Cukrzyca – nowa epidemia wśród dzieci

Nietolerancja glukozy, czyli innymi słowy - cukrzyca, jest najszybciej postępującą chorobą w społeczeństwie. Przyczyną nietolerancji glukozy jest prawodopodobnie otyłość.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Chociaż chorobę tę kojarzymy głównie z osobami dorosłymi, to coraz częściej dotyka dzieci. Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, obecnie na cukrzycę choruje 347 milionów osób, a do 2035 roku będzie ich 592 miliony. Jak ochronić przed tym dziecko?

Polecane wideo:

 

Słodki zabójca

Jeszcze na początku lat 90. zapadalność na cukrzycę dzieci poniżej 15. roku życia wynosiła w Polsce ok. 4 przypadki na 100 tys. osób. Po kilku latach liczba ta wzrosła trzykrotnie! Rośnie zachorowalność zarówno na cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jak i typu 2. W Polsce ok. 3 mln ludzi leczy się z powodu cukrzycy, ale szacuje się, że ok. 750 tys. jest nieświadomych choroby.

W 90 proc. przypadków chodzi o cukrzycę typu 2, która jest związana ze spożywaniem kalorycznej, bardzo przetworzonej żywności oraz z siedzącym trybem życia. Dotąd diagnozowano ją głównie u osób po 40. roku życia, ale coraz częściej choruje młodzież, a nawet małe dzieci.

Podczas zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, amerykańscy eksperci przedstawili szokujący przypadek najmłodszego na świecie pacjenta z cukrzycą. To trzyletnia dziewczynka, która waży 35 kilogramów.

Trudno się dziwić, że chorują coraz młodsi. Jak wynika z raportu Instytutu Żywności i Żywienia, 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością, a to główne czynniki sprzyjające cukrzycy. Dlaczego? Kiedy tyjemy, organizm nie nadąża z produkcją wystarczającej ilości insuliny.

Profilaktyka w cukrzycy

Już od chwili poczęcia dziecka, przyszła mama może zadbać o jego prawidłowy rozwój, poprzez prowadzenie diety bazującej na warzywach i owocach, unikanie wysokoprzetworzonej żywności typu fast food, eliminację napojów gazowanych i słodyczy. Te same zasady powinniśmy wprowadzić do diety dziecka i od najmłodszych lat zachęcać je do aktywności fizycznej.

Nawyki żywieniowe dziecka kształtujemy od najmłodszych lat. Warto poświęcić 15 minut na przygotowanie pożywnego śniadania oraz zdrowych przekąsek do szkoły. Dbajmy o to, by pociecha spożywała pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, z odpowiednią zawartością tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Dziecko, które je co 3-4 godziny, nie odczuwa głodu, stąd też są mniejsze szanse na to, że będzie podjadało coś kalorycznego.

Koniecznie powinniśmy wyeliminować z diety dziecka fast foody, ze względu na dużą zawartość tłuszczów trans i soli. Nie tylko doprowadzają do otyłości, ale także zaburzają prawidłową pracę organizmu młodego człowieka i... uzależniają! Im więcej frytek i hamburgerów w diecie, tym częściej dziecko będzie domagało się tłustych, smażonych potraw.

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?

Do najbardziej typowych objawów cukrzycy u dzieci należy częste oddawanie moczu, także w nocy. Może dojść do tego, że dziecko zmoczy łóżko, chociaż wcześniej mu się to nie zdarzało. Jeżeli dziecko ciągle odwiedza toaletę, warto wykonać badania w kierunku cukrzycy.

Ponieważ diabetycy często oddają mocz, mają nadmiernie zwiększone pragnienie. Jest to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: czy dziecko pije często, nawet napoje, które dotąd omijał? Czy wypija nawet dwie szklanki soku naraz i za chwilę znowu chce mu się pić? A może wstaje w nocy żeby się napić?

Ważnym objawem jest również ciągłe zmęczenie. Ponieważ insulina przenosi glukozę do krwi, dzięki czemu dostarcza energię całemu organizmowi, w przypadku cukrzycy cały ten proces zostaje zaburzony. Dziecko, które dotąd było aktywne, nagle na nic nie ma siły, jest ospałe i apatyczne. Zmęczenie może występować w ciągu godziny od spożycia posiłku bogatego w węglowodany.

Ze względu na fakt, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, musi pobrać paliwo z innych źródeł – przełącza się na produkcję ketonów, które powstają z tkanki tłuszczowej i mięśni – dziecko nagle zaczyna chudnąć. Symptomem cukrzycy jest także wilczy głód (wywołany niedoborem insuliny) albo brak apetytu. Kwaśnica jest już stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka, dlatego nie można przegapić symptomów tej choroby.

Pamiętaj, aby słuchać dziecka i nie bagatelizować kiedy skarży się np. na ciągłe przemęczenie. Warto wówczas wykonać badania. Szybka diagnoza, leczenie oraz odpowiednia dieta pozwolą na normalne życie mimo choroby.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Fibromialgia

stresu pourazowego, stany lękowe, migreny, zespół jelita drażliwego czy hipochondria. Choroba ta dotyka głównie kobiet. Przyczyny fibromialgii (...) się także z innymi chorobami, często współwystępującymi z fibromialgią,...

Dziecięce choroby

Otyłe ośmiolatki mogą mieć problemy z sercem

Otyłe ośmiolatki mogą mieć problemy z sercem

Otyłość może zacząć obciążać serce już w bardzo wczesnym wieku - wynika z najnowszych badań Linyuan Jing i jego zespołu z Geisinger Health System. Ryzyko zdrowotne związane z nadmierną wagą to żadna nowość, jednak naukowcy odkryli nowy problem wśród najmłodszych...

Dziecięce choroby

Kręcz szyi

choroby są podobne jak w przypadku nadciągnięcia jakiegoś mięśnia, jednakże wystąpienie kręczu szyi może być objawem poważniejszego schorzenia (...) . Przyczyny kręczu szyi u dorosłych i dzieci Kręcz szyi u dorosłych może być spowodowany...

Dziecięce choroby

Serduszko specjalnej troski

Serduszko specjalnej troski

Zosia ma mnóstwo zdjęć. Prawie na wszystkich towarzyszy jej szczery uśmiech. Jakby życie cieszyło ją "bardziej". Wszystko jest pretekstem do tego, by okazać radość. Docenia najdrobniejsze, życzliwe gesty. Nie pozostawia żadnego uśmiechu bez odwzajemnienia,...

Dziecięce choroby

Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat

Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat

choroba Lewis cierpiał z powodu występujących u niego tętniczo-żylnych malformacji naczyniowych (AVM), rzadkiego schorzenia, które powoduje wzrost (...) . Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Dziecięcym w Birmingham....

Dziecięce choroby

Sepsa

, czyli drobne wybroczyny, pojawia się, niestety, w zaawansowanym stadium choroby. Nie należy czekać aż ujawni się on na skórze lub błonach śluzowych (...) , lecz od razu podjąć leczenie. W początkowym okresie choroby,...