Czerwone oko – przyczyny, leczenie
Zaczerwienienie oka może pojawić się u każdego. Jest ono objawem różnych dolegliwości okulistycznych. Może wystąpić w przypadku przemęczenia i niewyspania, a także groźniejszych chorób oczu. Nawet złe rodzaje soczewek, jakie nosimy, mogą wpływać na pojawianie się zaczerwienienia oczu.
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
- 1. Dlaczego pojawia się czerwone oko?
- 2. Czerwone oko i zapalenie spojówek
- 3. Czerwone oko i alergie
- 4. Czerwone oko i zapalenie błony naczyniowej
- 5. Czerwone oko i zmęczenie
1. Dlaczego pojawia się czerwone oko?
Zaczerwienienie oka może być jedynym objawem. Może też wystąpić z innymi symptomami takimi jak: ból oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet światłowstręt. Udając się do okulisty, warto wymienić wszystkie objawy, jakie wystąpiły razem z czerwonym okiem, gdyż dzięki temu będzie on w stanie postawić odpowiednią diagnozę.
Czerwone oko może przybierać różne postaci:
• w przypadku zapalenia spojówek pojawia się przekrwienie spojówkowe. Następuje rozszerzenie naczyń i widać ich przebieg. Przy poruszaniu spojówką ulega przesunięciu. W wyniku ucisku następuje blednięcie. Tak można zdiagnozować przekrwienie spojówkowe;
• zapalenie rogówki charakteryzuje się przekrwieniem głębokim, zwanym też przekrwieniem rzęskowym. Ma jednolite zabarwienie i jest głęboko położone. Nie przesuwa się po poruszaniu spojówką;
• wylewy podspojówkowe. Mogą one wystąpić u chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi. Mogą się pojawić w wyniku zażywania leków obniżających krzepliwość.
2. Czerwone oko i zapalenie spojówek
Kiedy pojawia się uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt i na dodatek czerwone oko, może to świadczyć właśnie o zapaleniu spojówek. Może się ono też pojawić u osób stosujących różne rodzaje soczewek. Leczenie zapalenia spojówek jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy zadbać o odpowiedni poziom higieny, a schorzenie ustąpi samo. Jeśli dodatkowo pojawi się ropa, świadczy to o zakażeniu bakteryjnym. Należy wtedy udać się do lekarza.
3. Czerwone oko i alergie
Czerwone oko występuje także w wyniku alergii. Kiedy symptomy są podobne do objawów zapalenia spojówek, lecz najbardziej intensywne jest pieczenie i swędzenie połączone z obfitym łzawieniem, świadczy to o reakcji alergicznej. Warto wiedzieć, że w przypadku alergii nigdy nie występuje ból ani nie pogarsza się ostrość widzenia.
Jeśli czerwone oko pojawiło się nagle i towarzyszącymi objawami są: ból, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, świadczy to o poważnej chorobie. Prawdopodobnie doszło do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić nawet do ślepoty, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.
4. Czerwone oko i zapalenie błony naczyniowej
Jeśli wraz z czerwonym okiem pojawi się ból, zaburzenia widzenia, ale nie wystąpią wymioty i nudności, może to świadczyć o zapaleniu błony naczyniowej. Najczęściej taka reakcja występuje u osób, które leczą się reumatologicznie. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
5. Czerwone oko i zmęczenie
Zmęczenie jest najczęstszym powodem pojawiania się schorzenia. Kiedy oczy pracują w niekomfortowych warunkach takich jak:
• sztuczne oświetlenie,
• zadymione pomieszczenia,
• klimatyzowane pomieszczenia,
• przy monitorze komputera,
Musisz to wiedzieć
może to doprowadzić do tego, że mrugamy rzadziej. Przez to oko staje się suche i podrażnione. Dlatego należy pamiętać o częstych przerwach. Nie muszą być one długie. Najczęściej wystarczy tylko wyjść na zewnątrz, popatrzeć za okno, zamknąć oczy. To powinno przynieść ulgę.
Komentarze