Ból stóp w ciąży

Ból stóp w ciąży to bardzo częsta dolegliwość ciążowa, szczególnie w zaawansowanej ciąży, kiedy brzuszek ma już konkretny ciężar. Zdarza się, że u kobiet ciężarnych pojawia się nie tylko ból nóg i stóp, ale także płaskostopie. Buty stają się za ciasne, może się nawet okazać, że kobieta potrzebuje butów o rozmiar lub pół rozmiaru większych. Na szczęście te zmiany, a także ból stóp, przechodzą stopniowo po porodzie.

1. Przyczyny bólu stóp w ciąży

Poziom hormonów w ciąży znacznie się podnosi. Jeden z nich – relaksyna – rozluźnia mięsień macicy, a także więzadła wewnątrz ciała kobiety. Dotyczy to także więzadeł w stopach. Wskutek dodatkowego obciążenia, na jakie narażone są stopy w ciąży, w wielu przypadkach dochodzi do tego, że stopy spłaszczają się i powstaje płaskostopie.

U wielu kobiet dochodzi do powiększenia się rozmiaru stopy o pół lub nawet cały rozmiar – nie tylko z powodu rozluźnienia więzadeł i zwiększenia obciążenia na stopy, ale także wskutek obrzęków w ciąży, które szczególnie mocno dotykają stóp. Obrzęki wywołują nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach, co przyczynia się do uczucia dyskomfortu. Zatrzymywanie wody w organizmie jest naturalne w ciąży i wywołuje nieprzyjemne objawy, szczególnie jeśli matka nie dostosowuje ilości przyjmowanych płynów do swojego stanu (powinna wypijać około dwóch litrów wody dziennie).

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Stopy mogą także boleć wskutek nieprawidłowej postawy ciała. Zwiększający się ciężar ciała przesuwa środek ciężkości i utrudnia zachowanie równowagi. Obciążenie stóp tym samym rośnie.

U kobiet w ciąży może nawet dojść do stanów zapalnych stóp, takich jak włóknikowatość rozcięgna podeszwowego. Ich przyczyną jest zwiększające się obciążenie stóp.

2. Jak zapobiegać bólowi stóp w ciąży?

Jedną z przyczyn bólu stóp jest niedostosowanie rozmiaru butów do obecnego rozmiaru stopy. Niestety, w ciąży często trzeba zainwestować w dodatkowe buty, dopasowane rozmiarem do powiększonych, a także opuchniętych stóp. Wybór odpowiedniego obuwia ciążowego jest bardzo ważny w zapobieganiu bólom stóp. Nie zaleca się także chodzenia na bosaka, gdyż nie daje to odpowiedniego podparcia dla stóp.

Kolejnym sposobem łagodzącym ból stóp, a także bóle pleców czy karku, jest odpoczynek. Najlepiej robić sobie częste przerwy, unosząc nogi w górę, tak aby były powyżej serca.

Na obrzęki stóp w ciąży najważniejszym „lekiem” jest... woda. Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza zatrzymywanie wody – mimo że brzmi to paradoksalnie, tak właśnie jest. A oprócz tego, woda w ciąży jest bardzo ważna, nawet jeśli nie występują obrzęki. Na obrzęki negatywnie oddziałuje długotrwałe stanie – lepiej jest chodzić. Ważne także, aby nie uciskać nóg skarpetkami – najlepiej jest wybierać te bezuciskowe. Należy zwracać uwagę, czy opuchlizna nie jest zbyt nasilona, gdyż silne obrzęki mogą być objawem stanu przedrzucawkowego, bardzo groźnego zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Bóle stóp, obrzęki i inne dolegliwości pojawiają się najczęściej, kiedy brzuch zaczyna mieć spory ciężar. Kobieta w ciąży jest narażona na te nieprzyjemne objawy głównie w trzecim trymestrze, a przechodzą one stopniowo (nie od razu!) po porodzie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.