Trwa ładowanie...

Ból gardła u dzieci

Ból gardła u dziecka może być objawem wielu schorzeń układu oddechowego. Do chorób najczęściej dotykających maluchy zaliczamy zapalenie migdałków (anginę) i zapalenie błony śluzowej gardła. Jednak oprócz tych dość powszechnych i niegroźnych dolegliwości, ból gardła może zwiastować także dużo poważniejsze problemy zdrowotne. Nieodzowna więc okazuje się umiejętność rozpoznawania chorób objawiających się bólem gardła oraz skutecznego ich leczenia.

Zobacz film: "Profilaktyka grypy i przeziębienia"

1. Przyczyny bólu gardła u dziecka

Infekcje dróg oddechowych u najmłodszych wiążą się z niedojrzałością ich układu odpornościowego. Wciąż rozwijający się system obronny organizmu nie potrafi jeszcze skutecznie odeprzeć wszystkich ataków ze strony drobnoustrojów powodujących choroby, dlatego też prawdopodobieństwo zarażenia jest większe. Ryzyko infekcji dodatkowo wzrasta biorąc pod uwagę wpływ czynników działających w sposób drażniący na drogi oddechowe. Dlatego też, dziecko przebywające zbyt długo w klimatyzowanym lub zadymionym pomieszczeniu jest bardziej narażone na zachorowanie.

Ostre zapalenie gardła najczęściej występuje u dzieci najczęściej późną jesienią, na zimę i wiosnę. Ból gardła, towarzyszący tej dolegliwości, u najmłodszych jest wywoływany przez alergie, bakterie i wirusy, zwłaszcza z grupy paciorkowców. Chorobami gardła można się bardzo łatwo zarazić od rówieśników. Paciorkowce, które w większości przypadków są odpowiedzialne za ból gardła, są przenoszone z wydzieliną z górnych dróg oddechowych osoby zakażonej.

Angina bakteryjna rozwija się najczęściej w konsekwencji zakażenia wirusowego. Wywoływana jest przez bakterie paciorkowca, które atakują podatną na infekcje śluzówkę gardła. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, w związku z czym maluch z łatwością może zarazić się nią od swoich rówieśników. Angina najczęściej objawia się bólem gardła, zaczerwienioną śluzówką oraz żółtą substancją pojawiającą się na migdałkach. Dodatkowo, schorzenie może wywołać powiększenie węzłów chłonnych na szyi oraz pod żuchwą. W odróżnieniu od wirusowego zapalenia gardła, przebieg i leczenie anginy są dużo bardziej skomplikowane.

2. Jak leczyć bóle gardła u dziecka

Ból gardła, który towarzyszy przeziębieniu u dziecka, najczęściej trwa kilka dni, dlatego wymaga podjęcia odpowiednich środków, które pozwolą na jego zminimalizowanie. Ból gardła u dziecka można leczyć przez podawanie maluszkowi ciepłych płynów. Przy tej dolegliwości należy unikać podawania kwaśnych potraw i napojów, gdyż tylko nasilają swędzenie i drapanie w gardle. Co więcej, należy pamiętać, aby powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko, miało odpowiednią wilgotność. Dodatkowo, aby uśmierzyć ból i gorączkę warto podać dziecku paracetamol. Jeśli natomiast maluszek ma anginę lub inne zakażenie bakteryjne, leczenie powinno być oparte na podawaniu antybiotyków przepisanych przez pediatrę.

Aby zapobiec powikłaniom łagodnego przeziębienia i skrócić jego leczenie u dzieci w każdym wieku, zalecane jest pozostawienie małego pacjenta w domu, nawet jeśli nie ma wysokiej gorączki. Jest to ważne szczególnie w pierwszych dobach choroby. Należy także ograniczyć wysiłek fizyczny dziecka, tak by nie obciążać jego układu krążenia. Ważne jest również podawanie większej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu związanemu z gorączką i przyspieszonym oddychaniem, a także ułatwić odkrztuszanie i wydalanie z moczem toksycznych produktów przemiany materii. Warto pamiętać o domowych sposobach radzenia sobie z infekcjami u dzieci. Można maluchowi podać syrop z cebuli czy preparaty z tymianku, które z powodzeniem ułatwiają wykrztuszanie i nawilżają układ oddechowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.