Trwa ładowanie...

Cukrzyca – choroba XXI wieku

Avatar placeholder
10.05.2019 11:58
Cukrzyca – choroba XXI wieku
Cukrzyca – choroba XXI wieku (123rf)

Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk ponad dwa miliony Polaków jest cukrzykami, z czego tylko połowa o tym wie i się leczy. Nieleczona choroba może prowadzić do niewydolności najważniejszych narządów takich jak: serce, mózg czy nerki.

spis treści

1. Rodzaje cukrzycy

U diabetyków występuje wysoki poziom glukozy w surowicy krwi spowodowany nieprawidłowym wytwarzaniem insuliny przez trzustkę lub zaburzonym działaniem insuliny. Jest ona hormonem umożliwiającym wchłanianie glukozy przez komórki całego organizmu. Cukrzycę różnicuje się na podstawie jej przyczyn oraz mechanizmu. Najczęściej występującymi rodzajami są cukrzyca typu pierwszego oraz cukrzyca typu drugiego.

Pierwsza występuje, gdy trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny lub nie produkuje jej wcale. Dochodzi do tego na skutek uszkodzenia komórek beta odpowiedzialnych za produkcję tego hormonu. Ten rodzaj cukrzycy najczęściej pojawia się u osób młodych i dzieci. Cukrzyca typu pierwszego rozpoczyna się nagle.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
U diabetyków występuje wysoki poziom glukozy w surowicy krwi
U diabetyków występuje wysoki poziom glukozy w surowicy krwi

Najczęściej występującą formą choroby jest obecnie cukrzyca typu drugiego. Charakteryzuje się ona tak zwaną insulinoopornością, czyli zmniejszoną czułością tkanek organizmu na hormon. Organizm osoby chorej ma duże zapotrzebowanie na insulinę, jednak nie może wytwarzać jej w tak dużej ilości. Ten typ cukrzycy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.

2. Objawy cukrzycy

Z powodu cukrzycy lub powikłań, które wystąpiły z jej przyczyny, co roku umiera na świecie około trzech i pół miliona ludzi. Wynika to przede wszystkim z tego, że połowa diabetyków nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Duża część osób zgłasza się do lekarza, gdy cukrzyca jest już bardzo zaawansowana i poczyniła w organizmie duże spustoszenie.

To też warto wiedzieć

Nie jest to choroba, którą łatwo wykryć. Objawy to między innymi: duży apetyt połączony z utratą masy ciała, częstomocz, wzmożone pragnienie, zaburzenia widzenia, poczucie zmęczenia, senność. W momencie zaobserwowania tych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu szybkiej diagnostyki i ewentualnego rozpoczęcia leczenia. Niestety, symptomy te występują zazwyczaj dopiero, gdy choroba jest zaawansowana.

Dlatego powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku badania profilaktyczne na poziom glukozy we krwi. Dużą uwagę do nich powinny przykładać zwłaszcza te osoby, które są szczególnie narażone na zachorowanie. Do grupy zwiększonego ryzyka cukrzycy należą osoby otyłe i z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w rodzinie chorych na cukrzycę. Poziom glikemii powinny regularnie również sprawdzać osoby z wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym oraz cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Diabetycy są bardziej narażeni na takie schorzenia jak zawał serca, udar mózgu oraz choroba wieńcowa. Są oni również zagrożeni utratą wzroku, niewydolnością nerek, a także wystąpieniem zespołu stopy cukrzycowej. Choroba niesie ze sobą wiele zagrożeń. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej ją wykryć i rozpocząć leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze