Co to jest pregnezja?

Odkąd zaszłaś w ciążę, częściej czegoś zapominasz, jesteś rozkojarzona i trudno ci się skupić? Wiele ciężarnych skarży się na takie dolegliwości, które często są określane mianem pregnezji, czyli amnezji ciążowej.

Mózg na macierzyńskim?

Naukowcy przekonują, że mózg kobiety w ciąży nie zmienia się – problemy z koncentracją i pamięcią są raczej wynikiem zmian hormonalnych. Spadek pamięci w ciąży może być też wynikiem braku odpowiedniej ilości snu, stresu oraz natłoku obowiązków.

Polecane wideo:

W czasie ciąży w organizmie drastycznie rośnie stężenie progesteronu i estrogenu, co nie pozostaje bez wpływu na mózg. Hormony działają na neurony, które mogą mieć problemy z przetwarzaniem informacji. Wynikiem tego jest ogólne rozkojarzenie i trudności ze skupieniem uwagi.

Amnezja ciążowa od kilkunastu lat jest obiektem badań, ale jak dotąd nie udało się oficjalnie potwierdzić istnienia tego zjawiska. Przeprowadzono kilka niezależnych od siebie eksperymentów – część z nich potwierdziła, że w czasie ciąży kobiety mogą mieć problemy z pamięcią, a część stanowczo temu zaprzeczyła.

Prawdopodobnie z mózgiem ciężarnej jest tak samo, jak z innymi aspektami oczekiwania na dziecko – nie wszystkie panie mają nudności i problemy z cerą. Tak samo nie wszystkie cierpią na zaburzenia koncentracji.

Pregnezja w praktyce

Część kobiet potwierdza istnienie pregnezji. Swój stan tłumaczą na prostym przykładzie – często wchodzą do pokoju z zamiarem zrobienia czegoś, ale nie potrafią sobie przypomnieć, co to miało być. Czasem muszą przez kilkanaście minut zastanawiać się, po co w ogóle wyszły.

Niektórzy lekarze twierdzą, że takie zaburzenia mogą być wynikiem zmian ewolucyjnych. Pogorszenie pamięci u kobiet w ciąży to efekt przestawienia się organizmu na tryb dbania o dziecko. W tym okresie to nienarodzony potomek jest w centrum zainteresowania przyszłej mamy – na nim nieustannie skupia całą uwagę. Przez to może mieć chwilowe problemy z koncentracją.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych tygodniach ciąży. Ale niestety – nie jedyne. Czasami...

Jak poprawić pamięć w ciąży?

Jeśli czujesz, że nie jesteś tak błyskotliwa i czujna jak zwykle, możesz spróbować kilku sposobów na poprawę pamięci. Za kilka miesięcy życie stanie się bardzo skomplikowane, dlatego poświęć ten czas na maksymalne ułatwienie sobie codziennych obowiązków.

Dobrym sposobem jest robienie list. Jeśli będziesz wszystko zapisywać, łatwiej będzie to zapamiętać. Rób listę zakupów, notuj pytania, które chcesz zadać lekarzowi i śmieszne historie, o których chcesz opowiedzieć mężowi. W razie problemów z pamięcią, sięgniesz po prostu po kartkę. Poza tym tworzenie takich spisów sprawia, że stajesz się lepiej zorganizowana.

Innym sposobem na poprawę pamięci i koncentracji jest sen. Po odpowiedniej porcji wypoczynku większość z nas lepiej radzi sobie z pracą umysłową. Wykorzystaj czas ciąży, aby się porządnie wyspać – po narodzinach dziecka na pewno docenisz słodkie lenistwo w łóżku.

Poza tym staraj się jeść produkty, które służą szarym komórkom. W diecie nie powinno zabraknąć borówek, orzechów, zdrowych olejów roślinnych, zielonych warzyw liściastych oraz ryb morskich. Pomocne mogą się też okazać ćwiczenia fizyczne. Aktywność na świeżym powietrzu stymuluje komórki nerwowe i dotlenia mózg, dlatego jak najczęściej spaceruj i spędzaj czas na zewnątrz.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy i złe samopoczucie to tylko nieliczne z możliwych dolegliwości w czasie ciąży.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie (...) składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa dieta w okresie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ (...) na jakość snu. Co więcej, w każdym z trymestrów ciąży...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Dlaczego nienawidzisz być w ciąży?

Dlaczego nienawidzisz być w ciąży?

Nie oszukujmy się, nie dla każdej z nas ciąża to czas wypełniony po brzegi radością i szczęściem. Oczywiście cieszymy się z tego, że czekamy (...) , dla których ciąża może być czasem, który znienawidzisz. W życiu nie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

Wirus ZIKA jest groźniejszy dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży - poinformowali naukowcy z amerykańskiego Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC (...) dla kobiet w ciąży, powodując u płodów mikrocefalię...