Trwa ładowanie...

Co może oznaczać kłujący ból brzucha?

Co może oznaczać kłujący ból brzucha?
Co może oznaczać kłujący ból brzucha? (123rf)

Przyczynę kłującego bólu brzucha można określić na podstawie obserwacji objawów współtowarzyszących. Ból w dolnej części brzucha powodują schorzenia dróg moczowo-płciowych, z kolei kłujący ból w nadbrzuszu może być objawem chorób trzustki, żołądka lub wątroby.

spis treści

1. Kłujący ból brzucha

Kłujący ból może pojawić się w różnych partiach brzucha – jego prawej lub lewej stronie, w podbrzuszu lub nadbrzuszu. Nie ma jednej przyczyny tej dolegliwości. Powód kłującego bólu brzucha można zdiagnozować na podstawie objawów współtowarzyszących, m.in. gorączki i wymiotów.

Kłujący ból brzucha może występować po prawej i po lewej stronie brzucha
Kłujący ból brzucha może występować po prawej i po lewej stronie brzucha (123RF)

2. Kłujący ból w nadbrzuszu

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W górnej części brzucha znajdują się takie narządy wewnętrzne jak: trzustka, żołądek, dwunastnica i wątroba. To one powodują ból w tej partii brzucha. Ból, który pojawia się w lewym górnym kwadracie brzucha, sygnalizuje chorobę śledziony, na przykład jej pęknięcie, a także zapalenie żołądka (wówczas dolegliwości bólowe pojawiają się nocą i po posiłku).

Kłujący ból nadbrzusza i okolicy klatki piersiowej może być oznaką przepukliny rozworu przełykowego przepony, która objawia się również zgagą, wymiotami i problemami z przełykaniem. Kiedy ból promieniuje do żuchwy i rąk, sygnalizuje niedokrwienie mięśnia sercowego, zaś jeżeli pojawia się nagle i z czasem przybiera na sile, sugeruje ostre zapalenie trzustki. Inne objawy tego schorzenia to gorączka, nudności i wymioty, a także biegunka.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie

zobacz galerię

3. Kłujący ból w dole brzucha

Kłujący ból w prawym dolnym kwadracie brzucha jest oznaką zapalenia uchyłków i zapalenia wyrostka robaczkowego. W przypadku zapalenia uchyłków ból promieniuje ku pachwinie i plecom. Towarzyszy mu gorączka. Można wyczuć bolesny guz w lewej dolnej części brzucha. Chory cierpi z powodu zaburzeń rytmu wypróżnień. Dla zapalenia wyrostka robaczkowego typowy jest ból, który nasila się w czasie ruchu, a łagodnieje po przyjęciu pozycji leżącej bocznej (na lewym boku) z podkurczonymi nogami. Objawy tej choroby to gorączka, nudności i wymioty.

Ból w lewej dolnej części brzucha, to znak, że doszło do uwięzienia przepukliny. W miejscu źródła bólu znajduje się wyczuwalny guzek, a skóra jest ciepła i zaczerwieniona.

4. Kłujący ból w podbrzuszu

Przyczyną bólu w dolnej części brzucha są schorzenia układu moczowo-płciowego. Kłujący ból w dolnej części brzucha u kobiet wskazuje na schorzenia ginekologiczne, takie jak pękniętą ciążę pozamaciczną, skręt jajnika i endometriozę. Może być to również ból owulacyjny, który występuje na 2 tygodnie przed miesiączką (może promieniować ku plecom i miednicy). Jeżeli dojdzie do pękniętej ciąży pozamacicznej, występuje ostry ból brzucha, który obejmuje też bark i przeponę. Kobiety ze skrętem jajnika skarżą się na nagły kłujący ból brzucha nad jajnikiem, a z bolesnym miesiączkowaniem (endometriozą) wiążą się problemy z zajściem w ciążę i dolegliwości bólowe w czasie stosunków płciowych.

Musisz to wiedzieć

W przypadku mężczyzn kłujący ból brzucha oznacza skręt jądra, któremu towarzyszy obrzęk zawartości moszny. Chory cierpi z powodu gorączki, nudności i wymiotów. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ból w okolicy podbrzusza może sugerować zapalenie pęcherza (zwłaszcza jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy: częstomocz i ból w trakcie mikcji).

5. Kłujący ból pod żebrami

Jeżeli borykamy się z kłującym bólem brzucha po prawej stronie, pod żebrami, powinniśmy zwrócić uwagę na objawy, które mu współtowarzyszą, ponieważ może być on symptomem ropnia wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego i kolki żółciowej. Objawy ropnia wątroby nie są specyficzne: chory traci na wadze, ma nudności i gorączkę. W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego dolegliwości bólowe nasilają się, gdy nabieramy powietrza do płuc. W miejscu źródła bólu można wyczuć guz. Ból brzucha w kolce żółciowej pojawia się po tłustym posiłku. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do pleców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze