Trwa ładowanie...

Czy kolejność urodzenia wiąże się z tym, kim jesteśmy?

Na łamach czasopisma PNAS opublikowano artykuł, w którym niemieccy badacze: Julia Rohrer, Boris Egloff oraz Stefan Schmukle przekonują, że kolejność urodzenia nie ma wpływu na osobowość: ekstrawersję, neurotyzm, ugodowość, sumienność czy wyobraźnię. Jednak to, czy przyszliśmy na świat jako pierwsi z rodzeństwa czy ostatni, wiąże się z naszą inteligencją.

Zobacz film: "Jak budować relacje między rodzeństwem?"

Analiza przeprowadzona przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Lipsku i Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji wykazała, że iloraz inteligencji spada wraz z kolejnością narodzin.

Według teorii amerykańskiego naukowca Franka Sulloway'a, stworzonej w 1996 r., kolejność urodzenia ma znaczenie. Wpływ na każdą jednostkę ma system rodzinny oraz to, jaką pozycję w rodzinie zajmuje. Pozycja w rodzeństwie odzwierciedla nie tylko to, jak różnimy się pod względem wieku, ale również to, jakie są między nami różnice w sile, którą dysponujemy, czy rozmiarze, jaki zajmujemy. Dlatego kolejność urodzenia determinuje zajmowaną pozycję w rodzeństwie oraz miejsce w systemie rodzinnym.

Sprawdź również:

Dodatkowo, według Sulloway’a, najstarszy z rodzeństwa, ten, który równocześnie jest najsilniejszy fizycznie, może przejawiać najbardziej dominujące zachowanie z całego rodzeństwa, będąc jednocześnie mniej ugodowym. Czy faktycznie kolejność urodzenia może wpływać na naszą osobowość czy intelekt?

W badaniu naukowcy użyli danych z trzech dużych grup osób badanych:

  • w NLSY (National Longitudional Survey of Youth) uczestniczyło 5240 osób ze Stanów Zjednoczonych, w wieku od 12 do 16 lat,
  • na grupę NCDS (National Child Development Study) składały się 4489 osoby w wieku 50 lat pochodzące z Wielkiej Brytanii,
  • SOEP (Socio-Economic Panel) to baza 10457 osób w różnym wieku pochodzących z Niemiec.

W każdej z grup zastosowano test mierzący inteligencję, w którym osoby badane wypełniały specjalnie przygotowane dla nich zadania oraz test badający najważniejsze wymiary osobowości człowieka. Dodatkowo badanych podzielono na dwie grupy.

Pierwsza grupa składała się z osób zajmujących różne miejsce w porządku urodzenia w obrębie tej samej rodziny (porównywanie rodzeństwa między sobą). Badani z drugiej grupy zajmowali różne miejsce w porządku urodzenia w obrębie różnych rodzin (porównywanie dzieci z różnych rodzin między sobą).

Po zebraniu arkuszy, niemieccy badacze przeprowadzili dwie analizy. Pierwsza miała na celu sprawdzenie kierunku oraz siły związku między inteligencją a kolejnością urodzenia. W drugiej analizie naukowcy testowali związek między kolejnością urodzenia a osobowością.

Wyniki wskazują na brak związku kolejności urodzenia z ekstrawersją, neurotyzmem, ugodowością, sumiennością czy wyobraźnią we wszystkich badanych grupach. Jednocześnie dowodzą związku kolejności urodzin i inteligencji. Był on silniejszy w pierwszej grupie, gdzie porównywano badanych wychowujących się w tej samej rodzinie.

5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo
5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo [7 zdjęć]

Jedynacy zyskują więcej uwagi i czasu rodziców, nie muszą się z nikim dzielić słodyczami czy zabawkami....

zobacz galerię

Wyniki mogą napawać lekkim niepokojem: od tego, czy urodzimy się jako pierwsi czy jako ostatni, miałaby zależeć nasza inteligencja. Badacze przekonują jednak, że do wyników należy podchodzić ostrożnie. Bycie najstarszym czy najmłodszym dzieckiem wiąże się z wieloma innymi czynnikami, od których również zależy nasze IQ. Poza tym, czy samo IQ równa się mądrości życiowej?

Tekst pochodzi ze strony badania.net.

(badania.net)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.