Ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu może mieć różne natężenie. Chory może cierpieć z powodu silnego bólu brzucha, bólu o charakterze kolkowym albo borykać się z ostrym bólem podbrzusza. Wśród przyczyn bólu w dolnej części brzucha wskazuje się m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, stan zapalny miednicy i miesiączkę u kobiet.

1. Co to jest ból brzucha?

Ból brzucha może mieć różną lokalizację, a w związku z tym odmienną przyczynę. Diagnoza różni się w zależności od tego, czy boli nas nadbrzusze, śródbrzusze, czy też skarżymy się na ból podbrzusza. Umiejscowienie dolegliwości bólowych ma związek z narządami wewnętrznymi, które znajdują się w brzuchu. Ból może być objawem stanów zapalnych lub schorzeń, które je dotknęły.

Ból brzucha może mieć różne przyczyny
Ból brzucha może mieć różne przyczyny (123RF)

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ból w dole brzucha może mieć różną postać i odmienne natężenie. Może nas dotknąć przewlekły, tępy lub ostry ból brzucha, a także ból o charakterze kolkowym. Czasami dolegliwość ta pojawia się nagle i sukcesywnie przybiera na sile. Uzyskanie od chorego wszystkich informacji co do lokalizacji, natężenia i specyfiki bólu pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy o przyczynie bólu podbrzusza.

2. Przyczyny bólu w podbrzuszu

Przyczyny bólu podbrzusza po prawej i lewej stronie to:

zapalenie przydatków;

• stan zapalny miednicy;

• nieswoiste zapalenie jelit;

• zapalenie uchyłków jelit;

• uchyłek Meckela;

• zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy ból jest ulokowany po prawej stronie brzucha, (towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, jadłowstręt i wymioty);

• miesiączka (wówczas należy skonsultować się z lekarzem ginekologii; można zażywać leki rozkurczowe i przeciwbólowe).

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,...

zobacz galerię

3. Ból podbrzusza w okolicy nadłonowej

Jako przyczyny bolesności podbrzusza w okolicy nadłonowej podaje się m.in. choroby układu rozrodczego u kobiet, nowotwory i endometriozę. Jednak ból w tej części brzucha może wywołać również zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas chora często oddaje niewielką ilość moczu. Podczas mikcji można zaobserwować krwiomocz. W przypadku stanu zapalnego pęcherza stosuje się leczenie chemioterapeutykami albo antybiotykoterapię.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli ból podbrzusza w okolicy nadłonowej współwystępuje razem z twardością tej części brzucha, prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie moczu. Przyczyną tej przypadłości u mężczyzn jest przerost gruczołu krokowego albo nowotwór prostaty. Wówczas chory musi poddać się zabiegowi cewnikowania.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.