Co należy wiedzieć na temat atopowego zapalenia skóry?

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) uskarża się dziś coraz więcej osób. Jest to przewlekłe nawracające schorzenie, które rozpoznaje się często już w okresie niemowlęcym. Należy wówczas podjąć zdecydowane kroki przeciwdziałające jego rozwojowi.

spis treści

1. Przyczyny AZS

Naukowcy nadal nie są w stanie wskazać konkretnych przyczyn tego schorzenia. Według najnowszych badań rozwój choroby może mieć związek z działaniem niektórych mikroorganizmów. Niebezpieczne są pewne typy drożdży, a także bakterie gronkowca złocistego, które zaostrzają objawy AZS. W ciągu ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań u dzieci. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: zmiana diety, zmniejszony kontakt z antygenami bakterii, stres, a także zanieczyszczenia środowiska. Najczęściej mówi się jednak o dwóch przyczynach choroby: defekcie bariery naskórkowej (genetycznie upośledzona bariera ochronna skóry ułatwia przenikanie szkodliwych czynników w głębsze jej warstwy wywołując podrażnienia skóry i stan zapalny) oraz o niewłaściwym działaniu układu immunologicznego (wywołującego przewlekły stan zapalny, co skutkuje uszkodzeniem bariery ochronnej skóry).

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

2. Skóra zdrowa vs. skóra atopowa

Kiedy nasza skóra jest zdrowa, płaszcz lipidowy znajdujący się ponad warstwą rogową naskórka skutecznie przeciwdziała wniknięciu szkodliwych związków w głąb skóry. W przypadku skóry atopowej nie spełnia on swoich funkcji prawidłowo i przestaje być barierą dla bakterii. Przedostaniu się ich w głębsze warstwy skóry sprzyja także nieprawidłowy cement międzykomórkowy, który nie spaja szczelnie keratynocytów (komórek naskórka). Skóra jest więc jak sito, przez które z jednej strony przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne, a z drugiej przyczynia się to do zwiększonego odparowywania wody, a co za tym idzie – przesuszenia naskórka.

3. Pielęgnacja skóry atopowej to podstawa terapii

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa terapii AZS. Ważne, by była ukierunkowana na nawilżanie skóry, łagodzenie podrażnień i zaczerwienienia, zapobieganie rozwojowi bakterii na skórze i łagodzenie swędzenia. Kluczem do sukcesu jest jej systematyczne stosowanie zarówno w okresie wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.