Trwa ładowanie...

Co robić, gdy dziecko płacze?

Płacz dla dziecka jest sposobem komunikowania się ze światem. Noworodek w żaden inny sposób nie jest w stanie powiedzieć dorosłym, że np. coś go boli lub jest mu za ciepło. Rodzice czasem na płacz dziecka reagują nerwowo, bo nie są w stanie odpowiednio go zinterpretować.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Jakie są najczęstsze powody płaczu dziecka?

• Jest mi za ciepło/za zimno! – niemowlęta o wiele bardziej niż dorośli reagują na zmiany temperatur. Jeśli dziecko jest zbyt grubo ubrane lub powietrze jest zbyt suche i gorące, maluch może czuć się niekomfortowo. Swoją niewygodę będzie manifestować płaczem. W mieszkaniu powinna panować temperatura oscylująca wokół 20-21°C. Zawsze sprawdzaj dziecku kark – jeśli jest ciepły, to nie gorąco czy wyziębienie jest powodem płaczu.

Dzieci placzą z wielu powodów
Dzieci placzą z wielu powodów (123RF)

• Jestem głodny! – dziecko płacze, bo doskwiera mu głód lub chce pić. Gdy płacze, warto podać dziecku pierś lub butelkę.

• Przytul mnie, mamo! – płacz dziecka może wynikać z potrzeby bliskości. Maluszki nie lubią być same. Czasem uspokajają się w chwili, gdy zostaną wzięte na ręce lub usłyszą w pobliżu głos rodzica.

• Mam mokro! – mokra pieluszka może bardzo przeszkadzać dziecku. Jest również niebezpieczna, bo wywołane podrażnienia stają się swędzące i bolesne dla dziecka. Zmieniaj dziecku pieluszkę regularnie, co najmniej co dwie, trzy godziny.

• Boli mnie brzuszek! – przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej kolka dziecięca. Płacz niemowlęcia jest wówczas przeraźliwy, przerywany. Dziecko podkurcza nóżki, pręży się, jest czerwone z wysiłku. Gdy podejrzewasz kolkę, pomasuj dziecku brzuszek lub połóż na nim ciepły okład (do tego celu można wykorzystać termofor lub ciepłą pieluszkę).

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko
Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko [11 zdjęć]

Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły...

zobacz galerię

• Jestem zmęczony! – czasem dziecko jest tak zmęczone, że nie może zasnąć. Nadmiar bodźców również może utrudniać mu wypoczynek. Warto zadbać o regularny rytm dnia dziecka. Gdy zauważysz objawy zmęczenia u malucha, nie zwlekaj, tylko połóż go spać. Czasem kilka minut zwłoki spowoduje u dziecka problemy z zaśnięciem.

• Bolą mnie dziąsła! – płacz może być wynikiem wyrzynania zębów. Dziecko staje się wówczas niespokojne i drażliwe. Ząbkowaniu może towarzyszyć gorączka, biegunka, katar. Gdy tego typu objawy będę trwały dłużej niż dwie doby, należy skonsultować się z pediatrą. Na wyrzynające się zęby może pomóc żel na ząbkowanie.

• Jestem chory! – złe samopoczucie dziecko może manifestować płaczem. Może dokuczać mu ból gardła lub katar. Gdy maluszek płacze, a do tego pojawi się u niego stan podgorączkowy lub gorączka, należy skonsultować się z pediatrą.

Musisz to wiedzieć

2. Jak reagować na płacz dziecka?

Nie ma tu rad uniwersalnych czy takich, które wyróżniają się stuprocentową skutecznością. Każdy rodzic musi spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko płacze i spróbować temu zaradzić. Gdy dziecko płacze, nie wolno zostawiać go samego. Należy sprawdzić, czy ma sucho, nie jest mu za ciepło/za zimno lub czy nie przeszkadza mu żadna część garderoby (np. zawinięta pieluszka). Jeśli nie, wówczas może chodzić o bolesne ząbkowanie lub potrzebę bliskości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.