Co robić, gdy chore dziecko marudzi?
Chorujące dziecko z radosnego brzdąca zmienia się w płaczliwego i marudnego malca. Przechodząc grypę lub przeziębienie, dziecko doświadcza gorączki i źle się czuje. Nic więc dziwnego, że chory maluch odczuwa wiele niełatwych dla niego emocji – bezradności, smutku, lęku, rozdrażnienia, a nawet złości. Nierzadko w czasie choroby dziecko staje się nieposłuszne i nadpobudliwe, ale może dojść do wycofania się dziecka, jego płaczliwości i apatii.
Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"
Czytaj też
- Sprawdź swoją wiedzę o kaszlu u dzieci
- Czym jest fenspiryd?
- **[Spokojny sen podczas choroby**](https://parenting.pl/spokojny-sen-podczas-choroby-jakich-lekow-nie-podawac-dziecku-przed-snem)
- Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie
- O czym świadczy kaszel?
- Gdy dziecko często choruje...
1. Dziecko w chorobie
Przed 12. urodzinami życiem dziecka kieruje zasada przyjemności i typowy jest brak zdolności do myślenia abstrakcyjnego. Z tego powodu w czasie choroby dziecko ma trudności z nazwaniem odczuwanych dolegliwości, a dyskomfort i związane z chorobą sytuacje (przyjmowanie leków, leżenie w łóżku, pobieranie krwi itp.) wywołują u niego lęk. Dziecko nie rozumie, skąd bierze się doświadczany przez nie ból, a płacz staje się najprostszym sposobem okazania emocji. Należy również pamiętać, że dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do bólu, dlatego nie potrafi sobie z nim radzić. Sposobem na odreagowanie stresu staje się płacz i marudzenie.
Jeśli twój chory maluch źle znosi chorobę, wytłumacz mu, jak przedstawia się sytuacja. Dziecko musi wiedzieć, że objawy choroby nie będą trwały wiecznie, a przyjmowanie leków pomoże mu wrócić do zdrowia. Nie okłamuj dziecka – jeśli trzeba będzie podać maluchowi zastrzyk, nie przekonuj, że jest to bezbolesny zabieg. Ponadto okaż zrozumienie dziecku i bądź otwarta na jego emocje. Chore dziecko ma prawo do okazywania niezadowolenia, nawet złości. Spróbuj jednak umiejętnie wpłynąć na dziecko – pokaż mu, że choroba to dla niego wyzwanie, z którym wspólnymi siłami można sobie poradzić.
Komentarze