Co należy wiedzieć na temat atopowego zapalenia skóry?

Artykuł sponsorowany

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) uskarża się dziś coraz więcej osób. Jest to przewlekłe nawracające schorzenie, które rozpoznaje się często już w okresie niemowlęcym. Należy wówczas podjąć zdecydowane kroki przeciwdziałające jego rozwojowi.

1. Przyczyny AZS

Naukowcy nadal nie są w stanie wskazać konkretnych przyczyn tego schorzenia. Według najnowszych badań rozwój choroby może mieć związek z działaniem niektórych mikroorganizmów. Niebezpieczne są pewne typy drożdży, a także bakterie gronkowca złocistego, które zaostrzają objawy AZS. W ciągu ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań u dzieci. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: zmiana diety, zmniejszony kontakt z antygenami bakterii, stres, a także zanieczyszczenia środowiska. Najczęściej mówi się jednak o dwóch przyczynach choroby: defekcie bariery naskórkowej (genetycznie upośledzona bariera ochronna skóry ułatwia przenikanie szkodliwych czynników w głębsze jej warstwy wywołując podrażnienia skóry i stan zapalny) oraz o niewłaściwym działaniu układu immunologicznego (wywołującego przewlekły stan zapalny, co skutkuje uszkodzeniem bariery ochronnej skóry).

2. Skóra zdrowa vs. skóra atopowa

Kiedy nasza skóra jest zdrowa, płaszcz lipidowy znajdujący się ponad warstwą rogową naskórka skutecznie przeciwdziała wniknięciu szkodliwych związków w głąb skóry. W przypadku skóry atopowej nie spełnia on swoich funkcji prawidłowo i przestaje być barierą dla bakterii. Przedostaniu się ich w głębsze warstwy skóry sprzyja także nieprawidłowy cement międzykomórkowy, który nie spaja szczelnie keratynocytów (komórek naskórka). Skóra jest więc jak sito, przez które z jednej strony przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne, a z drugiej przyczynia się to do zwiększonego odparowywania wody, a co za tym idzie – przesuszenia naskórka.

3. Pielęgnacja skóry atopowej to podstawa terapii

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa terapii AZS. Ważne, by była ukierunkowana na nawilżanie skóry, łagodzenie podrażnień i zaczerwienienia, zapobieganie rozwojowi bakterii na skórze i łagodzenie swędzenia. Kluczem do sukcesu jest jej systematyczne stosowanie zarówno w okresie wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów.

Odpowiedzią na uciążliwe dolegliwości związane z AZS, takie jak: wykwity skórne, wysuszenie naskórka, podrażnienia, pęcherzyki, a przede wszystkim potęgowany intensywnym drapaniem świąd – są produkty linii DEMSA oparte na unikalnych ekstraktach roślinnych, przebadane klinicznie i dermatologicznie. Preparat do mycia, Krem do twarzy i Krem do ciała skutecznie pomogą nam w codziennej pielęgnacji skóry atopowej. Łączą one trzy właściwości – łagodzą podrażnienia będące efektem stanu zapalnego skóry, hamują rozwój bakterii charakterystycznych dla AZS, łagodzą swędzenie. Unikalny preparat myjący wyróżnia nie tylko silne działanie nawilżające, lecz także uniwersalne zastosowanie. Możemy wykorzystać go pod prysznicem i podczas kąpieli. Z powodzeniem zastąpi żel do mycia twarzy, a nawet szampon. Krem do twarzy i Krem do ciała DEMSA oprócz łagodzenia podrażnień, działania antybakteryjnego i przeciwświądowego dodatkowo nawilżają skórę, uzupełniają lipidy i wspomagają okluzję – jej celem jest ochrona skóry przed nadmierną utratą wody. Krem do twarzy ma wzmocnione działanie łagodzące podrażnienia i może być stosowany pod makijaż.

4. Leczenie zaostrzeń

W zaostrzeniach choroby warto sięgnąć po Skoncentrowany krem do ciała wzmocniony dodatkowymi składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Intensywny balsam łagodzący swędzenie oraz Żel intensywnie nawilżający stosowane miejscowo na zmienione obszary skóry ograniczą jej swędzenie i pęknięcia.

Ze względu na działanie przeciwzapalne preparaty DEMSA polecane są nie tylko w umiarkowanych zaostrzeniach AZS w celu odroczenia stosowania sterydów. Z powodzeniem stosować je można, gdy chcemy przedłużyć efekty terapii sterydowej, a także w terapii proaktywnej, kiedy istnieje konieczność długotrwałego przyjmowania sterydów lub inhibitorów kalcyneuryny. Terapia sterydowa, która może trwać od 5 do 10 dni, niesie jednak ryzyko wielu działań ubocznych, dlatego aż 72% pacjentów decyduje się na jej przerwanie. Inhibitory kalcyneuryny mogą być stosowane przez 1-4 tygodnie i choć nie wywołują działań ubocznych, terapia przy ich użyciu jest bardzo kosztowna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.