Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból stóp w ciąży

Avatar placeholder
30.04.2019 11:16
Ból stóp w ciąży
Ból stóp w ciąży (123rf)

Ból stóp w ciąży to bardzo częsta dolegliwość ciążowa, szczególnie w zaawansowanej ciąży, kiedy brzuszek ma już konkretny ciężar. Zdarza się, że u kobiet ciężarnych pojawia się nie tylko ból nóg i stóp, ale także płaskostopie. Buty stają się za ciasne, może się nawet okazać, że kobieta potrzebuje butów o rozmiar lub pół rozmiaru większych. Na szczęście te zmiany, a także ból stóp, przechodzą stopniowo po porodzie.

1. Przyczyny bólu stóp w ciąży

Poziom hormonów w ciąży znacznie się podnosi. Jeden z nich – relaksyna – rozluźnia mięsień macicy, a także więzadła wewnątrz ciała kobiety. Dotyczy to także więzadeł w stopach. Wskutek dodatkowego obciążenia, na jakie narażone są stopy w ciąży, w wielu przypadkach dochodzi do tego, że stopy spłaszczają się i powstaje płaskostopie.

U wielu kobiet dochodzi do powiększenia się rozmiaru stopy o pół lub nawet cały rozmiar – nie tylko z powodu rozluźnienia więzadeł i zwiększenia obciążenia na stopy, ale także wskutek obrzęków w ciąży, które szczególnie mocno dotykają stóp. Obrzęki wywołują nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach, co przyczynia się do uczucia dyskomfortu. Zatrzymywanie wody w organizmie jest naturalne w ciąży i wywołuje nieprzyjemne objawy, szczególnie jeśli matka nie dostosowuje ilości przyjmowanych płynów do swojego stanu (powinna wypijać około dwóch litrów wody dziennie).

Stopy mogą także boleć wskutek nieprawidłowej postawy ciała. Zwiększający się ciężar ciała przesuwa środek ciężkości i utrudnia zachowanie równowagi. Obciążenie stóp tym samym rośnie.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

U kobiet w ciąży może nawet dojść do stanów zapalnych stóp, takich jak włóknikowatość rozcięgna podeszwowego. Ich przyczyną jest zwiększające się obciążenie stóp.

2. Jak zapobiegać bólowi stóp w ciąży?

Jedną z przyczyn bólu stóp jest niedostosowanie rozmiaru butów do obecnego rozmiaru stopy. Niestety, w ciąży często trzeba zainwestować w dodatkowe buty, dopasowane rozmiarem do powiększonych, a także opuchniętych stóp. Wybór odpowiedniego obuwia ciążowego jest bardzo ważny w zapobieganiu bólom stóp. Nie zaleca się także chodzenia na bosaka, gdyż nie daje to odpowiedniego podparcia dla stóp.

Kolejnym sposobem łagodzącym ból stóp, a także bóle pleców czy karku, jest odpoczynek. Najlepiej robić sobie częste przerwy, unosząc nogi w górę, tak aby były powyżej serca.

Na obrzęki stóp w ciąży najważniejszym „lekiem” jest... woda. Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza zatrzymywanie wody – mimo że brzmi to paradoksalnie, tak właśnie jest. A oprócz tego, woda w ciąży jest bardzo ważna, nawet jeśli nie występują obrzęki. Na obrzęki negatywnie oddziałuje długotrwałe stanie – lepiej jest chodzić. Ważne także, aby nie uciskać nóg skarpetkami – najlepiej jest wybierać te bezuciskowe. Należy zwracać uwagę, czy opuchlizna nie jest zbyt nasilona, gdyż silne obrzęki mogą być objawem stanu przedrzucawkowego, bardzo groźnego zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Bóle stóp, obrzęki i inne dolegliwości pojawiają się najczęściej, kiedy brzuch zaczyna mieć spory ciężar. Kobieta w ciąży jest narażona na te nieprzyjemne objawy głównie w trzecim trymestrze, a przechodzą one stopniowo (nie od razu!) po porodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze