Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Cofanie się pokarmu u dorosłych – przyczyny

Avatar placeholder
10.05.2019 11:18
Cofanie się pokarmu u dorosłych – przyczyny
Cofanie się pokarmu u dorosłych – przyczyny (123rf)

Refluks kojarzy się przede wszystkim z dziećmi. Jednak także dorośli doświadczają nieprzyjemnego i dokuczliwego cofania się treści z żołądka do przełyku. Nieleczony niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości oraz może być przyczyną różnych chorób.

spis treści

1. Co jest przyczyną refluksu?

Refluks żołądkowo-przełykowy dotyczy przede wszystkim cofania się zawartości żołądka do przełyku. Można się z nim urodzić, ale też go nabyć poprzez nieodpowiednią dietę, jako dolegliwość w innych chorobach, z uwagi na starszy wiek lub nadużywanie np. leków lub tytoniu.

Refluks dotyczy cofania się treści pokarmowych
Refluks dotyczy cofania się treści pokarmowych (123RF)

2. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami refluksu?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Powrót treści żołądka do przełyku jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która może zdarzyć się nie tylko podczas jedzenia, ale także w najmniej oczekiwanym momencie. Dochodzi do niego, gdy zwieracz umieszczony w dolnym przełyku jest albo osłabiony, albo rozkurcza się nieprawidłowo. Z uwagi na złe funkcjonowanie tego zwieracza dochodzi do cofania się kwaśnej treści żołądka do przełyku.

Osoba, która doświadcza refluksu, najczęściej skarży się na zgagę oraz bardzo charakterystyczne pieczenie w żołądku i kwaśny posmak w ustach. Jednak dość często dochodzi także do krztuszenia się i występowania silnego kaszlu. Trzeba także uważać na możliwość zachłyśnięcia się podczas spania na płaskiej poduszce. Czasami również chory odczuwa bóle w okolicy mostka, co bywa bardzo podobnym objawem, jak w przypadku zawałów. Ból ten potrafi promieniować do szyi i gardła.

3. Sposoby leczenia refluksu

Nie należy bagatelizować zgagi czy też pieczenia w żołądku lub gardle, a już tym bardziej, gdy objawy powtarzają się kilka razy w ciągu tygodnia. Wówczas wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań to początek drogi w postawieniu szczegółowej diagnozy. Następnie możliwe, że chory zostanie skierowany na bardziej specjalistyczne badania, tj. gastroskopia, manometria, pH-metria lub radiologiczne badanie górnego odcinka przełyku, najlepiej z użyciem kontrastu.

Musisz to wiedzieć

W zależności od otrzymanych wyników lekarz będzie mógł dobrać najskuteczniejszą formę leczenia refluksu. Czasami wystarczy jedynie odpowiednio dobrana farmakologia. W niektórych przypadkach konieczne jest poddanie się operacji, najczęściej laparoskopowej. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim sposobie leczenia nie obejdzie się bez zmiany diety na lekkostrawną.

Chory ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych objawów, tj. pieczenia w gardle, czy też ciągłemu odksztuszaniu zawartości cofniętej z żołądka. Zatem dieta w chorobie refluksowej jest bardzo istotnym czynnikiem wyzdrowienia i trzeba jej bacznie przestrzegać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze