Trwa ładowanie...

Cukrzyca ciążowa i depresja - ukazano nietypowy związek

Lek. Mateusz Nawrocki
10.05.2019 12:26
Cukrzyca ciążowa i depresja - ukazano nietypowy związek
Cukrzyca ciążowa i depresja - ukazano nietypowy związek (123rf)

Cukrzyca ciążowa to często spotykany problem w praktyce klinicznej. Pierwsze badanie poziomu cukru we krwi kobiety ciężarnej powinno odbyć się podczas pierwszej wizyty u ginekologa związanej z ciążą.

Jej nie wykrycie lub niewłaściwa kontrola może mieć poważne konsekwencje - istnieje ryzyko zbyt dużej masy urodzeniowej dziecka, co z kolei może powodować komplikacje podczas porodu, które będą dotkliwe zarówno dla matki jak i dla dziecka, a może także okazać się konieczne przeprowadzenie cięcia cesarskiego.

Dostępny jest cały wachlarz leczenia cukrzycy ciążowej, ale zazwyczaj rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiedniej diety do stałego jadłospisu ciężarnej.

Czy istnieje związek miedzy cukrzycą ciążową, a depresją poporodową?
Czy istnieje związek miedzy cukrzycą ciążową, a depresją poporodową?
Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Jeśli to nie pomoże, może okazać się koniecznym wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Naukowcy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai we współpracy z grupą badaczy z Karolinska Institutet donoszą, że cukrzyca ciążowa znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u kobiet, które pierwszy raz rodziły.

To największe tego typu badanie, oparte na analizie danych ponad 700 tysięcy kobiet. Naukowcy zaznaczają również, że epizody depresji przed okresem ciąży zwiększają jej ryzyko po porodzie nawet 20 krotnie.

Jak zaznacza kierownik badań, większość lekarzy uważa cukrzycę ciążową i depresję poporodową jako dwie niezależne jednostki chorobowe. W wyniku przeprowadzonych analiz widać, że powinniśmy brać je pod uwagę jako powiązane ze sobą schorzenia.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

Depresja poporodowa może także negatywnie wpływać na rozwój dziecka – konieczna jest zatem dokładna analiza czynników ryzyka rozwinięcia depresji poporodowej, aby odpowiednio wcześnie wdrożyć stosowne leczenie. Wyniki badania opracowano w oparciu o dane dotyczące porodów w Szwecji.

Czy dzięki przeprowadzonym badaniom, ginekolodzy wprowadzą do swojej praktyki na stałe elementy wywiadu czy też badań określających występowanie wcześniejszych epizodów depresji u ciężarnych kobiet?

Depresja po porodzie
Depresja po porodzie

Poporodowa depresja jest częstym zjawiskiem.

zobacz galerię

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak przedstawione badania zostały przygotowane w oparciu o dużą grupę osób, w związku z czym ich wyniki wydają się być wiążące. Każde schorzenie w okresie ciąży może znaleźć swoje odzwierciedlenie w późniejszym okresie rozwoju dziecka.

A nawet znacznie wcześniej- jeszcze w czasie ciąży lub porodu. Lekarze nie mają wpływu na wcześniejsze epizody depresji u ciężarnych. Jednak kontrola poziomu cukru stanowi jeden z ważniejszych elementów właściwego prowadzenia ciąży.

Na podstawie przeprowadzonych badań widać, że cukrzyca ma wpływ również na zaburzenia psychiczne ujawniające się po okresie porodu. Oczywiście nie tylko hiperglikemia może być przyczyną depresji poporodowej.

Znaną jednostką chorobową jest również depresja w okresie ciąży. Pomimo, że to czas szczególny w okresie życia kobiety, to zdarzają się takie sytuacje, które wymagają interwencji lekarza psychiatry. Za wystąpienie takiej sytuacji mogą być również odpowiedzialne wahania poziomu hormonów w tym specyficznym czasie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze