Trwa ładowanie...

Co oznacza ból z tyłu głowy?

Avatar placeholder
11.08.2019 22:57
Co oznacza ból z tyłu głowy?
Co oznacza ból z tyłu głowy? (123rf)

Bardzo wiele osób często skarży się na ból głowy. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż należy on do najczęściej pojawiających się dolegliwości. Ból głowy pojawia się często, a jego występowanie może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie zwiastuje niczego groźnego i aby się go pozbyć, wystarczają domowe sposoby. Czasem ból głowy przechodzi sam, czasem dopiero po zażyciu środków przeciwbólowych.

spis treści

1. Tego nie należy lekceważyć

Nigdy nie należy lekceważyć bólu głowy, który zlokalizowany jest w jej tylnej części. W przypadku, kiedy dolega nam męczący ból pulsujący i pojawia się on systematycznie, należy udać się niezwłocznie do lekarza. Bardzo często taki ból z tyłu głowy oznacza podwyższone ciśnienie tętnicze. W takim przypadku zwykłe sposoby na ból głowy nie zlikwidują przyczyn.

Bólu z tyłu głowy nie należy lekceważyć
Bólu z tyłu głowy nie należy lekceważyć (123RF)

2. Czy głowa może boleć przez ciśnienie?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wysokie ciśnienie tętnicze jest bardzo groźne i niebezpieczne dla zdrowia i życia. Przeważnie nie wiąże się z żadnymi objawami i bardzo często osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze nie zdają sobie z tego sprawy. Pomimo że nie niesie za sobą żadnych uciążliwych objawów, obciąża naczynia krwionośne, co może spowodować nawet wylew krwi do mózgu. Nieleczone wysokie ciśnienie może przyczynić się do uszkodzenia nerek, układu krążenia, serca, a nawet układu nerwowego. Jeśli więc od pewnego czasu dokucza nam tępy lub pulsujący ból w tylnej części głowy, należy zacząć pomiary ciśnienia. Może on być objawem nadciśnienia.

3. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

Ciśnienie powinniśmy mierzyć systematycznie, nie tylko wtedy, kiedy boli nas głowa. Zaleca się używanie ciśnieniomierzy z mankietem, ponieważ nadgarstkowe są zazwyczaj mało dokładne. Ciśnienia nie należy mierzyć zaraz po wysiłku. Przed pomiarem powinniśmy odpocząć przez kilka minut. Przystępując do pomiaru, zajmujemy wyprostowaną pozycję siedzącą, obie nogi mamy oparte na ziemi. Mankiet ciśnieniomierza powinien być założony na gołą skórę. Jeśli założymy go na koszulę lub bluzkę, pomiar będzie zafałszowany.

Pomiaru ciśnienia można dokonać w gabinecie lekarskim, w ambulatorium i w niektórych aptekach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mierzyć ciśnienie własnym aparatem w domu. Jeśli średnie wartości ciśnienia przekraczają 140/90, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza kardiologa. Może się okazać, że niezbędna będzie farmakoterapia, ale o tym decyduje lekarz.

4. Inne przyczyny bólu z tyłu głowy

Nadciśnienie nie jest jedyną przyczyną bólu z tyłu głowy. Często ból, który swoje źródło ma z tyłu głowy, promieniuje od karku. W takim przypadku za taki stan rzeczy może być odpowiedzialne kilka czynników: zbyt duże obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa, naciągnięcie mięśni lub klasyczne przewianie. Z takimi przyczynami bólu poradzimy sobie najczęściej samodzielnie, stosując sprawdzone metody na ból głowy.

Gdy ból głowy rozpoczyna się w karku, powodem może być zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, schylanie się, niewygodne łóżko. Kiedy jednak taki rodzaj bólu głowy często się powtarza, przyczyną mogą być zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.

Musisz to wiedzieć

Bardzo rzadko w tylnej części głowy pojawia się ból migrenowy. Nie jest to typowe, ale nie można tego wykluczyć bez odpowiednich badań. W przypadku bólu migrenowego mającego źródło w tylnej części głowy postępujemy jak w innych bólach migrenowych. Najlepiej jest udać się do lekarza, aby on dokładnie określił ich przyczynę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze