Co to jest egzema?

Egzema jest przewlekłym stanem zapalnym skóry występującym pod postacią np. strupów, nadżerki, pęcherzyków, rumienia czy grudek zapalnych. Schorzenie tego typu w ostrej postaci może być spowodowane alergenami dwóch typów: wewnątrzustrojowymi lub kontaktowymi.

1. Czym egzema się objawia?

Jeśli chodzi o egzemę, której przyczyn należy szukać w alergenach wewnątrzustrojowych, którymi mogą być np. pasożyty jelitowe, to ogniska chorobowe mogą znaleźć się w różnych miejscach na ciele. Przy każdej nowo pojawiającej się zmianie należy zidentyfikować źródło – np. łuszczyca może być spowodowana alergenami występującymi w pracy chorego. W takim przypadku należy bezzwłocznie zmienić stanowisko czy nawet pracę. W przewlekłych przypadkach możliwe jest nawet pójście na rentę, która przyznawana jest przez wojewódzką przychodnię medycyny pracy po zapoznaniu się z wynikami aktualnych badań pacjenta.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Egzema to bardzo nieprzyjemna choroba skóry
Egzema to bardzo nieprzyjemna choroba skóry (123RF)

Egzema wywołana alergenami kontaktowymi, którymi mogą być np. składniki farby do włosów, występuje w miejscu, na które działa alergen. Jednak schorzenie nieleczone może powodować, że zmiany będą się rozprzestrzeniały na inne obszary skóry.

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach
Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach [5 zdjęć]

Atopowe zapalenie skóry objawa się przede wszystkim wysypką, która najczęściej umiejscawia się w zgięciach...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.