Trwa ładowanie...

Co to jest pregnezja?

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:23
Co to jest pregnezja?
Co to jest pregnezja? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Odkąd zaszłaś w ciążę, częściej czegoś zapominasz, jesteś rozkojarzona i trudno ci się skupić? Wiele ciężarnych skarży się na takie dolegliwości, które często są określane mianem pregnezji, czyli amnezji ciążowej.

spis treści

1. Mózg na macierzyńskim?

Naukowcy przekonują, że mózg kobiety w ciąży nie zmienia się – problemy z koncentracją i pamięcią są raczej wynikiem zmian hormonalnych. Spadek pamięci w ciąży może być też wynikiem braku odpowiedniej ilości snu, stresu oraz natłoku obowiązków.

W czasie ciąży w organizmie drastycznie rośnie stężenie progesteronu i estrogenu, co nie pozostaje bez wpływu na mózg. Hormony działają na neurony, które mogą mieć problemy z przetwarzaniem informacji. Wynikiem tego jest ogólne rozkojarzenie i trudności ze skupieniem uwagi.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Amnezja ciążowa od kilkunastu lat jest obiektem badań, ale jak dotąd nie udało się oficjalnie potwierdzić istnienia tego zjawiska. Przeprowadzono kilka niezależnych od siebie eksperymentów – część z nich potwierdziła, że w czasie ciąży kobiety mogą mieć problemy z pamięcią, a część stanowczo temu zaprzeczyła.

Prawdopodobnie z mózgiem ciężarnej jest tak samo, jak z innymi aspektami oczekiwania na dziecko – nie wszystkie panie mają nudności i problemy z cerą. Tak samo nie wszystkie cierpią na zaburzenia koncentracji.

2. Pregnezja w praktyce

Część kobiet potwierdza istnienie pregnezji. Swój stan tłumaczą na prostym przykładzie – często wchodzą do pokoju z zamiarem zrobienia czegoś, ale nie potrafią sobie przypomnieć, co to miało być. Czasem muszą przez kilkanaście minut zastanawiać się, po co w ogóle wyszły.

Niektórzy lekarze twierdzą, że takie zaburzenia mogą być wynikiem zmian ewolucyjnych. Pogorszenie pamięci u kobiet w ciąży to efekt przestawienia się organizmu na tryb dbania o dziecko. W tym okresie to nienarodzony potomek jest w centrum zainteresowania przyszłej mamy – na nim nieustannie skupia całą uwagę. Przez to może mieć chwilowe problemy z koncentracją.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

3. Jak poprawić pamięć w ciąży?

Jeśli masz problemy z pamięcią, staraj się wszystko zapisywać. To dobry trening, który ułatwi ci codzienne funkcjonowanie
Jeśli masz problemy z pamięcią, staraj się wszystko zapisywać. To dobry trening, który ułatwi ci codzienne funkcjonowanie

Jeśli czujesz, że nie jesteś tak błyskotliwa i czujna jak zwykle, możesz spróbować kilku sposobów na poprawę pamięci. Za kilka miesięcy życie stanie się bardzo skomplikowane, dlatego poświęć ten czas na maksymalne ułatwienie sobie codziennych obowiązków.

Dobrym sposobem jest robienie list. Jeśli będziesz wszystko zapisywać, łatwiej będzie to zapamiętać. Rób listę zakupów, notuj pytania, które chcesz zadać lekarzowi i śmieszne historie, o których chcesz opowiedzieć mężowi. W razie problemów z pamięcią, sięgniesz po prostu po kartkę. Poza tym tworzenie takich spisów sprawia, że stajesz się lepiej zorganizowana.

Innym sposobem na poprawę pamięci i koncentracji jest sen. Po odpowiedniej porcji wypoczynku większość z nas lepiej radzi sobie z pracą umysłową. Wykorzystaj czas ciąży, aby się porządnie wyspać – po narodzinach dziecka na pewno docenisz słodkie lenistwo w łóżku.

Poza tym staraj się jeść produkty, które służą szarym komórkom. W diecie nie powinno zabraknąć borówek, orzechów, zdrowych olejów roślinnych, zielonych warzyw liściastych oraz ryb morskich. Pomocne mogą się też okazać ćwiczenia fizyczne. Aktywność na świeżym powietrzu stymuluje komórki nerwowe i dotlenia mózg, dlatego jak najczęściej spaceruj i spędzaj czas na zewnątrz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze