Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Częste parcie na mocz w ciąży

Avatar placeholder
14.05.2019 13:21
Częste parcie na mocz w ciąży
Częste parcie na mocz w ciąży (123rf)

Częste parcie na mocz w ciąży to objaw trwający od wczesnej ciąży aż do trzeciego trymestru. Częste chodzenie do toalety może być nawet pierwszym objawem ciąży, podczas gdy pozostałe wczesne objawy (takie jak mdłości czy brak miesiączki) pojawią się później. Częste oddawanie moczujest naturalnym objawem ciąży i nie powinno być powodem do niepokoju. Można nieco ograniczyć uciążliwość częstego parcia na mocz za pomocą kilku sposobów.

1. Skąd bierze się częste parcie na mocz w ciąży?

Mechanizm częstego parcia na mocz jest nieco inny na początku i końcu ciąży – początkowo wywołuje go zwiększony przepływ krwi i płynów w organizmie (co wywołują hormony ciążowe już na samym początku ciąży), natomiast w trzecim trymestrze ciągłe chodzenie do toalety jest spowodowane fizycznym uciskaniem powiększonej macicy na pęcherz moczowy. Zwiększona potrzeba oddawania moczu towarzyszy całemu okresowi ciąży, nie zmniejsza się w drugim trymestrze, jak większość dolegliwości ciążowych.

Zwiększona potrzeba oddawania moczu dodatkowo zwiększy się tuż po porodzie, kiedy organizm będzie się pozbywał nadmiaru płynów. Po kilku dniach od porodu pęcherz powinien wrócić do normalnego funkcjonowania.

Zobacz film: "Czynniki ryzyka nietrzymania moczu"

Zwiększona potrzeba oddawania moczu w ciążynie jest powodem do niepokoju, to normalny objaw ciąży. Jednak jeśli towarzyszą jej inne objawy, lepiej zgłosić się do lekarza. Te objawy to:

To objawy, które sugerują infekcję cewki moczowej lub innego odcinka układu moczowego, którą należy leczyć w porozumieniu z lekarzem. Każda infekcja, szczególnie dotykająca miejsc intymnych, może wywołać przedwczesny poród.

W trzecim trymestrze, wskutek uciskania macicy na pęcherz, może dojść do nietrzymania moczu. Niewielkie ilości moczu mogą wyciekać w czasie wysiłku, pokasływania, kichania, śmiechu. Aby zapobiec nietrzymaniu moczu w ciąży, warto zacząć jak najwcześniej ćwiczyć mięśnie Kegla. Takie ćwiczenia zmniejszą ryzyko, że nietrzymanie moczu w ogóle się pojawi. Najprawdopodobniej nietrzymanie moczuskończy się jakiś czas po urodzeniu dziecka. Dobrze jest także nosić ze sobą wkładki higieniczne, które zapobiegną pobrudzeniu bielizny. Zawsze należy mieć pewność, że z pochwy wycieka mocz – najlepiej zwrócić uwagę na zapach. Jeśli nie jest to mocz, lepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

2. Jak sobie radzić ze zwiększoną potrzebą oddawania moczu w ciąży?

Należy pamiętać, aby mimo częstego parcia na mocz, nie ograniczać ilości przyjmowanej wody. W ciąży może dość łatwo dojść do odwodnienia, bo ilość potrzebnej wody jest większa niż zwykle. Można jednak rozplanować przyjmowanie płynów, aby potrzeba skorzystania z toalety nie budziła w nocy. Nie należy pić przed pójściem spać – ale w ciągu dnia trzeba trochę zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Kawa i mocna herbata są niezalecane w ciąży. Oprócz tego, że substancje w nich zawarte mogą zaszkodzić dziecku, to mają także właściwości moczopędne. Dotyczy to także wszystkich napojów energetyzujących i zawierających kofeinę.

W czasie oddawania moczu można się lekko pochylić do przodu, co ułatwi całkowite opróżnienie pęcherza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze