Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na skoliozę – skolioza, leczenie, rodzaje

Avatar placeholder
16.05.2019 14:34
Ćwiczenia na skoliozę – skolioza, leczenie, rodzaje
Ćwiczenia na skoliozę – skolioza, leczenie, rodzaje (123rf)

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Niestety lekarze zauważają, że coraz większa liczba ludzi ma skrzywienie kręgosłupa, które wynika z siedzącego trybu życia i małej aktywności fizycznej. Nieleczona skolioza może wywołać poważniejsze skutki, dlatego należy zastosować kilka prostych ćwiczeń na skoliozę, które z całą pewnością poprawią stan kręgosłupa.

spis treści

1. Ćwiczenia na skoliozę – skolioza

Skolioza wszystkim kojarzy się ze skrzywieniem bocznym pleców i kręgosłupa. Patrząc na osobę ze skoliozą widać, że przechyla swoje ciała na jedną ze stron. Niestety problem jest nieco bardziej skomplikowany. Skolioza to widoczna asymetria pomiędzy obiema stronami pleców oraz nadmierna ruchomość i rotacja kręgów. Rodzajów skoliozy jest wiele, zależne są od kilku czynników. Każdy z nich różni się od siebie i nieco inaczej się leczy. Jedno jest pewne ćwiczenia na skoliozę nie zaszkodzą nikomu, dlatego należy je wykonywać możliwie często.

2. Ćwiczenia na skoliozę – leczenie

Ćwiczenia na skoliozę należy rozpocząć, kiedy lekarz wyrazi przyzwolenie i dokładnie wytłumaczy jak należy je wykonywać. Im szybciej wykryta skolioza, tym lepiej, gdyż zmiany nie najprawdopodobniej nie są aż tak bardzo posunięte.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Udając się to ortopedy przeprowadzane są właściwe badania, mające potwierdzić lub wykluczy skoliozę. Ortopeda wykonuje proste badanie (test Adamsa), które polega na wykonaniu skłonu. Jest to test wzrokowy i sprawdza się, jeżeli skolioza jest we wczesnym stadium.

Skolioza często nie daje o sobie znać, a ludzie są w stanie „normalnie” funkcjonować z nią nawet przez kilka lat. Warto siebie obserwować w celu wykluczenia różnego rodzaju skrzywień kręgosłupa, ale co najważniejsze należy uprawiać dużo sportu, który często wymusza prawidłową postawę ciała.

3. Ćwiczenia na skoliozę – rodzaje

Ćwiczeń na skoliozę jest naprawdę wiele, do tych najpopularniejszych należą:

  • prostowanie rąk – kładziemy się na brzuchu, ciało jest w prostej linii, nogi i ręce unosimy kilka centymetrów ponad podłoże. Rękami i nogami równocześnie wykonujemy „nożyce” – machamy w górę i w dół;
  • żabka – kładziemy się na brzuchu. Ręce odrywany od podłogi i zataczamy nimi okręgi (jak podczas pływania żabką). Głowa patrzy na podłogę; podnoszenie bioder – kładziemy się na plecach, podkurczami nogi, pięty kładziemy na podłodze. Unosimy mocno biodra ku górze i utrzymujemy pozycję przez kilka sekund. Napinamy przy tym całe ciało. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy;
  • deska – podpieramy się na przedramionach i palcach u stóp. Ciało powinno tworzyć podpartą, prostą linię. W takiej pozycji staramy się odrywać na przemian ręce i wyciągać je maksymalnie do przodu;
  • przenoszenie kolan – kładziemy się na plecach, ręce rozkładamy równolegle do ciała. Uginamy nogi w kolanach. Przenosimy kolana z jednej strony, na drugą, jednak plecy muszą pozostawać nieruchomo. Pracujemy tylko nogami.

Musisz to wiedzieć

Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać regularnie, po przynajmniej 30 minut dziennie. Oprócz poprawy postawy przyczynią się do poprawy wyglądu ciała. Ćwiczenia na skoliozę nie są trudne, ale warte wykonania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze