jaki wpływ na dziecko mają łaskotki? (123rf)

2. Łaskotki, a zdrowie

Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie ograniczyć zabawy w łaskotanie z dzieckiem. Jeśli samo prosi o połaskotanie powinniśmy to zrobić, jednak kiedy pragnie by przestać - nie powinniśmy tego przedłużać. Dziecko samo wie najlepiej, kiedy coś zaczyna sprawiać mu ból lub inne dolegliwości. W ten sposób uczymy również dziecko wyznaczania granic jego cielesności, dzięki czemu w przyszłości będzie potrafiło rozpoznawać sytuacje, w których ktoś przekroczy tę granice. U dorosłych z resztą występuje podobny mechanizm.

Zobacz także:

Psychoterapeutka Tracy Lamperti podkreśla, że najważniejsze w takim zabawach jest nieprzekroczenie odpowiedniej granicy, która oddziela przyjemność od dyskomfortu. Zaś psycholog Alice Miller podaje kilka wskazówek, w jaki sposób można odpowiedzialnie bawić się z dzieckiem wykorzystując łaskotki:

  1. Nie łaskoczemy dziecka, które jest jeszcze małe i nie rozumie takich zabaw. W dodatku nie potrafi powiedzieć, że chce aby czynność została przerwana i nie potrafi się obronić.
  2. Warto przygotować dziecko do tego, w co będziemy chcieli się z nim bawić. Zapytać, czy ma ochotę na taką formę zabawy.
  3. Wyjaśnij swojemu dziecko, że jeśli zacznie mu cokolwiek przeszkadzać zawsze musi umieć powiedzieć „STOP”. Dorośli również powinni skupiać się na odczytywaniu mowy ciała dziecka, by w razie potrzeby odpowiednio zareagować.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze