Trwa ładowanie...

Celiakia – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 13:04
Celiakia – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Celiakia – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie (123rf)

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, to choroba immunologiczna, z którą ludzie żyją przez całe życie. Choroba ta polega na nietolerancji przez organizm glutenu, czyli białka, które można znaleźć w zbożach. Działający nieprawidłowo na organizm gluten, sprawia, że gorzej wchłaniany jest pokarm. Jak wygląda życie chorych na celiakię i czy można ją leczyć?

spis treści

1. Celiakia – charakterystyka

Niestety celiakii nie można wyleczyć, człowiek żyje z nią przez całe życie. Można natomiast pomóc sobie stosując odpowiednią dietę. Celiakia przez długie lata może nie dawać żadnych objawów, często wykrywa się ją u osób dorosłych.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Badania dowodzą, że na celiakię cierpi około 1 proc. populacji. To nie dużo, jednak chorych przybywa. Ludzie spożywają duże ilości pokarmów zawierających gluten, a dzięki najnowocześniejszych technologii lekarze mogą znacznie szybciej zdiagnozować chorobę. Celiakię można wykryć u każdego, jednak częściej na tę chorobę cierpią kobiety. Celiakia jest bardzo poważną nietolerancją pokarmową, dlatego dobrze jest, jeżeli lekarz wykryje ją jak najwcześniej.

2. Celiakia - przyczyny

Osoby chorujące na celiakię nie tolerują białka znajdującego się w zbożach, konkretniej nie reagują prawidłowo na gliadynę. Tak naprawdę nie wiadomo od czego zależy nietolerancja glutenu i dlaczego większość ludzi nie choruje. Otóż w dużej mierze za chorobę odpowiedzialne jest podłoże genetyczne.

Niektórzy twierdzą, że chorobę może wywoływać niedostateczna odporność, która jest wynikiem przebytych chorób i infekcji, ale nawet nadmiernego stresu. Inni natomiast uważają, że choroba uzależniona jest od innych chorób i występuje częściej u osób, które chorują na: cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie tarczycy.

3. Objawy celiakii

U dzieci można najszybciej wykryć celiakię. Objawy zazwyczaj można łatwo rozpoznać i obserwować dziecko poprzez zmianę diety. Niestety u osób dorosłych jest z tym znacznie ciężej. Do objawów celiakii można zaliczyć:

Te objawy jednak ustępują same, w związku z czym ciężko podejrzewać u siebie chorobę. Do innych objawów celiakii należą także:

Jeżeli chory cierpi na celiakię i w związku z tym pożywienie nie wchłania się jak powinno, to można obserwować objawy świadczące o niedoborze witamin, takich jak witaminy A, K, D, wapnia czy żelaza. U niektórych ludzi choroba może rozwijać się niemalże bezobjawowo, powodując osłabienie, bladość skóry czy ból dziąseł.

Musisz to wiedzieć

4. Celiakia – leczenie

Na celiakię istnieje tylko i wyłącznie jedno lekarstwo – zaprzestanie spożywania glutenu. To wszystko i aż wszystko, ponieważ niektórym osobom jest bardzo ciężko zrezygnować z produktów zbożowych. Niestety, żeby cieszyć się zdrowiem, należy przestrzegać diety, ponieważ zjedzenie nawet niewielkiej ilości glutenu może spowodować nawrót choroby.

Jeżeli więc lekarz podejrzewa celiakię poprosi o wykonanie stosownego testu. Z wynikiem badania należy udać się do lekarza, który wytłumaczy choremu, w jaki sposób powinien się odżywiać, a także zaproponuje suplementację witamin. Z celiakią można żyć, jednak trzeba nauczyć się życia bez glutenu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze