Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Cukrzyca a zęby

Cukrzyca a zęby
Cukrzyca a zęby (123rf)

Objawem cukrzycy, oprócz nadmiernego łaknienia, pragnienia oraz częstomoczu, są również zmiany w obrębie jamy ustnej. Schorzenie wpływa bowiem na rozwój chorób jamy ustnej i stan uzębienia. To spostrzeżenie pozwala na wczesne rozpoznanie cukrzycy (w czasie wizyty u dentysty), a w konsekwencji umożliwia wzrost efektywności jej leczenia.

spis treści

1. Objawy cukrzycy

W przebiegu cukrzycy zmienia się poziom cukru we krwi. To powoduje, że osoba ze zdiagnozowaną chorobą ma problemy jamy ustnej. Dlaczego? Wyższe stężenie cukru we krwi u osoby z cukrzycą powoduje, że białe krwinki nie mogą zwalczać infekcji bakteryjnych w jamie ustnej.

Nieleczona cukrzyca może objawiać się zmniejszoną ilością śliny w ustach, a wrażenie suchości może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych i być przyczyną psucia się zębów.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
W przebiegu cukrzycy zmienia się poziom cukru we krwi
W przebiegu cukrzycy zmienia się poziom cukru we krwi

Z kolei brak leczenia tego stanu zapalnego w jamie ustnej skutkuje nawet utratą zębów. Osoby zmagające się z cukrzycą są podatne na choroby jamy ustnej, na przykład zapalenie dziąseł i przyzębia. Leczenie tych schorzeń u cukrzyków trwa dłużej niż w przypadku osób zdrowych, czasami niezbędna jest operacja jamy ustnej.

2. Wpływ cukrzycy na zęby

Cukrzyca czasami przebiega bezobjawowo, dlatego warto systematycznie poddawać się badaniu krwi (w większości przypadków tę chorobę wykrywa się w czasie rutynowego badania). Jeżeli zostanie ona wykryta odpowiednio wcześnie, skutki uboczne z nią związane mogą ulec zmniejszeniu.

To też warto wiedzieć

Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Kolumbii możliwe jest wykrycie cukrzycy we wczesnym stadium. Dla poparcia tej tezy badacze przeprowadzili eksperyment. Niekonwencjonalny sposób diagnozy cukrzycy polegał na obserwacji symptomów. Do rozpoznania dochodziło na podstawie stwierdzenia chorób jamy ustnej, ubytków nazębnych i otwartych dziąseł tam, gdzie zęby już wypadły.

Zniszczone miejsca w jamie ustnej stanowią bowiem idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Następstwem stwierdzenia dolegliwości związanych ze stanem jamy ustnej był test hemoglobiny. W wyniku tego badania okazało się, że osoby ze wskazanymi objawami chorują na cukrzycę.

Wyniki badań naukowców z Kolumbii pomogą wcześnie (na początku rozwoju) diagnozować cukrzycę z pomocą stomatologów. Świadomi dentyści powinni zwracać uwagę na objawy cukrzycy w obrębie jamy ustnej i w przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów kierować swoich pacjentów do diabetologów. Dzięki upowszechnieniu tych praktyk efektywność leczenia cukrzycy wzrośnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze