Trwa ładowanie...

Ból piersi - ból po porodzie, metody

Ból piersi - ból po porodzie, metody
Ból piersi - ból po porodzie, metody (123rf)

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany, które mają przygotować organizm na przyjście dziecka. Jedną z najczęstszych jaka się pojawia, jest zmiana wielkości piersi i ich wrażliwości. Praktycznie wszystkie matki doświadczają bólu i obrzęku piersi. Podczas 2-3 dni po porodzie piersi wydzielają substancję nazywaną siarą, która jest bogata w składniki odżywcze i przeciwciała. Następnie piersi wypełniają się mlekiem, by zapewnić pożywienie i prawidłowe odżywienie noworodkowi, co sprawia, że są one ciężkie i bardzo wrażliwe.

spis treści

1. Ból piersi po porodzie

Przyczyną bólu piersi po porodzie jest estrogen, którego produkcja skupia się na funkcjonowaniu gruczołów mlecznych, co powoduje nadmierną produkcję mleka w piersiach. Zmiany w piersiach po porodzie obejmują powiększenie piersi wraz z brodawkami i ściemnienie otoczek wokół nich. Poza tym grudki, które znajdują się na piersiach, również wydają się większe niż wcześniej. W ciągu kilku pierwszych dni karmienia piersią brodawki będą wrażliwe i bolesne.

Ból piersi w okresie połogu powodowana jest przez liczne zmiany, jakie zaszły w organizmie matki po urodzeniu dziecka. Najczęściej w trzeciej dobie po porodzie następuję fizjologiczny zwiększony przypływ pokarmu. Kobiety często nie potrafią sobie poradzić z jego nadmiarem i dlatego bardzo często dochodzi do jego zastoju w gruczołach piersiowych. Piersi stają się obrzmiałe, twarde i bardzo bolesne. Często dochodzi do zatkania kanalików przewodów mlekowych co znacznie utrudnia odpływ pokarmu z piersi. Pojawia się ból piersi.

Zobacz film: "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"

 

Poza tym, gdy niemowlę ssie brodawki, kobieta odczuwa to jako ból piersi i przekłada się to na bolesność i powiększenie piersi. Po porodzie z piersi może wyciekać siara, co dodatkowo je podrażnia. By tego uniknąć, można używać specjalnych wkładek, które będą pochłaniały wydzielinę. Podobnie można wykorzystać pieluchy. Gdy kobieta przyzwyczai się do karmienia dziecka, ból piersi zmniejszy się. Zaś rozmiar piersi się zmieni, gdy kobieta przestanie karmić.

Najczęściej ból piersi i sutków pojawia się wtedy, gdy dziecko nie jest prawidłowo przystawione do piersi. Podczas gdy niemowlę ssie pierś, sutek powinien znajdować się w tylnej części ust dziecka, z dala od działania języka czy dziąsełek, które mogłyby podrażnić skórę.

Bólu piersi i sutków można uniknąć. Jeśli kobieta poczuje, że stają się one bolesne, powinna zwrócić uwagę na to, co się dzieje podczas karmienia. Sutki może podrażnić także nieprawidłowe korzystanie z pomp odciągających mleko, infekcja, reakcja alergiczna na produkty stosowane do higieny. Taki skutek może przynieść także zbyt długie karmienie, które może doprowadzić do maceracji sutka i pęknięcia skóry, co uniemożliwi karmienie.

2. Ból piersi - metody

Aby uniknąć bólu piersi, podstawą jest dobry biustonosz. Powinien być wykonany z czystej bawełny i dobrze dopasowany, zapewniający piersiom oparcie. Kobieta może nosić też samą bawełnianą koszulkę bez stanika. Warto pamiętać, aby nie używać biustonoszy z tworzyw sztucznych lub syntetycznych.

2.1. Okłady z lodu na bolesność sutków podczas karmienia piersią

Należy zawsze zakończyć ssanie dziecka przed odsunięciem go od karmienia piersią. Można to zrobić poprzez uciskanie piersi ku dołowi lub przesunięcie palca wewnątrz usta dziecka pomiędzy dziąsełka. Ból piersi i sutków zmniejsza się zwykle, gdy mleko zaczyna przez nie płynąć. Gdy kobieta poczuje, że z drugiej piersi wydobywa się mleko, mrowienie w piersi powinna przystawić dziecko do drugiej piersi. Przed przystawieniem dziecka do piersi kobieta może stymulować piersi do wydzielania mleka poprzez delikatny masaż, ciepłe kompresy lub delikatne pociągania.

2.2. Częste karmienie piersią jest zdrowsze

Można pozwolić, aby sutki wyschły same pomiędzy karmieniami. Najlepiej rozprowadzić na nich kilka kropel pokarmu i pozwolić zaschnąć – ma to dobry wpływ na podrażnioną skórę. Również właściwa dieta pomoże organizmowi dostosować się do nowych warunków i zmniejszy ból piersi. Wskazane jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców i dostarczenie błonnika w diecie podczas ciąży.

2.3. Nadmiar pokarmu w piersiach pomogą usunąć ćwiczenia

Przy zastoju pokarmu powodującego ból w piersi czasami konieczne jest mechaniczne odciągnięcie pokarmu ściągaczką lub ręką, po zastosowaniu okładów na przemian zimnych i rozgrzewających. Bardzo pomocne są także okłady z liści świeżej białej kapusty.

Nawet gorączka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeżeli dziecko nie wyssie wszystkiego mleka, należy ściągnąć pozostały pokarm. Gdy po opróżnieniu piersi utrzymuje się wysoka temperatura i ból piersi, trzeba skontaktować się z lekarzem. Czasami wytwarza się stan zapalny w piersiach i wtedy, aby uniknąć powstania ropni, trzeba zastosować antybiotyk.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze