Trwa ładowanie...

Cukrzyca u dziecka a sport

Avatar placeholder
19.11.2023 20:57
Cukrzyca u dziecka a sport
Cukrzyca u dziecka a sport (123rf)

Uprawianie sportu to doskonały sposób na zapewnienie organizmowi lepszego funkcjonowania. Osoby chorujące na cukrzycę mogą być aktywne fizycznie z korzyścią dla własnego organizmu. Należy tylko odpowiednio wybrać dyscyplinę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci chorujące na cukrzycę także uprawiały sport. Warto wiedzieć, że leczenie cukrzycy typu 2, w początkowej jej fazie, opiera się na diecie i dążeniu do utraty zbędnych kilogramów. Nic tak dobrze nie wpływa na utratę kilogramów, jak odpowiednia dieta połączona ze sportem.

spis treści

1. Aktywność fizyczna a cukrzyca

Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się najczęściej na diecie i utracie zbędnych kilogramów. Dzięki temu można uniknąć podawania insuliny. Niestety, w przypadku leczenia cukrzycy typu 1 jej zażywanie jest konieczne. Jeśli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości insuliny, poziom glukozy we krwi ulega podwyższeniu. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. Dlatego podawanie jej jest niezbędne, tak samo jak odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Intensywny trening nie jest wskazany dla chorych na cukrzycę
Intensywny trening nie jest wskazany dla chorych na cukrzycę

Aktywność fizyczna u dziecka chorującego na cukrzycę jest niezwykle ważna. Dzięki temu, że mały cukrzyk uprawia sport, jego organizm lepiej funkcjonuje. U dziecka można zauważyć, że w wyniku uprawiania sportu:

  • zmniejsza się jego waga, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia,
  • tkanki są bardziej wrażliwe na insulinę, można więc podawać jej znacznie mniej,
  • można łatwiej kontrolować poziom cukru we krwi,
  • zapobiega się rozwojowi przykrych następstw cukrzycy,
  • w przypadku cukrzycy typu 2 możliwe jest zatrzymanie postępów choroby.

2. Jaki sport może uprawiać dziecko chore na cukrzycę?

Dziecko, które choruje na cukrzycę, nie powinno uprawiać sportów wyczynowych ani ekstremalnych. Dotyczy to także osób dorosłych. Uprawiając sporty wyczynowe albo ekstremalne, bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której we krwi będzie zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru.

To też warto wiedzieć

Jest to bardzo niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla organizmu. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, warto wybrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej. Jeśli u dziecka została zdiagnozowana cukrzyca typu 1 lub typu 2, może ono uprawiać:

Dzieci zmagające się z cukrzycą mogą uprawiać te rodzaje sportu, które są zaliczane do aktywności aerobowej. Ćwiczenia nie powinny być bardzo intensywne. Cukrzyca nie jest też powodem, z powodu którego należy rezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli będzie ona utrzymana na odpowiednim poziomie, będzie niezwykle korzystna dla zdrowia.

3. Jak ćwiczyć przy cukrzycy?

Warto pamiętać, że intensywny trening nie jest wskazany dla chorych na cukrzycę. Podczas wysiłku fizycznego należy pamiętać, aby nie doszło do niedocukrzenia. Dlatego należy odpowiednio dobrać dawki insuliny, aby korelowały one z poziomem aktywności fizycznej. Przy rozpoczynaniu ćwiczeń warto przestrzegać kilku zasad.

  • Należy mierzyć poziom cukru przed i po treningu.
  • Przed treningiem zjeść delikatny posiłek węglowodanowy.
  • Nie należy ćwiczyć w momencie, kiedy glukoza we krwi jest na najwyższym poziomie.
  • Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem.
  • Trzeba być przygotowanym na to, że nawet w kilka godzin po treningu poziom cukru może spaść.
  • Dzieci z nadwagą, które uprawiają sport i cierpią na cukrzycę, powinny ograniczyć przyjmowanie zbędnych kalorii.
  • Należy unikać zbyt intensywnych i forsujących treningów.
  • Wszystkie ćwiczenia trzeba rozpoczynać od rozgrzewki. Na koniec należy wykonywać ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.

Rodzice dzieci chorych na cukrzycę muszą pamiętać o tych zasadach. Także dziecko powinno je znać i ich przestrzegać. Dzięki temu cukrzyca nie przeszkodzi w aktywności fizycznej malucha, a będzie dla niego korzystna.

Warto wiedzieć, że leczenie cukrzycy typu 2 opiera się na diecie i na ćwiczeniach i nie zawsze konieczne jest podawanie insuliny. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 1 leczenie zawsze opiera się na insulinie. Dlatego aktywność fizyczna powinna być dobrana do konkretnego rodzaju cukrzycy, stanu zdrowia i możliwości organizmu.

Cukrzyca nie jest powodem, dla którego należy rezygnować ze sportu czy aktywności fizycznej. Trzeba tylko ją kontrolować i zwracać uwagę na to, aby poziom cukru we krwi był na odpowiednim poziomie. Poznanie, w jaki sposób reaguje organizm cukrzyka na wysiłek fizyczny, jest bardzo ważne. Trzeba nauczyć się swojej choroby, bo to pomoże w jej okiełznaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze