Trwa ładowanie...

Czerwone krostki u niemowląt cz. 2/2

W identyfikacji przyczyny krostek u niemowlęcia ważne jest uwzględnienie wieku dziecka. Trądzik niemowlęcy, który objawia się skupiskami czerwonych krostek, występuje zwykle w ciągu 3-4 tygodni od narodzin dziecka. Z kolei rumień toksyczny (choroba skórna powodująca płaskie czerwone krostki z czubkiem) pojawia się po piątym dniu życia dziecka i ustępuje samoistnie w ciągu 7-14 dni. Mimo iż noworodki mogą doświadczać wysypki alergicznej (np. pokrzywka lub egzema), specjaliści podkreślają, że jest to znacznie częstszy problem wśród 2-6-miesięcznych niemowląt.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Co warto wiedzieć o krostkach u niemowląt?

Niemowlęta nie są w stanie uchronić się przed ugryzieniami owadów, nie potrafią też powiedzieć o nich rodzicom. To czyni z nich doskonałe ofiary. Do ugryzienia przez owady może dojść o każdej porze roku i w każdym domu, nawet w czystych pomieszczeniach, w których nie przebywają zwierzęta. Warto o tym pamiętać, szukając przyczyny czerwonych krostek na skórze dziecka. Jeśli na skórze pojawiło się mniej niż 20 krostek, a w samym ich środku widać niewielką dziurkę, wiele wskazuje na ugryzienie przez owady.

Dość częstym problemem są również potówki, które powstają, gdy pory prowadzące do gruczołów potowych są zablokowane. Wystąpienie potówek nie jest rzadkością, ponieważ niemowlęta nie pocą się. Jeśli za oknem jest gorąco lub wilgotno, pojawienie się potówek u dziecka to kwestia czasu. Zmiany na skórze mogą wystąpić również w wyniku zbyt ciepłego ubrania dziecka.

Mimo iż w wielu przypadkach czerwone krostki na skórze niemowlaka nie świadczą o poważnej chorobie, objawów tych nie należy lekceważyć. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę i czerwoną wysypkę rozprzestrzeniającą się z szyi i górnej części pleców do tułowia oraz kończyn, może mieć różyczkę. Ta choroba wirusowa zwykle ustępuje samoistnie bez komplikacji, ale wysoka gorączka może powodować drgawki gorączkowe. Są one najczęściej niegroźne, ale mogą być trudnym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jeśli zauważyłaś u swojego niemowlęcia drgawki gorączkowe, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Strona 2/2*

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.