Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Raganowski

Ból brzucha na początku ciąży. O czym świadczy?

Ból brzucha na początku ciąży. O czym świadczy?
Ból brzucha na początku ciąży. O czym świadczy? (123rf)

Bóle brzucha mogą towarzyszyć kobiecie w pierwszej połowie ciąży. Związane są one wówczas najczęściej z powiększaniem się płodu, a wraz z nim także macicy (jej rozciąganie). Powoduje to zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Zaczynają pojawiać się dodatkowo częstsze zaparcia (wzrost progesteronu − rozluźnienie mięśniówki, ucisk macicy), które dodatkowo nasilają te objawy. Po 20 tygodniu ciąży, głównym winowajcą bólów są skurcze (Alvareza, Braxtona-Hicksa), a także ruchy płodu. Przyszłe mamy zastanawiają się: czy na początku brzuch boli jak przy okresie? Jakiego rodzaju jest to ból? Sprawdź!

spis treści

1. Ból brzucha w ciąży jest informacją

Każda dolegliwość bólowa to informacja płynąca z organizmu, że dzieje się w nim coś odmiennego niż zazwyczaj. Fizjologia niektórych kobiet funduje im co miesiąc objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, które nierzadko manifestują się bólami w podbrzuszu, charakteryzowanymi jako „uczucie ciągnięcia w dole brzucha”.

Czy na początku ciąży boli brzuch? Odpowiedź brzmi: tak. Ciągnięcie w dole brzucha na początku ciąży ma miejsce (tak jak w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego) za sprawą gwałtownego wzrostu poziomu gestagenów, odpowiedzialnych za skurcze macicy, gdy ciałko żółte produkuje progesteron. Jest to hormon przygotowujący śluzówkę jamy macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja oraz umożliwiający prawidłowy jego rozwój w pierwszych miesiącach ciąży.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży, do narządów rodnych kobiety dopływa więcej niż zazwyczaj krwi, przez co stają się one bardziej obrzmiałe i tkliwe. Wiele kobiet będących w ciąży zgłasza dyskomfort w postaci pobolewania w podbrzuszu oraz pełności jamy brzusznej.

Ból podbrzusza na początku ciąży o charakterze fizjologicznym ma przebieg łagodny i występuje bocznie, po lewej i prawej stronie podbrzusza. W ciąży związany jest z powiększaniem się rozmiarów macicy, która stopniowo zaczyna uciskać na narządy leżące w pobliżu (dlatego lokalizacja bólu może być zmienna i zależna od położenia ciężarnej, a także stopnia zaawansowania ciąży).

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

W pierwszym trymestrze jednak nie warto lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych, ponieważ istnieje największe ryzyko poronienia.

Pilnej konsultacji wymaga natomiast ból brzucha (nagły, kolkowy), któremu towarzyszą dodatkowe objawy w postaci: mroczków przed oczami, osłabienia, omdlenia, wzrostu temperatury ciała powyżej 37,9 stopni Celsjusza oraz krwawienia!!! (podejrzenie poronienia).

Pamiętaj: Wszelkie bóle podbrzusza o charakterze skurczowym, którym towarzyszy twardnienie brzucha, mogą świadczyć o zbliżającym się poronieniu lub porodzie przedwczesnym.

Inne dolegliwości związane z bolesnością brzucha, do których dołącza stan podgorączkowy, biegunka lub wymioty mogą świadczyć o zatruciach pokarmowych lub stanach zapalnych dróg moczowych czy wyrostka robaczkowego. Gdy dodatkowo bólom towarzyszy plamienie z dróg rodnych, jest to sygnał do skontaktowania się z lekarzem prowadzącym.

2. Instynktowne radzenie sobie z bólem

W zaawansowanej ciąży mięśnie brzucha ulegają rozciągnięciu ze względu na rozrost macicy, który powodowany jest wzrostem znajdującego się w niej płodu. Takie rozciąganie może wywołać intensywne dolegliwości bólowe, które kobieta może złagodzić, wypoczywając w pozycji bocznej (najlepiej na lewym boku). Może także spacerować lub pływać.

Dodatkowo przyczyną bolesności brzucha mogą być odczuwalne ruchy płodu (po 20 tygodniu ciąży), a w trakcie i pod koniec trzeciego trymestru skurcze przepowiadające.

Bóle głowy w ciąży
Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy i złe samopoczucie to tylko nieliczne z możliwych dolegliwości w czasie ciąży.

zobacz galerię

Kobieta w ciąży przeżywa skrajne emocje: od euforii, poprzez niepokój, aż do smutku. Wszystko to ma związek z jej gospodarką hormonalną w tym okresie. Dodatkowe dolegliwości bólowe niewątpliwie nasilają jej niepokój.

Obserwując samą siebie w trakcie ciąży, kobieta bada swoją fizyczną i psychiczną wytrzymałość na wiele spodziewanych i nieoczekiwanych zdarzeń. Jeśli nauczy się wsłuchiwać w swoje ciało, będzie o siebie dbała i utrzyma stały kontakt ze swoim lekarzem − potraktuje wszelkie niepokojące dolegliwości bólowe z okolic podbrzusza jako informację do właściwego działania.

Intuicyjnie będzie szukała także sposobów złagodzenia bólu i jeśli zajdzie konieczność, zastosuje się do lekarskich zaleceń, podejmując stosowne leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze