Trwa ładowanie...

Choroba Hashimoto u dzieci. Jakie są objawy?

 Ewa Rycerz
30.11.2018 09:34
Złość i rozdrażnienie mogą być objawami choroby Hashimoto u dzieci
Złość i rozdrażnienie mogą być objawami choroby Hashimoto u dzieci ((123rf) Złość i rozdrażnienie mogą być objawami choroby Hashimoto u dzieci)

Twoje dziecko ma trudności w nauce? Nie potrafi na dłużej skupić uwagi, stale bywa rozdrażnione, miewa stany depresyjne, które szybko zmieniają się w euforię? Może to być efekt naturalnego rozwoju, ale weź pod uwagę, że właśnie takie objawy daje popularna choroba tarczycy.

Przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczycowego, zwane także chorobą Hashimoto to nie tylko domena dorosłych. Chorują na nią także dzieci. Choroba potrafi dać o sobie znać już w wieku szkolnym. Diagnozowana jest już u 7-8-latków.

Choć oficjalne rejestry nie istnieją, szacuje się, że choruje na nią ok. 2 proc. dzieci i młodzieży.

1. Choroba Hashimoto u dzieci

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest podstępne. Nie do końca znane są jego przyczyny, nie można więc mu zapobiegać. W fazie przedklinicznej nie daje żadnych objawów. Niewiele osób łączy apatię, kłopoty z koncentracją, silne zmęczenie i wypadanie włosów z tą chorobą. Szczególnie u dzieci.

Zobacz film: "5 najczęstszych chorób tarczycy"

Tymczasem w organizmie Hashimoto może już się rozwijać. W akcie autoagresji (to choroba autoimmunologiczna), organizm kieruje przeciw sobie przeciwciała. Niszczą one tarczycę, doprowadzając do poważnych powikłań. Najczęściej jest to niedoczynność gruczołu, czyli upośledzenie funkcji wydzielania hormonów.

W efekcie już u kilkulatka może dochodzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej.

2. Objawy choroby Hashimoto u dzieci

Przebieg choroby Hashimoto u dziecka jest zwykle podobny do tego u dorosłych. Z tą różnicą, że u dzieci nie zawsze zwracamy uwagi na symptomy.

Dzieci chore na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto mogą mieć trudności w nauce. Często pojawia się u nich brak koncentracji, są apatyczne i smutne bez wyraźnego powodu.

Z drugiej strony – mogą popadać ze skrajności w skrajność. W jednej chwili będą rozdrażnione, a w drugiej – spokojne. Charakteryzuje je labilność emocjonalna i kłopoty z pamięcią, choć wielokrotnie ich wiek wskazywać powinien na umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Do wizyty u lekarza skłonić powinno silne, długotrwałe zmęczenie, senność, nietolerancja wysiłku i osłabienie. Uwagę należy zwrócić także na wagę kilkulatka. Jeśli zaobserwujemy, że przy odpowiedniej diecie, dziecko waży zbyt dużo, może to sugerować kłopoty z tarczycą.

Czymś, co zazwyczaj rodzice bagatelizują jest też stan włosów i skóry. Jeśli pasma wypadają garściami, a skóra jest szorstka i sucha mimo odpowiedniej pielęgnacji – warto wykonać badania kontrolne, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych: TSH, FT3 i FT 4.

Nierozpoznana choroba Hashimoto może do złudzenia przypominać zaburzenie ADHD. Nadpobudliwość ruchowa z deficytem uwagi daje podobne objawy.

Dlatego należy wykonać dokładne badania, by oba zaburzenia potwierdzić lub wykluczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze