Trwa ładowanie...

Cykl miesiączkowy a cera

Avatar placeholder
31.03.2021 17:09
Cykl miesiączkowy a cera
Cykl miesiączkowy a cera (123rf)

Wahania hormonów mają nie tylko wpływ na nastrój kobiety, ale także na jej cerę. Podczas cyklu miesiączkowego skóra jest mniej lub bardziej wrażliwa. Zmienia się także tempo regeneracji i nawilżenie skóry. Wiedząc, jak zmienia się cera w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego, możemy lepiej o nią zadbać.

spis treści

1. Cera sucha w pierwszych dniach cyklu

Na początku cyklu miesiączkowego w organizmie spada poziom estrogenów i progesteronu. Pojawia się krwawienie i występują bóle miesiączkowe. W związku z niskim poziomem hormonów we krwi cera nie ma większych zdolności wiązania wody przez naskórek. Skóra jest sucha i wrażliwa. Co więcej, łatwo o podrażnienie cery. W tym czasie lepiej nie eksperymentować z nowymi kosmetykami. Lepiej unikać produktów, które wysuszają skórę – posiadających witaminę A, C oraz kwasy AHA. Nie należy również planować na pierwsze dni cyklu takich zabiegów jak: mikrodermabrazja, zabiegi laserowe czy korzystanie z solarium. W pierwszych dniach cyklu należy nawilżać suchą cerę. Dobrze sprawdzą się wówczas kosmetyki do skóry wrażliwej, które nie posiadają konserwantów i dodatków zapachowych.

Podczas cyklu miesiączkowego cera staje się sucha
Podczas cyklu miesiączkowego cera staje się sucha (123RF)

2. Cera w okresie owulacji – regeneracja i nawilżenie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Podczas owulacji, około 10–16 dnia cyklu, jest wysokie stężenie estrogenów we krwi. Skóra szybko się regeneruje, jest dobrze nawilżona i nie jest podatna na podrażnienia, tak jak w pierwszej fazie cyklu. Wciąż jednak należy unikać solarium i słońca. Cera jest skłonna do przebarwień. Chcąc zmniejszyć ryzyko powstawania plam na twarzy, należy używać filtrów przeciwsłonecznych. W tym czasie można stosować domową mikrodermabrazję, a także kremy z kwasami owocowymi oraz zabiegi medycyny estetycznej.

3. Koniec cyklu – cera tłusta

Pod koniec cyklu zmniejsza się poziom estrogenu i zwiększa się stężenie progesteronu. Wysokie stężenie progesteronu we krwi sprawia, że skóra produkuje większą ilość łoju. Zwężają się gruczoły i tłuszcz nie może się wydostać na zewnątrz naskórka. W konsekwencji na twarzy mogą pojawiać się zaskórniki, ropne pryszcze i krostki. Organizm gromadzi wodę. W tym czasie nie należy wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych. Cera gorzej broni się przed bakteriami. Przy tłustej cerze, lepiej oczyszczać ją tonikiem, a krem nawilżający zastąpić kremem matującym. Dobrze się również sprawdzą korektory antybakteryjne.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze